Parlament Europejski bierze na cel podwójne standardy produktów w UE

Jeśli firma sprzedaje towar w całej UE, ale zmienia skład produktów w zależności od kraju, nie może używać tej samej marki oraz wyglądających identycznie opakowań, aby nie wprowadzać w błąd - uznał w czwartek Parlament Europejski.

(fot. Robert Gardziński / FORUM)

Testy i badanie przeprowadzone w kilku krajach UE, przede wszystkim w Europie Środkowej i Wschodniej, wykazały, że towary reklamowane oraz sprzedawane pod tą samą marką i w wyglądających identycznie opakowaniach, różnią się w rzeczywistości składem, ze szkodą dla konsumentów.

Wykryte różnice nie dotyczą jedynie żywności, takiej jak paluszki rybne, zupy w proszku lub kawa rozpuszczalna, ale często również towarów nieżywnościowych, takich jak proszki do prania, kosmetyki, produkty pielęgnacyjne oraz dla niemowląt.

W czwartkowym głosowaniu Parlament Europejski zaproponował szereg działań na poziomie unijnym i krajowym, aby zlikwidować problem podwójnych norm jakości.

Posłowie wzywają między innymi do: skutecznej współpracy transgranicznej i wymiany danych na temat potencjalnie niezgodnych produktów i możliwych nieuczciwych praktyk między krajowymi organami ds. ochrony konsumentów i żywności, stowarzyszeniami konsumentów i Komisją Europejską.

Chcą też wprowadzenia wspólnej metodologii testowania produktów, w celu zebrania wiarygodnych i porównywalnych dowodów oraz pomocy w ustaleniu, jak poważne i powszechne są praktyki prowadzące do "podwójnej jakości".

Domagają się również ujawnienia wyników w ogólnodostępnej bazie danych i przeanalizowania ich "nie później niż do końca 2018 roku.

W kwietniu 2018 r. KE zaproponowała nowelizację dyrektyw dotyczących nieuczciwych praktyk handlowych. PE chce w przyjętej rezolucji, żeby znalazła się w niej jasna definicja tego, co można uznać za podwójną jakość oraz tego, w jaki sposób każdy przypadek powinien być oceniany i rozpatrywany.

Parlamentarzyści chcą zapisu mówiącego o tym, że podwójne normy jakości produktów sprzedawanych pod tą samą marką są dyskryminujące i nie spełniają oczekiwań producentów.

"Preferencje konsumentów nie powinny być wykorzystywane jako pretekst do obniżenia jakości lub oferowania różnych klas jakości na różnych rynkach" - stwierdził Parlament w rezolucji, podkreślając, że podmioty gospodarcze mogą wprowadzać do obrotu i sprzedawać towary o różnym składzie i cechach w całej UE tylko wtedy, gdy jest to uzasadnione specyficznymi czynnikami.

Posłowie do PE zachęcają producentów do rozważenia, czy nie należałoby umieszczać na opakowaniach logo, które pokazywałoby, że zawartość i jakość tej samej marki jest taka sama we wszystkich krajach UE.

Zalecenia zawarte w niewiążącej rezolucji zostały przyjęte 464 głosami za, przy 69 przeciw i 17 wstrzymujących się od głosu.

Ze Strasburga Łukasz Osiński (PAP)

luo/ klm/ kar/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
10 7 msciwy_ogorek

Śmieszą mnie te kmunistyczne dinozaury które myślą że coś z niemiec to znaczy że lepsze.. Moja mama należy do nich, za każdym razem jak jechali na wakacje do Francji przywozili pełny samochód chemi niemieckiej. Niestety przez chorobę taty musiałem zamieszkać z nimi przez pół roku i pracować zdalnie. Po paru miesiącach zauważyłem że koszule wychodzą nie doprane, na czarnych spodanich robią się zacieki od proszku. Próbowaliśmy różnych niemieckich marek i zawsze efekt ten sam, rzeczy wyglądały jakby zostały wyciągnięte z du*y. W końcu się wkurzyłem na ich PRL-owskie myślenie kupiłem najtańszy proszek z biedronki dla porównania i wszystko jest piękne i pachnące :)
Na potwierdzenie moich słów ostatnio na YT widziałem gdzieś porównanie Polskich Środków czystości i niemieckich oczywiście z przewagą dla Polskich.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 10 secundus

Polskich polskich czy polskich niemieckich? Link bym prosił, kierując się patriotyzmem konsumpcyjnym z radością zmienię produkty!

Polskie niemieckie są ewidentnie gorszej jakości, sprawdzałem na czekoladach np. gdzie u nas jest środek na rozwolnienie jako zagęszczacz a u nich masa kakaowa. Na zakupach googluje skład :) Czipsy są analogiczne, żelki itd. Porównanie mam, znajomy jeżdżący na ciężarówkach ma niemalże drugi etat z takiego handlu.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 6 ali_bla

Faktycznie śmieszna historia w której auto robi z siebie błazna.
Gdybyś przeczytał instrukcję obsługi niemieckiego proszku i zastosował się do zalecanych ilości proszku na jedno pranie nie miałbyś żadnych zacieków itp historii.

! Odpowiedz
2 1 msciwy_ogorek odpowiada secundus

Może nie są to laboratoryjne badania lecz powiedzmy że przeprowadzone w podobnych warunkach więc przedstawia teze którą poruszyłem.
https://www.youtube.com/watch?v=0OmLSTiI7GM
https://www.youtube.com/watch?v=eki6fFBuWsU

Instrukcję oczywiście czytaliśmy ile należy użyć proszku na jakie pranie itd..

A co do jedzenia tutaj jest inna bajka... Osobiście kupuję zawsze sery z Holandii ponieważ nie zawierają barwnika annato = rakotwórczego skłądnika upiękrzającego sery. Oczywiście to jest jeden przykład w którym zgadzam się że żywność nie jest ta sama co na zachodzie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 nostsherlock

Myślałeś o pisaniu bajek dla dzieci? Byłoby co czytać dzieciom przed snem

! Odpowiedz
0 11 secundus

Ciekawe kiedy przestaniemy dla nich być Europejczykami drugiej kategorii.....

! Odpowiedz
6 25 igła

Po aferze VW ze spalinami, przyszła kolej na produkty chemiczne i żywność.
Znowu Niemcy.

! Odpowiedz
3 5 karbinadel

Mylisz się - i to podwójnie. Po pierwsze, afera spalinowa VW dotyczyła wszytskich rynków (a wykryto ją w USA). Po drugie, "podwójne standardy" nie są domeną Niemców. Stosują je również firmy z innych krajów Europy Zachodniej

! Odpowiedz
6 18 silvio_gesell

Ściema że coś robią. Problem nie jest z chemią, ale z produktami naturalnymi. Lepsza żywność jest sprzedawana w krajach będących właścicielami hipermarketów, choć to nie te kraje ją produkują.

! Odpowiedz
1 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne