PKN Orlen prowadzi negocjacje ws. rosyjskiej ropy z rurociągu Przyjaźń

PKN Orlen prowadzi negocjacje z innymi rafineriami, które odbierały rosyjską ropę naftową rurociągiem Przyjaźń, a także ze stroną rosyjską i dopóki nie uzyska zadowalających efektów nie podpisze porozumienia - poinformował prezes Orlenu Daniel Obajtek.

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.
Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. (fot. Adam Chelstowski / FORUM)

Jednocześnie Obajtek dodał, że płocka rafineria w pewnym zakresie korzysta z zanieczyszczonej rosyjskiej ropy, ale zaznaczył, że nie odbywa się to kosztem bezpieczeństwa instalacji.

"Musimy dbać o interes Orlenu, ale i o bezpieczeństwo energetyczne Polski. Wspólnie z premierem Morawieckim, ministrami Tchórzewskim i Naimskim działamy w tym zakresie. Najważniejsze jest dla nas ustalenie pewnych kwestii, w tym podziału ropy, bo płynie ona nie tylko do Orlenu, ale i do innych rafinerii, to jest kwestia stopnia zainfekowania ropy i ustalenia odpowiedzialności" - powiedział dziennikarzom Obajtek.

"Te wszystkie kwestie są analizowane, prowadzimy rozmowy zarówno z innymi rafineriami, jak i ze stroną rosyjską. Dopóki nie będziemy przeświadczeni, że mamy dobrą ropę, tak długo będziemy negocjowali" - dodał.

Prezes Orlenu zaznaczył, że najpierw chce podpisać porozumienie, a potem będzie czas na szacowanie kosztów i wielkości odszkodowania z tytułu dostaw brudnej ropy.

Prezes powtórzył, że PKN Orlen nie ma żadnych problemów z dostawami ropy z innych kierunków niż wschodni, rafinerie pracują przy pełnych mocach. Dodał, że ponad 50 proc. surowca Orlen otrzymuje z innych stron niż Rosja.

"W pewnym stopniu korzystamy z zanieczyszczonej ropy, ale musimy dbać o nasze instalacje" - powiedział Daniel Obajtek.

"Ropa mogłaby bardzo szybko popłynąć, ale musimy walczyć o nasze prawa, o bezpieczeństwo rafinerii i bezpieczeństwo energetyczne państwa. Kwestia podziału ropy to jest kwestia dogadania się z pozostałymi odbiorcami i ze stroną rosyjską, byśmy w tym zakresie zabezpieczyli swoje interesy" - dodał prezes.

Od 19 kwietnia rurociągiem Przyjaźń płynęła z Rosji w kierunku zachodnim zanieczyszczona ropa; w surowcu wykryto przekroczenie norm chlorków organicznych. Tranzyt ropy wstrzymał m.in. polski PERN oraz ukraińska Ukrtransnafta, a 30 kwietnia także białoruski operator. W sumie w rurociągu Przyjaźń na terenie Rosji, Białorusi, Polski i Ukrainy zgromadziło się ok. 5 mln ton zanieczyszczonej ropy, z tego ok. 1 mln – na Białorusi.

Ostatecznie Rosjanie wstrzymali przesyłanie ropy płynącej Przyjaźnią do Europy Wschodniej i Niemiec. Tym samym surowiec przestał płynąć rurociągiem "Przyjaźń" do czterech rafinerii: w Płocku, Gdańsku i do dwóch niemieckich - rafinerii Leuna, należącą do Totala i w Schwedt, należącą do Rosneft Deutschland GmbH i do Shell Deutschland GmbH.

Jak informował w ubiegłym tygodniu prezes Daniel Obajtek, spółka pracuje nad rozwiązaniem problemu wraz z partnerami - Lotosem, PERN i rafineriami w regionie.

Agathe Bruandet z Total wyjaśniła, że ze względu na "wyjątkową sytuację" spowodowaną zanieczyszczeniem rosyjskiej ropy chlorkami organicznymi, Raffinerie Mitteldeutschland GmbH (Luena- PAP) była w zeszłym tygodniu zmuszona wstrzymać działania niektórych jednostek rafinerii, by przeprowadzić odpowiednie kontrole techniczne. Jak dodała na początku tygodnia prace wznowiono przy użyciu nieskażonej ropy. (PAP Biznes)

pr/ doa/ gor/

Źródło: PAP Biznes
Firmy:
Ludzie:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
5 8 --__hubert__---__--__--__--__-

ajwaj rosyjski pracusiu

! Odpowiedz
4 8 --__hubert__---__--__--__--__-

ajwaj świetnie Ci idzie , ale ty musisz wiedzieć że żaden rusek nie zmieni myślenia polaków , szkoda twojej raboty

! Odpowiedz
3 8 --__hubert__---__--__--__--__-

ajwaj to troll za wschodniej granicy

! Odpowiedz
3 5 --__hubert__---__--__--__--__-

do ajwaj fajnie wyglądają te usunięte komentarze

! Odpowiedz
3 5 --__hubert__---__--__--__--__-

do ajwaj - jak to jest jak się zdemaskuje radzieckiego robaka ?

! Odpowiedz
2 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
21 6 ajwaj

Opera mydlana
odc. 69 :)
Byla awaria, rura dziala, któs komus zaplaci i OK

! Odpowiedz
2 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
3 11 1984

Czekam na dzień gdy @ajwaj na skutek awarii straci dostęp do internetu. Na dwa lub nawet trzy miesiace bo tyle ma trwać ta "opera mydlana" Ktoś zapłaci mu odszkodowanie i będzie po sprawie. A że w tym czasie nic nie zarobi lub więcej zapłaci za alternatywny dostęp to jego problem...

Podaj moze jaka jest jakość ropy Ural w poróíwnaniu z inną? Ile europejskich rafinerii radzi sobie z dużą zawartością siarki? Zauważ, że piszę o standardzie zgdonym z umowami. Wepchnięcie w rurociąg czegoś z chlorkami nawet jak na rosyjskie normy było zbyt dużym przegięciem. Już nigdy nie odzyskacie zaufania wiec różnica cen Ural-Brent będzie większa niż zwykle.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
PKNORLEN -1,28% 89,58
2019-06-19 17:04:34
ROPA 2,07% 63,55
2019-06-20 13:48:00
ZŁOTO 1,60% 1 386,15
2019-06-20 13:48:00
MIEDŹ 1,41% 5 978,75
2019-06-20 13:48:00
SREBRO 1,65% 15,40
2019-06-20 13:48:00
PLATYNA 1,02% 819,60
2019-06-20 13:48:00

Znajdź profil