REKLAMA

PKN Orlen zapowiada aktywne wyszukiwanie startupów

2016-06-16 12:39
publikacja
2016-06-16 12:39

PKN Orlen zapowiada zwiększenie swego zaangażowania w innowacje i tzw. scouting, czyli aktywne wyszukiwanie startupów, które specjalizują się w dziedzinach spójnych ze strategią grupy kapitałowej tej spółki, największej w branży rafineryjno-petrochemicznej w Polsce.

/ YAY Foto

Duże, krajowe przedsiębiorstwa powinny odgrywać aktywną rolę w budowaniu ekosystemu, sprzyjającego pełnemu wykorzystaniu potencjału innowacyjności i przedsiębiorczości Polski - podkreślił PKN Orlen, informując o udziale spółki w zakończonym w czwartek w Krakowie dwudniowym kongresie Impact16 4.0 Economy, najważniejszym tegorocznym wydarzeniu w branży startupów.

Według płockiego koncernu, duże, krajowe przedsiębiorstwa, ułatwiając rodzimym startupom komercjalizację swych pomysłów, mogą same wiele zyskać na takiej współpracy.

Dlatego PKN Orlen zdecydował się aktywnie zwiększyć zaangażowanie w tzw. scouting, czyli aktywne wyszukiwanie startupów specjalizujących się w obszarach spójnych ze strategią grupy Orlen. Aktywność koncernu w tym obszarze jest jasnym sygnałem, iż dotychczasowe doświadczenie pozwala otworzyć się na nowe formy pozyskiwania innowacji z zewnątrz i mocne zaangażowanie w proces wspierania krajowej innowacyjności - podkreśliła spółka.

Podczas kongresu Impact16 4.0. Economy odbyły się warsztaty ekspertów płockiego koncernu, prowadzone w ramach modułów Startup Connector - Startups & Corporations oraz New Energy Technologies dla kilkunastu wybranych polskich startupów.

Zespół ekspertów PKN Orlen jest autorem opublikowanego ostatnio raportu Gra o innowacje, według którego innowacje powinny nie tylko powstawać w Polsce, ale także być tu wdrażane i stąd eksportowane. Raport płockiego koncernu zwraca uwagę, że premia innowacyjna przynosi korzyści całej gospodarce w postaci miejsc pracy, dochodów gospodarstw domowych i zysków przedsiębiorstw.

Kołem zamachowym innowacyjności winny być dojrzałe przedsiębiorstwa, mające środki na inwestycje - przekonuje Andrzej Kozłowski, dyrektor wykonawczy ds. strategii i zarządzania projektami PKN Orlen. I dodaje jednocześnie: Chcemy zaoferować młodym polskim innowatorom trudno dostępne, a mogące przesądzić o powodzeniu komercjalizacji pomysłów, formy wsparcia - od specjalistycznych laboratoriów po ogromną sieć detaliczną, w której możemy testować dowolną usługę konsumencką.

W ocenie głównego ekonomisty PKN Orlen dr. Adama Czyżewskiego, nie ma innowacyjnej gospodarki bez aktywnej roli państwa, jako organizatora i katalizatora innowacyjnych procesów. Jak podkreśla, innowacyjność jest nierozłącznie związana z przedsiębiorczością i gospodarką rynkową, z jej instytucjami i regulacjami. Z dwóch krajów podbijających kosmos i biorących udział w wyścigu zbrojeń to wolnorynkowe Stany Zjednoczone, nie Związek Radziecki, potrafiły przekuć pionierskie odkrycia na produkty i usługi dla konsumentów - tłumaczy Czyżewski.

Jak zapowiedział na początku czerwca prezes PKN Orlen Wojciech Jasiński, jednym z priorytetów prac nad przeglądem strategii tej spółki na lata 2014-17 jest innowacyjność. Podkreślił przy tym, iż zaktualizowana strategia płockiego koncernu będzie m.in. odpowiadała na plan rozwojowy przygotowany przez wicepremiera, ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego, który w lutym przyjął rząd.

Jest praca nad strategią. Chcemy dać odpowiedź na plan Morawieckiego. Chcemy, żeby innowacyjność zyskała jeszcze większe znaczenie, żeby nie przegapić żadnej okazji, by pomysły się przebijały i były realizowane - mówił wówczas Jasiński. Wcześniej, w kwietniu, biuro prasowe PKN Orlen informowało PAP, że założenia strategiczne spółki na kolejne lata powinny być gotowe w drugiej połowie roku.

PKN Orlen jest największym podmiotem w branży rafineryjno-petrochemicznej w Polsce i jednym z największych w Europie. Posiada spółki zależne w Niemczech, Czechach, na Litwie, a także w Kanadzie.

W kwietniu płocki koncern rozstrzygnął globalny konkurs na innowacyjne rozwiązania zwiększające efektywność energetyczną procesów rafineryjnych zorganizowany w formule crowdsourcingu. Była to pierwsza taka inicjatywa w Polsce, otwarta dzięki internetowi dla zespołów specjalistów, podmiotów i instytucji badawczych, ale też pojedynczych autorów. Na konkurs wpłynęło ponad 20 autorskich rozwiązań z całego świata. Ostatecznie wygrały 3 projekty: z Polski, Niemiec oraz Indii. (PAP)

mb/ son/

Źródło:PAP
Tematy
Najtańsze konta osobiste z premią – listopad 2020 r.

Najtańsze konta osobiste z premią – listopad 2020 r.

Komentarze (3)

dodaj komentarz
~slaw
Ciekawe ile tymi kanałami zostanie wyprowadzone pieniędzy?
www.eurodolar.pl
Surowo zabrania się inwestować w startupy elektrycznych pojazdów!!!
~Gość3421
Małym firmom lub start-upom polecam biuro wirtualne OmniOffice. Rejstrujesz działalność pod najlepszym adresem w centrum Warszawy na Marszałkowskiej 111. Różne pakiety usług do wyboru - zawierające m.in. skanowanie korespondencji, obsługę telefonów, gości itd. Udostępniane są eleganckie sale konferencyjne. W ofercie Małym firmom lub start-upom polecam biuro wirtualne OmniOffice. Rejstrujesz działalność pod najlepszym adresem w centrum Warszawy na Marszałkowskiej 111. Różne pakiety usług do wyboru - zawierające m.in. skanowanie korespondencji, obsługę telefonów, gości itd. Udostępniane są eleganckie sale konferencyjne. W ofercie również w pełni wyposażone gabinety biurowe do wynajęcia. To może być Twoje biuro. Zobacz więcej na http://www.omnioffice.pl/

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki