Państwa nie stać na rencistów. Trudniej będzie dostać świadczenie

Rencistów w Polsce ubywa, a będzie ich jeszcze mniej. Nie dlatego, że Polacy zdrowieją, ale dlatego, że państwa po prostu nie stać na ich utrzymanie. Jeśli rząd uszczelni system zgodnie z planami, otrzymanie świadczenia będzie jeszcze trudniejsze.

(fot. Piotr Bernas / FORUM)

Jak pisze dzisiejsza "Gazeta Wyborcza", rencistów w Polsce ubywa. Z przedstawionych najnowszych danych ZUS-u wynika, że obecnie świadczenie z powodu niezdolności do pracy pobiera niecałe 729 tysięcy obywateli, podczas gdy w 1998 roku było ich ponad 2,7 miliona.

Jednak mniejsze liczby nie są podyktowane dobrą kondycją zdrowia, lecz uszczelnianiem systemu. Już teraz coraz trudniej dostać zgodę na wypłacanie świadczenia, ZUS bowiem nie ocenia prawdziwości choroby, tylko to, czy chory może wykonywać jakąkolwiek inną pracę. Krótko mówiąc - stawia na rehabilitacje. Kolejnym powodem są zmiany w przepisach - obecnie, jeśli rencista przechodzi w wiek emerytalny, pobiera tylko to świadczenie. Wcześniej renty były przyznawane dożywotnio.

Wojciech Andrusiewicz, rzecznik ZUS, zapewnia, że w porównaniu z wcześniejszymi latami zainteresowanie odchodzeniem na rentę jest u Polaków mniejsze. - Wynika to m.in. z lepszej sytuacji na rynku pracy i dostępności miejsc pracy przystosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami - mówi cytowany przez "Wyborczą".

Rencistów będzie jeszcze mniej

Oprócz wyżej wymienionych powodów kurczeniu się grupy rencistów sprzyjać będą również plany rządu. Ministerstwo Finansów w planie finansowym na lata 2019-2020 umieściło "ograniczenie unikania płacenia składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe" oraz "działania ZUS uszczelniające system składek".

Jeśli nowe przepisy weszłyby w życie, zamiast wydawania orzeczeń o całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy wskazywane będzie, jakiej aktywności chory będzie mógł się podjąć. Dlatego też większy nacisk będzie kładło się na rehabilitowanie tych osób.

Budżet państwa "traci" na rentach

Już za chwilę okazać się może, że wysokość renty będzie większa niż emerytura. Rząd postanowił dlatego - zamiast drastycznych obniżek świadczenia - system uszczelnić, przez co otrzymać rentę będzie coraz trudniej.

- Od 1999 r. mamy reformę emerytur, która uzależnia ich wysokość od odłożonych przez nas składek. Ile sobie uzbierasz, tyle na starość dostaniesz. Podobnie miało być od 2009 r. z rentami. Tyle, że z reformy rent nic nie wyszło. Jej brak spowoduje, że renty w wielu przypadkach będą wyższe od emerytur. Jakby tego było mało, od października 2017 roku rząd obniżył wiek emerytalny do 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn. To dodatkowo spowoduje obniżenie emerytur. Renty w wyniku obniżenia wieku emerytalnego jednak nie spadną - mówi cytowany przez gazetę Antoni Kolek, prezes Instytutu Emerytalnego.

Budżet państwa za sprawą "piątki PiS" robi się coraz bardziej napięty. Koszty wszystkich programów socjalnych, obniżenia PIT-u i zniesienia tego podatku dla młodych podaje się w dziesiątkach miliardów, a jak wiadomo - z pustego i Salomon nie naleje, trzeba szukać oszczędności.

DU

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 14 milimetr71

Mam znaczny stopień niepełnosprawności oraz rentę inwalidzką z ZUS w wysokości 852,50 zł netto.
W tym miesiącu na leki na receptę wydałem 744 zł. W miarę możliwości kosztem zdrowia i sprzeciwu leczących mnie lekarzy pracuję do pięciu miesięcy w roku aby przeżyć.
Niebawem staję na Komisję Lekarską ZUS i po tym artykule nie podejmę żadnej pracy ponieważ zabiorą mi przez to rencinę i zdechnę z głodu. A tak jako osoba o niskim dochodzie dostanę jeszcze od pażdziernika 500 zł dla osób z znacznym stopniem niepełnosprawności i niezdolnością do samodzielnej egzystencji a oraz dodatek mieszkaniowy i energetyczny.
Koniec z próbami podjęcia pracy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 36 przelotka

wyobraż sobie policjanta w takiej miejscowości jak Krynica Zdrój i tym podobne, który przez okres swojej pseudo ciężkiej służby pilnował kuracjuszy, żeby im się przypadkiem do kubka woda nie przestała lać, a po godz 22,00- gasili światło i w kamasze. Wyobraż sobie, że ten policjant był twoim kumplem i już od lat jest na zasłużonej emeryturze, a Ty starszy od niego tyrasz, żeby z twoich składek zapewnić mu godne życie, żeby przypadkiem nie zabrakło mu na kiełbaski na gila. Z pracy przychodzisz zryty, a on śmieje Ci się prosto w twarz, bezczelnie wciskając ci kit, jak to ciężko pracował przez swoje żałosne życie. I wyobraź sobie żołnierza, który zapomniał jak wygląda karabin, bo tylko stawia pieczątki na ściśle tajnym.
Albo nie do końca rozumiesz chorobę systemu, albo w temacie poszedłeś na skróty.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
9 1 wonsz

15 lat temu ok. 500 zł. Przez jakieś 3 lata, tyle mu po skończeniu szkoły zabrało zrozumienie, że mieszkanie z rodzicami i 500 zł kieszonkowego to nie jest świetlana przyszłość. Czyli pobrał ok. 20000 zł. Większym społecznie kosztem było to, że w tym czasie nie wszedł na rynek pracy, na którym koniec końców okazał się pożytecznym, cenionym elementem - tu już stratę wycenić ciężko.
A ty napisz, jaką różnicę ci to robi.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 30 sztos1

nie stać .... W CZYM PROBLEM . Należy uruchomić np. SZTUTOWO , TREBLINKĘ czy OŚWIĘCIM lub spowodować spore braki w dostępności do medykamentów [ żadna różnica ].

! Odpowiedz
5 48 sztos1

ca 730000 rencistów i stale ubywa . Zakładam , ze średnia renta to 1000 pln czyli roczny koszt to ca 8,76 mld ba 9 mld . Dostają je ludzie którzy są w wieku 50-60 lat a przepracowali 20-30 lat i płacili na te renty składki .Teraz może sprawdźmy inna rzecz . Kasta mundurowa na swoje emerytalne czy rentowe świadczenie nie płaci NIC [ ZERO ] ze swoich składek . Mogą a przynajmniej mogli łączyć renty z emeryturami i zapewniam nie pobierali 1000 pln [ Związkowcy wysadzili zmiany w rentach mundurowych
Mundurowi nadal będą mogli łączyć emeryturę z rentą. Z dokumentów rządowych zniknął zapis, który tego zakazywał , który tego zakazywał.
Więcej: http://info.wyborcza.biz/szukaj/gospodarka/renty+mundurowe] . Na te wcześniejsze emeryturki mundurowe dla 40-50 letnich emerytów budżet wydaje naście miliardów rocznie . Tu kasa musi być a cały czas okrada się tych co w wieku np. 55 lat już nie mogą tyrać m.in. na 45 letnich emerytów i niestety muszą zdychać . Aby dobrze żyć mógł ktoś , ktoś inny musi paść.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
35 6 po_co

Psioczysz na mundurowych bo masz święty spokój na ulicach. Bardzo łatwo jest wtedy wyciągać pochopne wnioski.
Zastanów się dobrze nad tym co piszesz, nie atakuję Twojego zdania tylko logikę. Nie wyobrażam sobie żeby służbę pełnili 60 letni policjanci czy żołnierze.

Starość nie jest przyjemna dla nikogo, ale Ci ludzie zgodzili się pełnić służbę narażając swoje życie i zdrowie za pieniądze sprzątaczki czy kasjerki.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 32 sztos1 odpowiada po_co

NORMALNOŚCI NIE NAZYWAJ PSIOCZENIEM . Wskaż choćby 3 kraje w których przechodzi sie na emeryturę w wieku35-45 lat po przepracowaniu 15 lat . Teraz to min. wiek 45 lat i 25 lat pracy. Tam twoje argument społeczeństwo zabiłoby śmiechem . Nie obrażaj kasjerek [ rów ] czy sprzatączek [ y] bo ja nie znam takowych które zgodziły sie pracować 15-20 lat za miskę ryżu aby inni w wieku 40-50 lat leżeli do góry uj.... " Nie wyobrażam sobie żeby służbę pełnili 60 letni policjanci czy żołnierze " - żenujący argument . Zawsze można ich zagospodarować tak jak czyni sie to w wielu innych krajach . Nabycie prawa do emerytury po 20-25 latach pracy ... zgoda ale wypłata świadczenia tak jak inni 60-65 lat . Cas najwyższy skończyć ze " ŚWIĘTYMI , NIETYKALNYMI KROWAMI " . No i jeszcze jedno . Ci młodzi podobno ztyrani emeryci pracują [ bez obcinania lub zawieszania świadczenia ] dalej blokując innym możliwość awansu [ NP. BIEDZIAK , KĄKOLEWSKI ]

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 11 mith21

Jak to nie stać? Co na to Morawiecki?

! Odpowiedz
20 37 jes

Ciekawe jak to pis wytłumaczy suwerenowi, że za nierobienie jest cała masa plusów a za chorobę będą minusy :)
Ale Kurski z Rydzykiem da radę.

! Odpowiedz
18 66 sel

To po co składki na renty? a tym bardziej wyższe? skoro rencistów jest 4 razy mniej to składki na renty powinny być 4 razy mniejsze? To kolejne tzw mafie watowskie?.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne