REKLAMA
WAŻNE

PZU: to koniec wojny cenowej. Podnieśliśmy ceny, ale mniej niż cały rynek

2016-11-10 13:15
publikacja
2016-11-10 13:15

[Aktualizacja 11.11.2016] Aby dostosować poziom OC do szkodowości, wszyscy ubezpieczyciele zwiększyli ceny, na szczęście widzimy koniec tej wojny cenowej; PZU podniósł ceny, ale mniej niż cały rynek - powiedział w czwartek na konferencji wynikowej Grupy PZU członek zarządu spółki Roger Hodgkiss.

/ YAY Foto

"Nam zależy, aby dostosować cenę do ryzyka, a nie podnosić wszystkim za wszelką cenę, by wykazać lepszy wynik" - dodał członek zarządu Tomasz Kulik. "Chcielibyśmy - ale proszę tego nie traktować jako deklarację - osiągnąć rentowność w tym segmencie w 2017 r.".

Wynik techniczny w OC komunikacyjnym (różnica między wypłatą odszkodowań a zebraną składką), po trzecim kwartale roku sięgnął minus 121,8 mln zł, reszta rynku odnotowała w tym czasie minus 484,7 mln zł.

Udział rynkowy PZU w ubezpieczeniach AC wynosi 42,5 proc., a w OC komunikacyjnych 40,8 proc.

Hodgkiss wyjaśnił, że rynek ubezpieczeń w Polsce urósł ostatnio o około 12 proc.

"PZU razem z Link4 odnotowały wzrost w ubezpieczeniach majątkowych i osobowych w trzecim kwartale tego roku o 3,8 proc. w porównaniu do trzeciego kwartału 2015 r., a w ubezpieczeniach na życie o 1,6 proc." - poinformował prezes PZU Michał Krupiński.

Dodał, że jednocześnie ubezpieczyciel dba o dyscyplinę kosztową. "Chcemy obniżyć koszty o 400 mln zł w perspektywie do 2020 roku i to już się dzieje" - zapewnił prezes. Do końca trzeciego kwartału spółka zredukowała koszty o 62 mln zł, do 1126 mln zł.

Michał Krupiński, pytany przez dziennikarzy o ewentualne przejęcia przez PZU banku Pekao SA i Pioneera od UniCredit, stwierdził: "Nie komentujemy".

Zaprzeczył natomiast jakoby PZU miało odkupić aktywa SABMillera w naszym regionie (w Polsce Kompania Piwowarska - PAP).

649 mln zł zysku w III kwartale

Zysk netto Grupy PZU w III kwartale 2016 roku wzrósł do 649 mln zł z 510,9 mln zł rok wcześniej - podała spółka w raporcie. Rynek spodziewał się, że zysk netto wyniesie 631 mln zł.

Po trzecim kwartale Grupa PZU osiągnęła zysk na poziomie 1 mld 508 mln zł, czyli mniej o 17,7 proc. "Miała na to wpływ przecena pakietu akcji Grupy Azoty" - wyjaśnił Kulik.

Spółka po trzecim kwartale roku zwiększyła przypis składki o 9,2 proc. w porównaniu do sytuacji sprzed roku do poziomu 14 mld 706,3 mln zł.

Odszkodowania netto wyniosły w trzecim kwartale 2016 r. 3 mld 606,9 mln zł i były 9 proc. wyższe od poziomu oczekiwanego przez rynek. Analitycy spodziewali się odszkodowań na poziomie 3 mld 311,6 mln zł, w przedziale oczekiwań 3 mld 144 - 3 mld 660 mln zł. Odszkodowania wzrosły 17 proc. rdr i 16 proc. kdk. Odszkodowania netto po trzecim kw. wyniosły zaś 9 mld 771,3 mln zł, czyli wzrosły o 7,6 proc.

Michał Krupiński zapewnił, że realizacja strategii PZU na lata 2016-2020 idzie bardzo dobrze. "Już teraz osiągnęliśmy udział w rynku ubezpieczeń majątkowych na poziomie 36,6 proc., podczas gdy zakładany poziom do 2020 roku to 35 proc. Podobnie, jeśli chodzi o ubezpieczenia na życie - mamy już 11,2 proc. w stosunku do zakładanych 11 proc." - wyjaśnił.

Prezes zapewnił, że PZU jest także liderem w krajach bałtyckich. Na Litwie spółka Lietuvos Draudimas kontroluje 29,1 proc. rynku, a Lietuva Gyvybes Draudimas - 5,5 proc., na Łotwie AAS Balta - 27,5 proc., PZU Estonia - 14,4 proc., PZU Ukraina - 3,9 proc., a PZU Ukraina Życie - 8,3 proc.

Największym akcjonariuszem spółki jest Skarb Państwa z 34,2-proc. (PAP)

eg/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (72)

dodaj komentarz
~Ed
Każdy Polak patriota powinien wspierać polską gospodarke i ubezpieczac sie w PZU ot co
ollo69
...ale w kosztach nie większych niż pozostali!
~mts
Tys jest chyba popieprzony, jak pzu juz dawno nie jest polskie.
~Dżejms
Czy OC to umowa? Bo ja się chcę umówić na zeszłorocznych warunkach. Jak im nie odpowiada to się nie umawiam.
~mis
To chyba zmowa cenowa, czy w TV nie mówili o tym, że odpowiednie organy Państwa powinny zająć się tego typu postępowaniem, czy nasze Państwo istnieje dalej teoretycznie? Czy kilku kolesi może robić Państwo w Państwie? To są pytania odpowiednie w dzisiejszym dniu Niepodległości. Bóg Honor Ojczyzna !!!
~hdth
W zeszlym roku za OC AC NNW zaplacilem ok 2000 w tym chceili 2600 za auto o mniejszej wartosc. Wykupilem OC i NNW za 900. Ja zaoszczedzilem ani stracili.
~kondensator
Ktoś się orientuje od strony prawnej czy taka zmowa cenowa jest dopuszczalna? Nie podoba mi się przymus zapłaty. Powinno się złozyc jakis pozew zbiorowy ? Z kartą pojazdu wcześniej nas wydudkali. Jak tak ma wyglądać konkurencja w naszym kraju to ja dziękuję
~pytak
jeżeli maja takie zyski to skat te podwyżki
~Ferdek
ba chca mieć jeszcze większe .Kto bogatemu monopoliście [ generalnie ] zabroni.
~kkk
bo reszta ma tragiczne wyniki i 7 ubezpieczycieli jest na skraju bankructwa?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki