REKLAMA

Pekao chce sfinansować projekty zrównoważone na ponad 8 mld zł do 2024 r.

2021-06-25 10:30
publikacja
2021-06-25 10:30
Pekao chce sfinansować projekty zrównoważone na ponad 8 mld zł do 2024 r.
Pekao chce sfinansować projekty zrównoważone na ponad 8 mld zł do 2024 r.
fot. Manuel Esteban / / Shutterstock

Pekao chce do 2024 r. sfinansować projekty zrównoważone w kwocie ponad 8 mld zł i wesprzeć emisje obligacji ESG klientów w wysokości ponad 22 mld zł. Bank nie będzie finansował nowych projektów węglowych - poinformowali przedstawiciele banku podczas wideokonferencji dot. strategii ESG na lata 2021-24.

"Chcemy udzielić co najmniej 8 mld zł finansowania na nowe projekty zrównoważone, a dodatkowo wspierać naszych klientów w emisji obligacji ESG na kwotę co najmniej 22 mld zł" - powiedział wiceprezes Marcin Gadomski.

Jak dodał, celem jest udział finansowania zielonego w portfelu bilansowym banku na poziomie ponad 4 proc. na koniec 2024 roku wobec 3,2 proc. w 2020 r.

Bank zakłada wsparcie klientów w ich transformacji energetycznej oraz adaptacji do zmian klimatu. Chce finansować rozwój OZE oraz podmioty z branż nowych technologii. Zamierza być aktywnym uczestnikiem rządowych i unijnych programów odbudowy i transformacji klimatycznej.

"Finansowanie projektów w postaci udzielonego kredytu, czy obligacji ma znaczenie, gdy robi różnicę rozumianą jako spadek emisji CO2 w Polsce. Wspieranie transformacji to wspieranie takich projektów, których wdrożenie w efekcie doprowadzi do tego, że w istotnym stopniu spadnie emisja CO2" - powiedział prezes Leszek Skiba.

"Takie projekty obejmują potencjalnie różne źródła energii. Widzimy rozwój biogazowni, inicjatyw związanych z offshore, uczestniczymy w projektach fotowoltaicznych. Mamy świadomość, że elementem transformacji będzie finansowanie energetyki opartej na gazie" - dodał prezes.

Wiceprezes Marcin Gadomski poinformował, że Pekao ograniczy finansowanie wysokoemisyjne.

"Bank w zasadzie już obecnie nie finansuje wydobycia węgla kamiennego i brunatnego. Dodatkowo, będziemy wspierać klientów, głównie z sektora energetycznego, w ich transformacji, co oznacza, że nie zakładamy nowego finansowania celowego w zakresie wytwarzania energii w oparciu o węgiel kamienny i brunatny" - powiedział Gadomski.

Udział finansowania wysokoemisyjnego ma spaść do poniżej 1 proc. na koniec 2024 r. wobec 1,3 proc. w 2020 r.

Wspierając transformację polskiej energetyki, Pekao zamierza jednocześnie zaangażować się we wsparcie regionów węglowych najbardziej dotkniętych negatywnymi skutkami zmian.

W perspektywie 2030 roku Pekao planuje osiągnąć własną neutralność klimatyczną (zakres 1 i 2), rozpoczyna działania mające doprowadzić do tego celu. Bank chce wprowadzić proekologiczne usprawnienia w placówkach, monitoring zużycia surowców czy redukcję emisji własnych. Pomiar emisji własnych (zakres 1 i 2) rozpocznie w tym roku. Bank będzie też dążyć do ograniczenia emisji w łańcuchu dostaw.

Z prezentacji wynika, że w 2023 roku bank rozpocznie prace nad emisją zielonych obligacji.

Strategia ESG Banku Pekao na lata 2021-2024 oparta jest na trzech filarach: środowisko, zaangażowanie i ład. Bank chce m.in. wzmacniać działania na rzecz wspierania zrównoważonego rozwoju społeczeństwa i gospodarki oraz dbać o równouprawnienie pracowników. (PAP Biznes)

pel/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Sprawdź jak zyskać 350 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać 350 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
gcisoallse
kogo to obchodzi czy projekt jest zrównoważony czy nie, emisyjny czy nie? Zarząd banku powinien skupiać się na wzroście zysków i ROE (zwrocie z kapitału) a nie zajmować się "zrównoważonym rozwojem" czy też "ratowaniem klimatu" bo takie lewackie zabawki odciągną jego uwagę od tego co ważne (tj.kogo to obchodzi czy projekt jest zrównoważony czy nie, emisyjny czy nie? Zarząd banku powinien skupiać się na wzroście zysków i ROE (zwrocie z kapitału) a nie zajmować się "zrównoważonym rozwojem" czy też "ratowaniem klimatu" bo takie lewackie zabawki odciągną jego uwagę od tego co ważne (tj. wzrostu zysków i ROE)

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki