PIE: sieci mogą przerzucić koszty podatku od handlu na dostawców i konsumentów

2019-05-22 11:20
publikacja
2019-05-22 11:20

Sieci handlowe mogą przerzucić koszty podatku od handlu na dostawców i konsumentów - napisali w swoim biuletynie analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

/ fot. Adam Chełstowski / FORUM

"Zdaniem ekspertów z Polskiego Instytutu Ekonomicznego, nie można wykluczyć, że sieci handlowe mogą próbować przerzucić koszty podatku od sprzedaży detalicznej na dostawców (trudniejsze negocjacje) i konsumentów (wzrost cen towarów)" - napisano.

"Wyłączenie małych firm z podatku od sprzedaży detalicznej powinno poprawić ich pozycję w konkurowaniu z sieciami dyskontów i hipermarketów. Jednak z drugiej strony, podatkiem objęte mogą być również przedsiębiorstwa hurtowe, integrujące małe firmy i wspomagające je w uzyskiwaniu korzyści skali oraz wprowadzaniu nowoczesnych technologii zarządzania firmą i komunikowania się z klientami" - dodano.

Trybunał Sprawiedliwości UE (TSUE) uznał w ubiegłym tygodniu, że decyzja Komisji Europejskiej w sprawie zakazu wprowadzenia podatku od sprzedaży detalicznej w Polsce była niesłuszna. Wyrok nie jest prawomocny.

Pod koniec 2018 roku Sejm uchwalił ustawę zawieszającą pobieranie daniny w 2019 roku. W przypadku uprawomocnienia się wyroku TSUE podatek od sprzedaży detalicznej może zostać wprowadzony w życie.

Zgodnie z ustawą podatek obejmuje kwotę wolną od podatku w wysokości 17 mln zł miesięcznie oraz dwa progi podatkowe: 0,8 proc. dla sprzedaży miesięcznej w przedziale 17-170 mln zł oraz 1,4 proc. dla sprzedaży miesięcznej powyżej 170 mln zł. (PAP Biznes)

map/ gor/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Jak zyskać do 160 zł za otwarcie konta osobistego?

Jak zyskać do 160 zł za otwarcie konta osobistego?

Komentarze (2)

dodaj komentarz
karbinadel
Faktycznie, trzeba być ekspertem z instytutu, żeby dojść do takich oczywistych wniosków. Ktoś serio płaci za takie analizy?
trooper
Jasne, że przerzucą koszty na konsumentów, markety nie mają 50% marż któe mogliby sobie sciąć np o 10%. Markety jadą na niskich marżach, wystarczy spojrzeć na raporty kwartalne. Marże nie do ścięcia, więc zapłaci konsument. Tak jak to miało miejsce w bankach. Podatek bankowy też płacą klienci banków a nie ich Jasne, że przerzucą koszty na konsumentów, markety nie mają 50% marż któe mogliby sobie sciąć np o 10%. Markety jadą na niskich marżach, wystarczy spojrzeć na raporty kwartalne. Marże nie do ścięcia, więc zapłaci konsument. Tak jak to miało miejsce w bankach. Podatek bankowy też płacą klienci banków a nie ich akcjonariusze/właściciele.

Powiązane: Podatek sklepowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki