REKLAMA

PO: niech komisja finansów wezwie przedstawiciela PZU ws. podwyżek OC

2016-11-28 11:33
publikacja
2016-11-28 11:33

Sejmowa komisja finansów publicznych powinna zaprosić na posiedzenie przedstawiciela PZU, aby wyjaśnił przyczyny drastycznej podwyżki ubezpieczeń OC - przekonywali politycy PO. Ich zdaniem, rząd powinien rzetelnie informować kierowców o przyczynach podwyżek.

fot. Jaap Arriens / / FORUM

Rzecznik PO Jan Grabiec powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej w Sejmie, że wartość ubezpieczenia OC w Polsce drastycznie wzrasta. Jak dodał, kierowcy szukają odpowiedzi na pytanie, jak to się stało, że nagle, z dnia na dzień, ubezpieczenie OC, drożeje o kilkadziesiąt procent.

Zdaniem posła PO, rząd powinien wyjaśnić, w jaki sposób czynniki ekonomiczne wpływają na koszty obowiązkowych ubezpieczeń OC. "Kierowcy powinni uzyskać rzetelną informację na temat tego, skąd biorą się podwyżki" - podkreślił.

Posłanka PO Izabela Leszczyna oceniła, że są trzy powody znaczącej podwyżki ubezpieczeń OC: po pierwsze - wprowadzenie podatku bankowego, który obowiązuje od 1 lutego, a za który płacą klienci banków i firm ubezpieczeniowych, po drugie - znaczące spadki na giełdzie papierów wartościowych, po trzecie - działania PiS na rzecz repolonizacji banków. "Dla wicepremiera Mateusza Morawieckiego ważne jest, żeby bank był polski, może być drogi, byleby był polski. Za repolonizację banków płacą także kierowcy, ponieważ PZU musi mieć pieniądze na (zakup) kolejnego banku" - zaznaczyła.

Leszczyna zaapelowała do przewodniczącego sejmowej komisji finansów publicznych Jacka Sasina (PiS) o wezwanie na posiedzenie komisji przedstawiciela PZU, aby wyjaśnił, dlaczego jego firma podnosi składki na ubezpieczenia OC.

Sasin powiedział w poniedziałek PAP, że nie wyklucza, iż zwoła posiedzenie komisji, na które zostanie zaproszony przedstawiciel PZU. Podkreślił jednocześnie, że nie jest w stanie zwołać posiedzenia komisji w trybie pilnym, ponieważ harmonogram prac komisji jest już ustalony. "Przede wszystkim PZU samo powinno odnieść się do wezwania polityków PO, jeżeli takiego odniesienia nie będzie lub gdyby ono było nieprzekonywujące, wtedy moglibyśmy rozważyć zwołanie posiedzenia komisji" - zaznaczył.

10 listopada członek zarządu spółki PZU Roger Hodgkiss mówił, że aby dostosować poziom OC do szkodowości, wszyscy ubezpieczyciele zwiększyli ceny; PZU podniósł ceny, ale mniej niż cały rynek - mówił podczas konferencji wynikowej Grupy PZU. Na szczęście widzimy koniec tej wojny cenowej - dodał.

"Nam zależy, aby dostosować cenę do ryzyka, a nie podnosić wszystkim za wszelką cenę, by wykazać lepszy wynik" - dodał członek zarządu Tomasz Kulik. "Chcielibyśmy - ale proszę tego nie traktować jako deklarację - osiągnąć rentowność w tym segmencie w 2017 r.".

Wiceprezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Dorota Karczewska odpowiadając w połowie listopada w Sejmie na pytania posłów PO w sprawie gwałtownego wzrostu cen ubezpieczeń komunikacyjnych, powołała się na wyliczenia KNF, z których wynika, że na skutek podwyżki, średnio ceny AC i OC wzrosły dotychczas o 20-30 proc. Podkreśliła, że jeśli cena polis nie wzrośnie, to nastąpi petryfikacja stanu nierentowności ubezpieczeń komunikacyjnych, co w dalszej perspektywie może stanowić zagrożenie dla stabilności systemu ubezpieczeń i wypłaty odszkodowań.

Karczewska przekazała dane, z których wynika, że na koniec 2015 r. miała miejsce "najwyższa strata techniczna w historii polskiego rynku ubezpieczeniowego w wysokości prawie jednego miliarda złotych". Wiceprezes UOKiK zaznaczyła, że łączna strata w OC za lata 2011-16 wyniosła prawie 4 mld zł. (Wynik techniczny to różnica między wypłatą odszkodowań a zebraną składką).

Premier Beata Szydło pytana podczas konferencji o ewentualną interwencję rządu w związku z gwałtownym wzrostem cen na rynku obowiązkowych polis komunikacyjnych OC, deklarowała, że czeka właśnie na rozstrzygnięcia z UOKiK. "Prowadzi i przygląda się całej sprawie UOKiK, czyli ta instytucja, która jest do tego jak najbardziej upoważniona. Czekam na rozstrzygnięcia, które z UOKiK zostaną przedstawione" - powiedziała premier.

Również w czwartek Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów odpowiadając na pytanie PAP o działania Urzędu w związku ze wzrostem składek z tytułu OC wskazał, że oceniając dotychczasowe sygnały od konsumentów oraz z rynku wydaje się, że na obecne podwyżki OC w przeważającej części miały wpływ czynniki ekonomiczne. (PAP)

mrr/ as/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto mBiznes Standard w mBanku, zyskaj 350 zł oraz aktywnie korzystaj z konta w którym masz gwarancję braku opłat przez 2 lata i 0 zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym

Otwórz konto mBiznes Standard w mBanku, zyskaj 350 zł oraz aktywnie korzystaj z konta w którym masz gwarancję braku opłat przez 2 lata i 0 zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym

Komentarze (10)

dodaj komentarz
~śmieszne
PO ośmiesza się do końca. Najpierw wprowadzili przepisy że ubezpieczyciele mają pokrywać koszty leczenia ofiar wypadków, a teraz się dziwią że koszty i odszkodowania wzrosły.
Pomysł był dobry, bo ktoś musi to pokrywać, ale nie ma co udawać sklerozy i bycia głupszym niż się jest. Jeżdżenie autem to nie jest coś niezbędnego do
PO ośmiesza się do końca. Najpierw wprowadzili przepisy że ubezpieczyciele mają pokrywać koszty leczenia ofiar wypadków, a teraz się dziwią że koszty i odszkodowania wzrosły.
Pomysł był dobry, bo ktoś musi to pokrywać, ale nie ma co udawać sklerozy i bycia głupszym niż się jest. Jeżdżenie autem to nie jest coś niezbędnego do życia. Jest zbiorkom zwłaszcza w miastach i trzeba ograniczać ruch samochodów, a nie go wzmacniać. Kogo nie stać na auto, nie jeździ. Z jednej strony każą ludziom wymieniać piece w domach i narażają ich na ogromne koszty a z drugiej nad trującymi wyziewami z rosnącej ilości aut, często złomów, nie panują. Bez ogrzewania można umrzeć, bez auta NIE.
~agentpzu
w pzu składki OC wzrosły średnio max. 30% natomiast w innych TU nawet 200% więc popaprańcy nie kłamcie !!!
stefa
nie mozna zapominac ze oc jest przez panstwo narzuconym obowiazkowym podatkiem panstwo wiec w naszym interesie zwyklych ludzi powinno zadzialac by tak drastycznie nie zdzierac z ludzi. tymczasem wyglada na to ze to inspiracja rzadu za tym zdzierstwem stoi. dajcie wybor, zapytajcie narod co o tym sadzi, woli wiekszosci, chocby, nie mozna zapominac ze oc jest przez panstwo narzuconym obowiazkowym podatkiem panstwo wiec w naszym interesie zwyklych ludzi powinno zadzialac by tak drastycznie nie zdzierac z ludzi. tymczasem wyglada na to ze to inspiracja rzadu za tym zdzierstwem stoi. dajcie wybor, zapytajcie narod co o tym sadzi, woli wiekszosci, chocby, trza sie podporzadkowac, ale wykazcie to
~zez
a ZUS to jest dobrowolny? Moze prawo jazdy jest dobrowolne? No kto by je robił gdyby nie było nakazu? :)
~acha
Od auta to powinien być podatek od zanieczyszczania środowiska, a nie bonifikaty w OC. Prywatny samochód nie jest niezbędny do życia. Jest wygodny, ale z pewnością nie jest niezbędny zwłaszcza, że za zanieczyszczenie środowiska odpowiada przynajmniej w tym samym stopniu co paliwa stałe wykorzystywane do ogrzewania. Z jednym się walczy,Od auta to powinien być podatek od zanieczyszczania środowiska, a nie bonifikaty w OC. Prywatny samochód nie jest niezbędny do życia. Jest wygodny, ale z pewnością nie jest niezbędny zwłaszcza, że za zanieczyszczenie środowiska odpowiada przynajmniej w tym samym stopniu co paliwa stałe wykorzystywane do ogrzewania. Z jednym się walczy, drugie się wspomaga? To jakaś schizofrenia.
~Mlody
Pan grabiec opowiada bzdury jak to podatek PIS + spowodował wzrost składek oc!!! LUDZIE a ten podatek wynosi 0,44% ...
~j23
Rozdajcie wszystko ,frankowiczom ,górnikom ,krusowcom i kierowcom,OC darmowe,tylko dlatego ,by na was głosowali
~student
Ludzie socjalizm skończył się parę lat temu.....tęsknimy za nim co?wolny rynek....SP nie jest jedynym udziałowcem PZU,są jeszcze inni i oni oczekują wyższych zysków i dywidend
~stefcio
Znależli się obrońcy uciśnionych ,kilka lat za póżno
~Batman
dokładnie świnie odsunięte od koryta, szkoda że nie piszą że wszyscy podniesli a pzu najmniej i teraz wyrównuje

Powiązane: Motoryzacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki