REKLAMA
WAŻNE

PO chciało oddać pół Polski? Tusk: Armia musi być gotowa na czarne scenariusze

2023-09-26 12:32
publikacja
2023-09-26 12:32

Polscy generałowie rozwijali strategię przygotowaną przez braci Kaczyńskich; było oczywiste, że musi być w niej miejsce na czarne scenariusze, gdyby np. NATO nie było zaangażowane w wojnę, Amerykanie nie zdążyli - powiedział lider PO Donald Tusk o planach obrony na linii Wisły.

PO chciało oddać pół Polski? Tusk: Armia musi być gotowa na czarne scenariusze
PO chciało oddać pół Polski? Tusk: Armia musi być gotowa na czarne scenariusze
fot. Zbyszek Kaczmarek / / FORUM

Tusk wraz z politykiem KO Radosławem Sikorskim, Michałem Kołodziejczakiem, Pawłem Kowalem i ekonomistą Jakubem Karnowskim - spotkał się z generałami w stanie spoczynku - byłym szefem Sztabu Generalnego WP gen. Mieczysławem Gocułem a także gen. Jarosławem Stróżykiem, gen. Janem Rajchelem i gen. Radosławem Kujawą.

Podczas briefingu prasowego po spotkaniu Tusk odniósł się do polityki rządu PiS wobec Ukrainy. "Jak się zaczęło wlewać zboże ukraińskie - przez wiele miesięcy udawali, że nic się nie dzieje. (...) Teraz, kiedy ludzie w Polsce są trochę zmęczeni wojną i wyzwaniami wynikającymi z tysięcy uchodźców u nas, wyczuli, że być może wyborczo im się opłaci konfliktować nas z Ukrainą. To jest tak niepoważne, wprost wymierzone w nasze strategiczne bezpieczeństwo" - podkreślił.

"Oni palcem nie kiwnęli, a miliony Polaków włożyło tyle serca, swojego czasu i swoich pieniędzy, żeby pomóc Ukraińcom. Jednym cynicznym zwrotem, bo wyborczo to się może opłacić, oni mogą zmarnować to, co miliony Polek i Polaków wypracowało" - ocenił. "My chcemy polityki, naszej, polskiej polityki wobec Ukrainy stabilnej, mądrej strategicznie, budującej dobre relacje i nie kosztem Polski" - dodał.

Tusk został zapytany o przedstawiane przez PiS fragmenty planów obronnych z czasów rządów koalicji PO-PSL, dotyczących obrony kraju na linii Wisły. "Nie jestem w stanie nic poradzić na coraz większe propagandowe bzdury, jakie Morawiecki i Kaczyński wymyślają na mój temat, Polski i moich rządów. Jak wiecie, przygotowuję też okupację niemiecką" - ironizował Tusk.

"Polscy generałowie, którzy uczestniczyli w dzisiejszej debacie, już wiele razy publicznie dawali wyraz swojemu oburzeniu. (...) Zaczęło się od ministra (Mariusza) Błaszczaka, który ujawnił publicznie dokumenty, które powinny być zachowane w dyskrecji, bo takie są reguły NATO. Co do istoty sprawy - to są oceny rządów PiS w 2020 roku, że gdyby Rosja wtedy zaatakowała Polskę, to w ciągu 3 czy 4 dni doszłaby do linii Wisły" - mówił Tusk.

"Na podstawie strategii przygotowanej i zaakceptowanej przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego, i jeszcze wówczas premiera Jarosława Kaczyńskiego, polscy generałowie rozwijali tę strategię przygotowaną przez braci Kaczyńskich. W tej strategii znalazło się miejsce także na postępowanie w sytuacji, w której nie byłoby NATO zaangażowanego w tę wojnę, Amerykanie by nie zdążyli (...) Był oczywiste, że polska armia musi być przygotowana na różne czarne scenariusze, to nic nadzwyczajnego" - podkreślił był premier

Jak dodał, "to, że oni używają tajnych dokumentów natowskich i przekształcają w takie kłamliwe interpretacje, pokazuje tylko, w jakiej są desperacji".

Debata wyborcza z "Pulsem Biznesu": poznaj propozycje gospodarcze startujących partii

5 października odbędzie się debata przedstawicieli ugrupowań politycznych zainicjowana przez "Puls Biznesu". Politycy będą odpowiadali na pytania dotyczące m.in.:

  • gospodarki,
  • podatków,
  • wymiaru sprawiedliwości.

Całość będzie podzielona na części, w których politycy będą odpowiadać na pytania prowadzących debatę wyborczą, dyskutować między sobą i udzielać odpowiedzi czytelnikom.

Uczestnikami debaty "Pulsu Biznesu" będą przedstawiciele reprezentujący:

Prawo i Sprawiedliwość,

Koalicję Obywatelską,

Trzecią Drogę,

Nową Lewicę,

Konfederację,

Bezpartyjnych Samorządowców.

Jeżeli chcesz zadać pytania uczestnikom debaty wyborczej, kliknij poniższy link:

mml/ dk/ mrr/

Źródło:PAP
Tematy
Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Komentarze (53)

dodaj komentarz
xqwztsa
@gcisoallse Mam kopie, synku: Zapoznaj się z przebiegiem to się dowiesz, jak gen. Różański to zrobił. Łeb ci eksploduje. Za Tuska 48 tys. to 3 dywizje, a za PiS-u 59 tys. to ile? 6 czy już z 15? A STAN UKOMPLETOWANIA jaki? Okolice 10%? :3 Może ty napisz jak zamierzasz zatrzymać ruskich NA GRANICY za pomocą tych miernot wziętych bez @gcisoallse Mam kopie, synku: Zapoznaj się z przebiegiem to się dowiesz, jak gen. Różański to zrobił. Łeb ci eksploduje. Za Tuska 48 tys. to 3 dywizje, a za PiS-u 59 tys. to ile? 6 czy już z 15? A STAN UKOMPLETOWANIA jaki? Okolice 10%? :3 Może ty napisz jak zamierzasz zatrzymać ruskich NA GRANICY za pomocą tych miernot wziętych bez testów sprawnościowych? Wypisz też listę wojen gdzie odparto napaść równiutko na linii granicy nie oddając ani piędzi ziemi. Kolejny jełop, co to nic nie wie i co słowo to bzdura, się wyłonił. Ani o historii ani o niczym. W 1939 właśnie próbowano robić obronę na granicy, tak jak ty byś chciał i wszystko się poszło walić. ;)
gcisoallse
Jak macie plan jak zatrzymać Rosjan 3 dywizjami (48 tys ludzi) to on powstał na pewno pod wpływem substancji odurzających. I to, że nadal uważasz, że to możliwe to tylko jak najgorzej świadczy o twoich kompetencjach. Zastanów się, nawet jakby dowodził jakiś współczesny Belizariusz i jakimś cudem powstrzymał armię rosyjską przez 1 Jak macie plan jak zatrzymać Rosjan 3 dywizjami (48 tys ludzi) to on powstał na pewno pod wpływem substancji odurzających. I to, że nadal uważasz, że to możliwe to tylko jak najgorzej świadczy o twoich kompetencjach. Zastanów się, nawet jakby dowodził jakiś współczesny Belizariusz i jakimś cudem powstrzymał armię rosyjską przez 1 tydzień - to co potem? Armia 48 tys. ludzi wykruszy się w 1-2 tygodnie, Szkolenie rezerw Tusk zlikwidował więc rezerw nie będzie. Sojusznicy z NATO w Europie mają armie niezdolne do realnej wojny. Niemcy mają amunicję na 1-2 dni i ani jednej dywizji (ostatnią rozwiązali w 2011), UK -75 tys. w wojskach lądowych, raptem 200 czołgów, amunicja na kilka dni, Francja 80 tys. w wojskach lądowych i też 200 czołgów. Zanim ktokolwiek przyszedłby na pomoc Rosjanie już byliby nie na linii Wisły ale Odry.
gcisoallse
Krótko mówiąc fantazje i wierutne bzdury wpisaliście z Różańskim w tym "planie obrony" licząc pewnie na to, że w ten sposób spełnicie oczekiwania Tuska i Klicha.
mirek6504
Jedno jest teraz pewne po tym Włoskim spektakcie Tusk kocha Unię ale Unia nie kocha Nas a to oznacza że będziemy im hemoroidem w jelicie
marszalek2020
Przecież ten człowiek jeździł po Polsce i opowiadał że wprowadził 500+
Naprawdę współczuję tym, którzy biorą jego słowa na poważnie.
jas2
Dla mnie największym błędem, może nawet zdradą, była likwidacja zasadniczej służby wojskowej.
"Groźba" wojska zachęcała do pójścia na studia, do ożenku i dzieci. Oprócz tego gwarantowała wszystkim podstawowe szkolenie wojskowe.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
aod
Donek zdecyduj się kiedy było źle. Czy jak ukraińskie zboże zalewało Polskę czy teraz jak PiS zrobił zwrot względem Ukrainy i zboże Polski nie zalewa.
karbinadel
Bo dla PiS głównym wrogiem nie jest Rosja czy Białoruś, lecz Unia Europejska i większość jej członków. Dziwne, że jeszcze na USA nie napadli :)

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki