PGNiG Termika, PGE i Energa chcą zainwestować w Polską Grupę Górniczą do 1,5 mld zł

Kurs Energi tanieje w środę o ponad 7 proc., po tym jak spółka poinformowała o planowanym zaangażowaniu w Polską Grupę Górniczą o wartości do 600 mln zł. W ocenie analityków największym zaskoczeniem jest tak duża skala zaangażowania Energi.

[Aktualizacja 16.03]

PGNiG Termika, PGE i Energa chcą zainwestować w Polską Grupę Górniczą do 1,5 mld zł
PGNiG Termika, PGE i Energa chcą zainwestować w Polską Grupę Górniczą do 1,5 mld zł (fot. alistaircotton / YAY Foto)

"Energa chce wyłożyć na PGG 600 mln zł, a to jest 11 proc. jej kapitalizacji. Jeśli będą straty z konsolidacji, to najbardziej dotkną one właśnie Energę. Nie mówiąc już o potencjale dywidendowym, który ucierpiałby najbardziej właśnie w Enerdze" - powiedział PAP Paweł Puchalski, analityk DM BZ WBK.

Podobnego zdania jest Bartłomiej Kubicki, analityk Societe Generale.

"Można zapomnieć o 1,2 zł dywidendy na akcję. Obecnie oczekuję 0,7 zł DPS, ale i ten poziom jest zagrożony. Jeśli nie w tym roku, to w latach następnych, jeśli spółka będzie budować blok w Ostrołęce" - powiedział PAP.

O godz. 9.30 kurs Energi spada 7,6 proc. do 12,29 zł, przy drugich na rynku obrotach na poziomie 19 mln zł. Kurs PGE rośnie z kolei ok. 1 proc.

"Dla PGE to jest pozytywna informacja. Sądzę, że rynek spodziewał się większego zaangażowania" - powiedział PAP Krzysztof Kubiszewski, analityk Trigon DM.

PGNiG w tym czasie traci 1,6 proc.

WIG 20 po pół godziny notowań rośnie 0,2 proc. (PAP)

PGNiG Termika, PGE i Energa złożyły warunkowe, niewiążące oferty na nabycie pakietu udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym Polskiej Grupy Górniczej w sumie o wartości do 1,5 mld zł - poinformowały spółki we wtorkowych komunikatach.

Spośród ofert ta złożona przez Energę opiewa na kwotę do 600 mln zł, złożona przez PGE na kwotę do 500 mln zł, a PGNiG Termika gotowa jest zainwestować do 400 mln zł.

PGG to spółka obecnie zależna od Węglokoksu, która ma prowadzić działalność w oparciu o wybrane aktywa górnicze, które nabędzie od Kompanii Węglowej.

Spółki podały, że oferty warunkowe zostały przygotowane w oparciu o wstępne informacje o działalności KW oraz PGG zawarte w materiałach im przekazanych i zawierają warunki brzegowe i zawieszające.

Do tych warunków należą m.in.: pozyskanie przez PGG nowych inwestorów zewnętrznych pozwalające na dokapitalizowanie PGG w wysokości przynajmniej 1,5 mld zł; przeprowadzenie i uzyskanie w oparciu o aktualne dane akceptowalnych dla nowych inwestorów wyników due diligence (m.in. technicznego, środowiskowego, prawnego, finansowego, podatkowego) potwierdzających, że przeprowadzenie transakcji pozwoli na osiągnięcie przez PGG trwałej rentowności i płynności; uzgodnienie z inwestorami struktury finansowania PGG, która eliminować będzie ryzyko uznania inwestycji za niedozwoloną pomoc publiczną; wdrożenie działań restrukturyzacyjnych gwarantujących rentowność działalności PGG i generowanie pozytywnych przepływów pieniężnych dla kapitałów własnych przez wszystkie jednostki w ramach PGG, w tym dokonanie uzgodnień ze stroną społeczną oraz restrukturyzację zadłużenia KW.

PGE i Energa oczekują też, że biznes plan PGG zostanie przygotowany w oparciu o możliwe do realizacji założenia nie przewidujące konieczności dalszego dokapitalizowania spółki w perspektywie co najmniej roku 2026.

Energa wśród warunków wymieniła także, że środki pochodzące od spółki miałyby być przekazywane do PGG w określonych szczegółowym harmonogramem transzach, dostosowanych do bieżącego, uzasadnionego zapotrzebowania PGG, a przekazanie poszczególnych transz miałoby być warunkowane realizacją określonych założeń biznes planu.

PGE podała w komunikacie, że ostateczna decyzja spółki, co do zaangażowania w inwestycję nastąpi po analizie wyników przeprowadzonego badania due diligence oraz po ustaleniu ostatecznego kształtu pozostałych uzgodnień.

"W razie decyzji pozytywnej, PGE doprecyzuje zakres kwotowy zaangażowania w inwestycję oraz dookreśli ewentualne finalne warunki udziału. PGE zastrzegła sobie możliwość wskazania podmiotu zależnego, który finalnie obejmie udziały w podwyższonym kapitale zakładowym PGG" - napisano w komunikacie PGE.

Polska Grupa Górnicza ma nabyć następujące jednostki organizacyjne KW: Odział KWK Chwałowice w Rybniku, Oddział KWK Jankowice w Rybniku, Oddział KWK Marcel w Radlinie, Oddział KWK Rydułtowy-Anna w Rydułtowach, Oddział KWK Bielszowice w Rudzie Śląskiej, Oddział KWK Bolesław Śmiały w Łaziskach Górnych, Oddział KWK Halemba-Wirek w Rudzie Śląskiej, Oddział KWK Piast w Bieruniu, Oddział KWK Pokój w Rudzie Śląskiej, Oddział KWK Sośnica w Gliwicach, Oddział KWK Ziemowit w Lędzinach, Oddział Zakład Elektrociepłownie, Oddział Zakład Górniczych Robót Inwestycyjnych, Oddział Zakład Informatyki i Telekomunikacji, Oddział Zakład Remontowo-Produkcyjny oraz "Centrala".

Ministerstwo Energii informowało wcześniej, że PGG ma powstać w maju.

Wybierz najlepsze banki razem z Bankier.pl

Wybierz najlepsze banki razem z Bankier.pl

Wystartowało internetowe głosowanie w ramach VII edycji plebiscytu Złoty Bankier! W tym roku czytelnicy Bankier.pl wybierają: najlepszy spot reklamowy, bank wrażliwy społecznie oraz bank wyróżniający się w social media. Zachęcamy do głosowania - na uczestników czekają nagrody!

(PAP)

pel/ pif/ ana/

Źródło: PAP Biznes

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 ~rob

Chcą?- czy raczej są "zmuszone" przez właściciela czyli skarb państwa?

! Odpowiedz
0 4 ~kross

górnicy się pewnie cieszą, nie będą chłopy musieli czekać na wypłatę 14-tki pół roku, przecież w dzisiejszych czasach to skandal ...

! Odpowiedz
0 3 ~brabra

Właśnie dzisiaj wyleczyłem się z GPW ....

! Odpowiedz
0 5 ~ola

gpw w nowym systemie ma raczej ograniczoną rację bytu, spółki z dużym udziałem państwa będą teraz realizować bliżej nie określone cele "rządowe", zysk będzie miał raczej drugorzędne znaczenie ...

! Odpowiedz
0 12 ~zaniepokojonyjohny

Przecież na początku te pieniądze pójdą na zaległe 13tki i 14tki... gdzie tu logika, gdzie tu wiedza ekonomiczna. Zwykli ignoranci wychowani na chwilówkach

! Odpowiedz
1 1 ~KE

Trzeba o tym pisać do KE.

! Odpowiedz
0 11 ~rob

Tak to jest jak się polityka do gospodarki miesza

! Odpowiedz
0 5 ~Jerzy-Londyn

kto wiedzial ten ladnie na szulerni na putach zarobil

I o to chodzy mieise, kasa misie

bo to co nas podnieca to sie nazywa kasa , a jesli w kasie forsa to sukces pierwsza klasa

ajajajajajajaja

! Odpowiedz
3 5 ~clips

I Energa ponad 10% w dół, a PGE 1% do góry.
Potrafi ktoś wyjaśnić, o co tej spekule chodzi?

! Odpowiedz
0 4 ~Kol

Jak o co chodzi Energa ma dać górnictwu 600 mil zł a PGE i jest dużo większa 500 mil zł .Oprucz tego dywidenda ma być 0,7 zł za akcję( a miało być 1,44 zł) i wszyscy uciekają.To jest cała prawda

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
PGNIG 3,07% 3,96
2020-05-26 17:04:52
WIG 3,20% 47 897,84
2020-05-26 17:15:01
WIG20 3,95% 1 709,71
2020-05-26 17:15:00
WIG30 3,86% 1 974,65
2020-05-26 17:15:01
MWIG40 1,79% 3 380,91
2020-05-26 17:15:02
DAX 1,00% 11 504,65
2020-05-26 17:37:00
NASDAQ 0,17% 9 340,22
2020-05-26 22:03:00
SP500 1,23% 2 991,77
2020-05-26 22:08:00

Znajdź profil

Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.