REKLAMA

PKO BP: Inflacyjny szczyt około połowy roku - nie przekroczy 12 proc.

2022-04-01 13:07
publikacja
2022-04-01 13:07
Dodaj Bankier.pl w Google

Inflacyjny szczyt, który nie przekroczy 12 proc. rdr, zobaczymy około połowy roku - szacują w piątek analitycy PKO BP w komentarzu do danych GUS.

PKO BP: Inflacyjny szczyt około połowy roku - nie przekroczy 12 proc.
PKO BP: Inflacyjny szczyt około połowy roku - nie przekroczy 12 proc.
fot. Karolis Kavolelis / / Shutterstock

Jak podał w piątek Główny Urząd Statystyczny, ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu 2022 r. wzrosły rdr o 10,9 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem - o 3,2 proc.

Według ekspertów PKO BP, odnotowany w marcu skok inflacji odzwierciedla egzogeniczne efekty wojny, a nie fundamentalną presję inflacyjną.

"Świadczy o tym zachowanie inflacji bazowej, która (bazując na wstępnych i niepełnych danych) utrzymała się poniżej 7 proc. rdr. Przy takiej strukturze inflacji dzisiejszy odczyt nie zwiększa wg nas presji na RPP, która naszym zdaniem w przyszłym tygodniu powróci do rytmu podwyżek stóp procentowych o 50pb (do 4 proc.)" - wskazali.

Jak ocenili, kolejne miesiące przyniosą wzrost inflacji, ale już w dużo mniejszej skali. "Inflacyjny szczyt zobaczymy około połowy roku, wyniesie on poniżej 12 proc. rdr" - pognozują.

Wakacje na giełdzie

Dodali, że w bazowym scenariuszu zakładają brak eskalacji wojny, co wraz z nadejściem wiosny powinno łagodzić napięcia na rynku surowców energetycznych, a także wspierać złotego.

"Proinflacyjne oddziaływanie ze strony cen nośników energii i paliw będzie więc wg nas stopniowo słabło. W większym stopniu do dalszego wzrostu inflacji będą z kolei prowadzić ceny żywności" - wskazali.

Według banku, najbliższe miesiące przyniosą też jeszcze wzrost inflacji bazowej (m.in. dostosowania cen do podwyższonych kosztów paliw i komponentów).(PAP)

autorka: Longina Grzegórska-Szpyt

lgs/ drag/

Źródło:PAP
Przeczytaj w Pulsie Biznesu
Jeden błąd Nvidii i wszystko może się zawalić. "To naprawdę przerażające"
Tematy

Komentarze (1)

dodaj komentarz

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki