REKLAMA
Tour de spółki

Parlament Europejski nagrodził dziennikarzy z Polski, Niemiec i Węgier

2009-10-15 17:34
publikacja
2009-10-15 17:34
Nagroda Dziennikarska Parlamentu Europejskiego przyznawana za inicjatywy służące lepszemu zrozumieniu działania unijnych instytucji powędrowała w ręce czterech laureatów z Niemiec, Węgier i Polski. Nagrodą uhonorowani zostali Ines Possemeyer (prasa, DE), Szlankó Bálint (internet, HU), Zbigniew Plesner (radio, PL) oraz Elke Sasser i Kristian Kähler (telewizja, DE). Nagrody wręczył przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek.

"Bez Was, dziennikarzy, nie potrafilibyśmy usprawnić funkcjonowania Unii Europejskiej, nie potrafilibyśmy dotrzeć do naszych obywateli i przybliżyć im Unię Europejską", powiedział przewodniczący Parlamentu Jerzy Buzek na ceremonii wręczenia Nagrody Dziennikarskiej w siedzibie PE w Brukseli.

Jury, w którego skład wchodziło trzech przedstawicieli Parlamentu i sześciu przedstawicieli środowiska dziennikarskiego, wybrało zwycięzców spośród ponad 65 laureatów krajowych, wyłonionych z 266 zgłoszonych do konkursu prac.

Laureaci

Nagroda w kategorii prasowej przyznana została niemieckiej dziennikarce Ines Possemeyer za artykuł "Jak odnawia się Europa". To była wyśmienicie napisana historia integracji europejskich państw w ramach Unii Europejskiej i opowieść o tym, jak rozszerzona Unia wpływa na życie jej mieszkańców", powiedział przewodniczący Buzek. Ines Possemeyer wyraziła nadzieję, że Europa będzie rozwijać się w przyszłości w sposób trwały i zrównoważony.

Nagrodę w kategorii Internetu otrzymał węgierski dziennikarz Szlankó Bálint za artykuł "Brukselscy spryciarze jeszcze sprytniejsi" opowiadający o lobbystach w Unii Europejskiej. "Artykuł podejmuje tematykę lobbingu w unikalny i interesujący sposób", powiedział Jerzy Buzek. Szlankó Bálint wspomniał o swoich doświadczeniach z pracy w Brukseli i satysfakcji z relacjonowania prac w Parlamencie Europejskim.

W kategorii programów radiowych nagrodzony został reportaż "Do trzech razy sztuka" Zbigniewa Plesnera z Radia Szczecin, w którym autor podjął temat upadającej Stoczni Szczecińskiej i wysiłków załogi zmierzających do jej uratowania. Nawiązując do słów przewodniczącego Buzka, Zbigniew Plesner powiedział, że jego reportaż nagłaśnia opinie tych, "którzy krytykują Unię Europejską, ale oni także mają nam cos ważnego do powiedzenia".

Nagroda w kategorii programów telewizyjnych trafiła w ręce niemieckich dziennikarzy Elke Sasser i Kristiana Kählera za reportaż "Kto się boi Europy, czyli jak UE zawitała w Polsce". Reportaż przedstawia losy trzech rodzin zamieszkujących gospodarstwa rolne w południowo-wschodniej Polsce i sposób, w jaki korzystają one ze wsparcia UE. Odbierając nagrodę, producent reportażu Stefan Pannen powiedział, że program pokazał, iż członkostwo w UE stwarza możliwości wszystkim mieszkańcom, ale każdy musi sam podjąć ryzyko".

Debata poświęcona nowym mediom

Po wystąpieniach laureatów odbyła się debata pod hasłem: "Rola nowych mediów: szansa demokratycznego uczestnictwa", którą poprowadziła wiceprzewodnicząca PE Rodi Kratsa-Tsagaropoulou (EPP, EL). W panelu dyskusyjnym udział wzięli wiceprzewodnicząca PE, dr Silvana Koch-Mehrin (ALDE, DE), poseł Morten Løkkegaard (ALDE, DK), Letizia Gambini, członkini European Youth Press network oraz Michael Stabenow, dziennikarz Frankfurter Allgemeine Zeitung (Niemcy).Witryna EPPJ

Źródło:Parlament Europejski
Tematy
Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki