REKLAMA

Spółka Pepco Group podała przychody w pierwszym półroczu

2021-06-24 07:24, akt.2021-06-24 12:28
publikacja
2021-06-24 07:24
aktualizacja
2021-06-24 12:28
Spółka Pepco Group podała przychody w pierwszym półroczu
Spółka Pepco Group podała przychody w pierwszym półroczu
/ FORUM

Pepco Group miało w pierwszym półroczu zakończonym 31 marca 2021 r. 1995 mln euro przychodów i 324 mln euro podstawowej EBITDA - podała spółka w raporcie. Podstawowy zysk przed opodatkowaniem wyniósł 112 mln euro, a zysk netto 90 mln euro.

Spółka podała, że przychody raportowane wzrosły o 4,4 proc. rdr, a przy założeniu stałego kursu walutowego wzrosły o 9 proc. rdr. EBITDA wzrosła o 16,8 proc. rdr, a zysk przed opodatkowaniem o 47,2 proc. rdr. Zysk netto wzrósł o 49 proc. rdr.

Wzrost przychodów LFL sklepów prowadzących sprzedaż wyniósł 5 proc. i - jak podała spółka - był analogiczny do wyniku w trzech ostatnich latach poprzedzających pandemię COVID-19.

Z kolei sprzedaż LFL (dla wszystkich sklepów) spadła o 2,1 proc., co wynika z utraty ok. 15 proc. tygodni handlowych wskutek zamknięć sklepów w całej grupie w związku z pandemią.

Przychody sieci Pepco wyniosły 1017 mln euro, co oznacza wzrost o 9,5 proc. rdr i 3,1 proc. wzrostu przy stałym kursie walutowym. Przychody Poundland Group wyniosły 979 mln euro, czyli wzrosły o 15,2 proc. przy stałym kursie.

Jak podano, marża brutto wzrosła o 101 pb, dzięki bieżącym korzyściom w obszarze zaopatrzenia oraz krótkoterminowym korzyściom wynikającym z pandemii w postaci wzrostu przychodów ze sprzedaży towarów ogólnego przeznaczenia.

Saldo środków pieniężnych na koniec marca wyniosło 482 mln euro wobec 292 mln euro rok wcześniej, a zadłużenie netto wyniosło 1.271 mln euro wobec 1357 mln euro w porównywalnym okresie 2020 r.

Nakłady inwestycyjne grupy wyniosły 78 mln euro wobec 89 mln euro w I poł. roku obrotowego 2020.

Sieć Pepco Group liczyła na koniec marca 3.246 sklepów. W I półroczu spółka otworzyła 225 sklepów netto. W porównaniu z końcem marca 2020 liczba sklepów zwiększyła się o 402, co daje wzrost rok do roku o 14,1 proc.

Spółka podała, że w pierwszym półroczu otwarto 129 nowych sklepów Pepco netto, w tym 20 we Włoszech i 5 w Serbii. Uruchomiono też 27 nowych sklepów Dealz.

"Patrząc w przyszłość, pomimo krótkoterminowych wyzwań, które prawdopodobnie przyniesie ponowna inflacja, podstawowe założenia dotyczące sprzedaży pozostają zgodne z całorocznymi wytycznymi przedstawionymi w momencie debiutu giełdowego. W związku z tym mamy przekonanie, bazując na naszej wiodącej na rynku propozycji dla klientów, w atrakcyjnym sektorze dyskontów wielobranżowych, co do dalszego długoterminowego wzrostu zgodnie z naszymi obowiązującymi założeniami finansowymi" - podało Pepco Group.

Pepco Group podtrzymuje po pierwszym półroczu założenia finansowe na cały rok

"Zanotowaliśmy w pierwszym półroczu dobre wyniki sprzedażowe pomimo trudnego otoczenia handlowego związanego z pandemią. Możemy mieć pewność co do perspektyw dalszego rentownego wzrostu w drugiej połowie roku obrotowego. Z pewnością to będzie kolejny udany rok" - powiedział PAP Biznes Andy Bond.

"Jesteśmy zdecydowanie na drodze do osiągnięcia naszych założeń na ten rok. Jestem przekonany, że osiągniemy cele finansowe, których oczekuje rynek, a które były zawarte w naszym prospekcie emisyjnym. Podtrzymujemy nasze założenia dotyczące całorocznej sprzedaży LFL i marży brutto" - dodał dyrektor generalny.

Pepco Group podawało w prospekcie przy okazji majowej oferty publicznej, że spodziewa się w tym roku obrotowym wzrostu sprzedaży LFL i lekkiej poprawy marży brutto na sprzedaży.

Jak poinformował dyrektor generalny, wszystkie sklepy grupy są teraz otwarte, choć część z nich ma ograniczenia dotyczące liczby klientów.

"W całej Europie widać podobne trendy: klienci pozostają ostrożni, w niektórych lokalizacjach ruch jest nadal niższy, ale gdy już klienci robią zakupy, kupują dużo. Nasze wyniki sprzedażowe są zachęcające i zdecydowanie powyżej rynku. Zyskujemy udziały w rynkach, na których działamy" - powiedział Bond.

"W trzecim kwartale ponownie otworzyły się sklepy, które były zamknięte w roku ubiegłym. Dynamiki wzrostu LFL będą więc bardzo wysokie w drugim półroczu" - dodał.

Wskazał, że lepiej więc patrzeć na wyniki LFL sklepów prowadzących sprzedaż.

"Ta sprzedaż wzrosła w pierwszym półroczu o 5 proc., podobnie jak w latach poprzedzających pandemię COVID-19. To pokazuje w jakim miejscu jesteśmy, momentum w biznesie jest mniej więcej takie samo" - powiedział Bond.

"Po doświadczeniach z pandemii czujemy się jeszcze bardziej pewni naszego biznesu. Sytuacja działa na naszą korzyść, bo obawa przed kryzysem spowoduje, że będzie z pewnością więcej klientów szukających taniej oferty i segment dyskontowy będzie rósł. Spodziewamy się, że w przyszłości nasz biznes będzie rósł mocniej" - dodał.

Poinformował, że niepokojąca jest inflacja kosztów w łańcuchu dostaw.

"Nie podnosimy mocno cen naszych produktów, staramy się neutralizować ten wpływ wzrostu kosztów dzięki dobrym relacjom z dostawcami i dzięki naszym inicjatywom optymalizacyjnym. Obawiamy się jednak w średnim terminie znaczącego wzrostu kosztów niektórych elementów w łańcuchu dostaw. Chodzi o ceny surowców, w tym bawełny i tworzyw sztucznych, które rosną dwucyfrowo oraz ceny frachtu, które rosną o kilkaset procent. Na razie dobrze łagodzimy ten wpływ, ale zobaczymy, jak będzie wyglądać sytuacja w średnim terminie" - powiedział dyrektor generalny Pepco Group.

PONAD 400 NOWYCH SKLEPÓW W TYM ROKU

Dyrektor generalny poinformował, że w tym roku grupa planuje otworzyć łącznie ponad 400 sklepów, w tym 300-350 w sieci Pepco i ok. 100 w Poundland/Dealz.

Sieć Pepco Group liczyła na koniec marca 3.246 sklepów. W I półroczu spółka otworzyła 225 sklepów netto. W porównaniu z końcem marca 2020 liczba sklepów zwiększyła się o 402, co daje wzrost rok do roku o 14,1 proc. W pierwszym półroczu otwarto 129 nowych sklepów Pepco netto, w tym 20 we Włoszech i 5 w Serbii. Uruchomiono też 27 nowych sklepów Dealz.

W połowie czerwca Pepco Poland zawarło z CCC umowę ramową dotyczącą przejęcia 29 z 46 umów najmu powierzchni handlowych zawartych przez CCC Austria.

"Przyglądaliśmy się rynkowi austriackiemu i szukaliśmy tam możliwości rozwoju. Po wejściu do Hiszpanii i Włoch, Austria była logicznym kolejnym krokiem, bo jest blisko rynków, na których jesteśmy obecni. W Austrii jest wiele średnich i mniejszych miejscowości, gdzie czujemy się komfortowo. Jesteśmy pewni dobrych wyników sprzedaży. Zakładamy, że sklepy pozostaną otwarte w czwartym kwartale roku kalendarzowego" - powiedział Andy Bond.

Jak poinformował, spółka jest bardzo zadowolona z wyników we Włoszech i Hiszpanii.

"Sklepy notują wyniki lepsze od naszych oczekiwań. Jesteśmy pewni sukcesu Pepco na rynkach zachodnich" - powiedział Bond.

Pepco Group posiada i zarządza paneuropejską wieloformatową siecią dyskontowych sklepów wielobranżowych, pod markami Pepco, Dealz oraz Poundland. Sklepy grupy oferują odzież, produkty wyposażenia domu ogólnego zastosowania, w tym produkty sezonowe, a także produkty FMCG.

Pod koniec maja grupa zadebiutowała na warszawskiej giełdzie.

Anna Pełka (PAP Biznes)

pel/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Sprawdź jak zyskać 300 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać 300 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
karllos7799
400mln zysku a pensje dla pracowników niższe niż w Biedronce, kierownik 3 tys, zwykły pracownik najniższe krajowe, tyranię ponad miarę ....rozładunek towaru, stanie od rana do wieczora przy kasie (usiąść nie ma jak) itd

Powiązane: Prognozy i wyniki finansowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki