Pesa otrzymała niemiecką homologację na trójczłonowe pociągi Link

Pesa Bydgoszcz otrzymała w poniedziałek niemiecką homologację na produkowane dla Deutsche Bahn trójczłonowe pociągi spalinowe Link - poinformował PAP Maciej Grześkowiak z Pesy. Wcześniej producent uzyskał homologację na dwuczłonowe pojazdy.

"Pesa homologację na trójczłonową wersję pojazdu Link otrzymała od EBA, niemieckiego odpowiednika Urzędu Transportu Kolejowego w Polsce. Oznacza to, że obydwa typy pojazdów Link zostały dopuszczone do ruchu w Niemczech" - powiedział PAP Grześkowiak.

Pesa produkuje oba typy pociągów dla DB, przeznaczone dla ruchu regionalnego. Pierwszych sześć pojazdów jest już w Niemczech; na początek sierpnia zaplanowano ich regularną eksploatację próbną.

Niemiecki przewoźnik zamówił w Pesie 71 pojazdów Link obu typów; ich dostawy zakończą się w 2019 roku.

Niedawno Pesa podpisała umowę z Polskim Funduszem Rozwoju. Fundusz ma zainwestować w spółkę prawie 300 mln zł, przejmując blisko 100 proc. akcji.

"To wszystko po to, żeby potężny wysiłek związany z dużymi kontraktami, głównie z Deutsche Bahn, spółka mogła zrealizować. Firma przez wiele lat trudnej pracy pokazała, że potrafi rzeczywiście tworzyć własne produkty, które mogą osiągać sukcesy nie tylko w Polsce, ale także na rynkach zagranicznych. Jesteśmy przekonani, że zrealizowanie kontraktu z DB, uzyskanie homologacji na rynek niemiecki może zagraniczne rynki otworzyć, wzmocnić i zapewnić spółce perspektywę ekspansji międzynarodowej" - mówił po podpisaniu umowy prezes PFR Paweł Borys.

Pesa Bydgoszcz jest największym polskim producentem pojazdów szynowych - pociągów elektrycznych i spalinowych, lokomotyw oraz tramwajów. Tabor kolejowy z bydgoskiej firmy jest eksploatowany m.in. w Polsce, we Włoszech, Niemczech, Rosji, Czechach, na Węgrzech, Ukrainie, Litwie, Białorusi. Pesa zatrudnia ponad 4 tys. pracowników.(PAP)

autor: Jerzy Rausz

rau/ amac/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% VI 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,3% VI 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 057,82 zł V 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil