REKLAMA

Pekabex liczy na poprawę marż w II połowie roku

2021-09-27 15:50
publikacja
2021-09-27 15:50
Pekabex liczy na poprawę marż w II połowie roku
Pekabex liczy na poprawę marż w II połowie roku
fot. Robert Gardziński / / FORUM

Pekabex oczekuje, że w II połowie 2021 r. uda mu się poprawić marże w porównaniu z I półroczem. Spółka renegocjowała część podpisanych już kontraktów, zawiera także nowe umowy na korzystniejszych warunkach - poinformowali podczas wideokonferencji przedstawiciele spółki.

„Oczekujemy lepszych marż w II półroczu, ale czy będzie ono lepsze (pod względem wyników w stosunku do I polowy roku – przyp. PAP) - nie wiem” – powiedziała podczas wideokonferencji Beata Żaczek, wiceprezes spółki.

„Patrząc na sytuację na koniec półrocza, mamy w portfelu kontrakty podpisane na gorszych marżach, które będą miały wpływ, ale warto podkreślić, że część z nich udało się renegocjować” – dodała.

Prezes Robert Jędrzejowski poinformował, że od dwóch miesięcy spółka podpisuje kontrakty na nowych warunkach.

„Spodziewamy się sukcesywnej poprawy, ale zobaczymy jak szybka ona będzie (…) Biorąc pod uwagę obserwowane trendy i kontrakty podpisywane od dwóch miesięcy na nowych warunkach, przy nowych marżach i cenach, jest to podstawa naszego myślenia o poprawie wyników” - dodał.

Przedstawiciele spółki nie podali jaki jest obecny backlog Pekabeksu, poinformowali jednak, że nie uległ on istotnej zmianie w stosunku do końca czerwca 2021 r., kiedy sięgnął 1,04 mld zł.

„W ramach tej kwoty ok. 700 mln zł to kontrakty na ten rok, na 2022 r. przypada ok. 280 mln zł, a pozostała kwota to kolejne lata” – skomentowała Żaczek.

Pekabex zaraportował w I połowie roku wzrost przychodów grupy o ponad 34 proc. rdr do 639,5 mln zł, zysk EBITDA spadł rdr o 0,9 proc. do 44,7 mln zł, a zysk netto spadł o 26,7 proc. do 22,1 mln zł, głównie na skutek podwyżek cen materiałów i usług budowalnych.

Marża EBITDA spadła w tym czasie do 7 proc. z 9,4 proc. rok wcześniej, marża EBIT do 4,9 proc. z 7,4 proc., a marża zysku netto do 3,5 proc. z 6,3 proc.

W I półroczu 2021 r. produkcja zrealizowana w zakładach grupy wyniosła 125.625,3 tys. m sześc., podczas gdy w analogicznym okresie ubiegłego roku było to 93.391,8 tys. m sześc. Spółka poinformowała, że za wzrost wielkości produkcji odpowiada przede wszystkim wejście do grupy nowo nabytego zakładu w Niemczech, zwiększenie skali produkcji w zakładzie w Mszczonowie oraz w nowo wybudowanym zakładzie w Gdańsku.

„Obserwujemy wzrost popytu na prefabrykację, mamy obłożoną produkcję do końca roku i kontraktujemy początek roku przyszłego” – poinformował Jędrzejowski.

„Spodziewamy się dużych wolumenów produkcyjnych. Mamy nadzieję, że to będzie miało przełożenie na wyniki. Spodziewamy się także stabilizacji cen niektórych materiałów, a nawet powolnej obniżki” – dodał.

Pekabex dostarcza rozwiązania w zakresie projektowania, produkcji i montażu konstrukcji obiektów w oparciu o technologię prefabrykacji elementów żelbetowych.

Grupa rozwija także swoją działalność deweloperską.

„Co do zasady planujemy realizować 20-25 tys. PUM rocznie” – powiedziała podczas wideokonferencji Żaczek.

Przedstawiciele spółki poinformowali, że nie mają na razie w planach akwizycji.

„Jeśli pojawi się okazja, to trudno będzie przejść obok, ale sami aktywnie nie szukamy” – skomentowała Żaczek.

„Rozbudowujemy moce sukcesywnie, kupujemy kolejne maszyny. Organicznie nasze moce cały czas się zwiększają” – dodał Jędrzejowski.

Pekabex działa głównie na rynku polskim, który w I połowie 2021 roku odpowiadał za ok. 64 proc. przychodów. Na drugim miejscu znalazł się rynek niemiecki z 18 proc. obrotów, a następnie szwedzki (15 proc.) oraz duński (3 proc.). (PAP Biznes)

jow/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki