REKLAMA

Już za trzy miesiące Petrolexit?

Adam Torchała2015-06-30 11:10redaktor Bankier.pl
publikacja
2015-06-30 11:10
Już za trzy miesiące Petrolexit?
Już za trzy miesiące Petrolexit?
fot. FORUM / / FORUM

Petrolinvest po raz szósty z rzędu wylądował na giełdowej liście alertów. Z prawnego punktu widzenia owa szóstka jest bardzo istotna, jest bowiem przedsionkiem do pożegnania się z giełdą. Być, albo nie być Petrola na giełdzie rozstrzygnie się w ciągu najbliższych trzech miesięcy.

Zgodnie z komunikatem z dnia 26 czerwca 2015 roku GPW zadecydowało o zawieszeniu obrotu akcjami Petrolinvestu od dnia 1 lipca 2015 roku. Dla spółki Krauzego to nie nowość - notowania Petrola pozostają w zawieszeniu od dwóch miesięcy - jednak tym razem zmienia się podstawa tego działania. Dwa wcześniejsze zawieszenia (z 5 maja 2015 roku i 3 czerwca 2015 roku) motywowane były niedopełnieniem obowiązków informacyjnych. Najnowsze wiąże się z kolei z giełdową listą alertów.

- W przypadku zakwalifikowania akcji danego emitenta do segmentu Lista Alertów po raz szósty z rzędu na podstawie przepisów niniejszej uchwały, Zarząd Giełdy zawiesza obrót akcjami tego emitenta na okres do trzech miesięcy - stanowi §4 ust. 1 uchwały GPW dotyczącej listy alertów. Petrolinvest właśnie trafił na listę alertów po raz szósty, Rubikon został przekroczony.

Zegar tyka. Pozostały trzy miesiące

Dlaczego ów szósty raz jest taki istotny? Przecież z punktu widzenia akcjonariusza niewiele się zmienia: akcje jak były zawieszone, tak są. Problemem dla spółki jest jednak fakt, że uchwała nie zakłada siódmego z rzędu wpisania na listę alertów. Jeżeli przez trzy miesiące od szóstego wpisu nic się nie poprawi, spółka jest wyrzucana z giełdy.

Koniec Petrolinvestu na GPW? Zostały 3 miesiące
Koniec Petrolinvestu na GPW? Zostały 3 miesiące (FORUM)

- Po upływie okresu zawieszenia obrotu, o którym mowa w §4 ust. 1, Zarząd Giełdy wyklucza akcje danego emitenta z obrotu giełdowego, jeżeli nadal utrzymuje się przesłanka stanowiąca podstawę zakwalifikowania tych akcji do segmentu Lista Alertów - czytamy dalej w uchwale.

Petrolinvest ma więc trzy miesiące na przekonanie giełdowych decydentów, że jego akcje powinny pozostać na GPW. Jeżeli mu się to nie uda, najprawdopodobniej pożegna się on z Książęcą - parafrazując przykład grecki nastąpi swego rodzaju Petrolexit. Będzie to także zapewne jeden z pierwszych dowodów pokazujących, że mocno dotychczas krytykowana lista alertów jednak w pewnym stopniu działa.

Źródło:
Adam Torchała
Adam Torchała
redaktor Bankier.pl

Redaktor zajmujący się rynkami kapitałowymi. Zdobywca tytułu Herosa Rynku Kapitałowego 2018 przyznanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Swoją uwagę skupia głównie na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, gdzie trzyma rękę na pulsie nie tylko całego rynku, ale także poszczególnych spółek. Z uwagą śledzi również ogólnogospodarcze wydarzenia w kraju i poza jego granicami.

Tematy
Otwórz konto mBiznes Standard w mBanku, zyskaj 350 zł oraz aktywnie korzystaj z konta w którym masz gwarancję braku opłat przez 2 lata i 0 zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym

Otwórz konto mBiznes Standard w mBanku, zyskaj 350 zł oraz aktywnie korzystaj z konta w którym masz gwarancję braku opłat przez 2 lata i 0 zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym

Komentarze (31)

dodaj komentarz
~Bylyakcjonariusz
Czlowieku na jakiej ty planecie zyjesz?
~cri
Taaa....spoko założą inną spółeczke i dalej będą kręcić lody...a ludziska utopione...
~Labomba
Niech zrobią bayback po 360pln za akcje i wszyscy beda zadowoleni
~ROZWAŻNY
JA JESTEM SPOKOJNY. TANIO AKCJI PETROLA NIKOMU NIE ODDAM!!!!!

BO CO SIĘ ODWLECZE, TO NIE UCIECZE!!!!!!

A POCZEKAM SOBIE SPOKOJNIE DO 30 WRZEŚNIA 2015 ROKU I AKURAT NA "DZIEŃ CHŁOPAKA" BĘDĘ MIAŁ NIEZŁY PREZENT W POSTACI WYSTRZAŁU NA PÓŁNOC NA PETROLU. OBY WIĘCEJ TAKICH PREZENTÓW, BO LEPSZYCH JUŻ NIE OCZEKUJĘ!
JA JESTEM SPOKOJNY. TANIO AKCJI PETROLA NIKOMU NIE ODDAM!!!!!

BO CO SIĘ ODWLECZE, TO NIE UCIECZE!!!!!!

A POCZEKAM SOBIE SPOKOJNIE DO 30 WRZEŚNIA 2015 ROKU I AKURAT NA "DZIEŃ CHŁOPAKA" BĘDĘ MIAŁ NIEZŁY PREZENT W POSTACI WYSTRZAŁU NA PÓŁNOC NA PETROLU. OBY WIĘCEJ TAKICH PREZENTÓW, BO LEPSZYCH JUŻ NIE OCZEKUJĘ!!! BO NIE MA TEGO ZŁEGO, CO BY NA DOBRE NIE WYSZŁO! :-)

ŻYCZĘ WAM WŁAŚNIE TAKIEJ CIERPLIWOŚCI!! :-)

USZY DO GÓRY. SPÓŁKA PORADZI SOBIE. ZAMIAST RESPLITU, SAM RYNEK TU URUCHOMI MOCNY TREND WZROSTOWY I KURS SPOKOJNIE WYJDZIE PONAD WYMAGANE 50 GROSZY, CZY ZŁOTÓWKĘ, BO SĄ KU TEMU MOCNE PODSTAWY I PRZESŁANKI.

TYM BARDZIEJ, ŻE JESIEŃ NA GIEŁDACH JEST ZAZWYCZAJ BARDZO DOBRA, A TERAZ TA GRECJA I NIEPOKÓJ. NA JESIENI BĘDZIE SPOKÓJ I PETROLEK ŁATWO I SZYBKO WYJDZIE DO GÓRY.

NIC TYLKO CZEKAĆ I WIĘCEJ OPTYMIZMU KAŻDEMU ŻYCZĘ!!!! :-)
POZDRAWIAM WSZYSTKICH AKCJONARIUSZY PETROLINVEST! :-)
~ROZWAŻNY
CO SIĘ ODWLECZE, TO NIE UCIECZE!!!!!! A POCZEKAM SOBIE SPOKOJNIE DO 30 WRZEŚNIA 2015 ROKU I AKURAT NA "DZIEŃ CHŁOPAKA" BĘDĘ MIAŁ NIEZŁY PREZENT W POSTACI WYSTRZAŁU NA PÓŁNOC NA PETROLU. OBY WIĘCEJ TAKICH PREZENTÓW!!! BO NIE MA TEGO ZŁEGO, CO BY NA DOBRE NIE WYSZŁO! :-)
ŻYCZĘ WAM WŁAŚNIE TAKIEJ CIERPLIWOŚCI!! :-)
~Pisowski
A co giełdowi decydęci zrobią z CEDC jezeli spółka produkuje jedna z najlepszych goryłek na mirze a akcje zostały wycofane na podstawie informacji z Lukxemburga a CEDC zwiększa produkcje i zyski czy to nie przekręt z udziałem instytucji giełda KNF, DPW i innych związanych do ochron praworządności w tym kraju
~obserwator
już tylko 100m do ropy! perełka giełdy...
~xxx
a co z IDMem ? tych wałkarzy KNF kryje ?
~lakuka
mam 10 000 akcji średnio po 4 pln. Chyba po kasie :(

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki