REKLAMA

P.A. Nova spodziewa się wzrostu przychodów i wyniku brutto ze sprzedaży

2021-04-27 13:06
publikacja
2021-04-27 13:06
P.A. Nova spodziewa się wzrostu przychodów i wyniku brutto ze sprzedaży
P.A. Nova spodziewa się wzrostu przychodów i wyniku brutto ze sprzedaży
fot. Robert Gardziński / / FORUM

P.A. Nova spodziewa się w 2021 roku wzrostu skonsolidowanych przychodów o około 30 mln zł względem roku poprzedniego. Wynik brutto ze sprzedaży powinien wzrosnąć rdr o kilka milionów złotych - poinformował we wtorek prezes Tomasz Janik. Grupa rozpoczęła budowę obiektu handlowego w Skawinie i ma w planach kolejne inwestycje - w Kłodzku i Płocku.

"Przyjmując, że nie będziemy mieli dalszych lockdownów, zakładamy, że poziom przychodów z segmentu najmu komercyjnego nieruchomości będzie wyższy od tego, który zanotowaliśmy w 2020 roku o około 5 mln zł. Na poziomie działalności budowlanej przychody powinny być z kolei lepsze o około 25-30 mln zł. Łącznie więc przychody w 2021 roku powinny być lepsze rdr mniej więcej o 30 mln zł" - powiedział podczas wideokonferencji prezes Tomasz Janik.

"Skonsolidowana marżowość będzie pewnie nieco niższa, dlatego że udział działalności budowlanej będzie wyższy w ogólnej strukturze przychodów, a to automatycznie trochę tę marżę grupy obniża. Zakładamy jednak, że wynik brutto ze sprzedaży na poziomie skonsolidowanym - przy założeniu, że nie będzie lockdownów ani regulacji związanych z obowiązkowymi obniżkami czynszów - będzie o kilka milionów złotych lepszy niż przed rokiem. Nie spodziewamy się żadnej rewolucji po stronie kosztów" - dodał.

Przychody grupy P.A. Nova wyniosły w 2020 roku 161,7 mln zł wobec 284 mln zł rok wcześniej. Zysk brutto ze sprzedaży spadł w tym czasie do 38,6 mln zł z 55,5 mln zł, a zysk netto do 15,7 mln zł z 36,9 mln zł. Wpływ na wyniki spółki miała pandemia i ograniczenie działalności obiektów handlowych.

Prezes poinformował, że portfel zamówień w segmencie budowlanym ma obecnie wartość 70-75 mln zł.

"Przychody ze sprzedaży w 2021 roku będą na pewno wyższe niż w 2020. Zakładamy, że do tego portfela powinniśmy jeszcze dorzucić przychody ze sprzedaży w granicach 40 mln zł. Plan jest taki, żeby te przychody przekroczyły 110 mln zł i osiągnęły poziom do około 120 mln zł" - powiedział prezes.

Dodał, że marża w 2021 roku na pewno będzie wyższa niż w 2019 roku, ale osiągnięcie poziomu z 2020 roku będzie trudne ze względu na "galopujący wzrost cen materiałów" i mniejszą dostępność podwykonawców.

"Niezmiennie chcemy osiągnąć tą rentowność na poziomie nie gorszym niż 8 proc. brutto - to jest założenie, które zawsze przyjmujemy dla naszych kontraktów i liczymy, że ten poziom rentowności uda nam się w tym roku uzyskać" - powiedział prezes.

P.A. Nova ma obecnie w budowie park handlowy w Ząbkowicach Śląskich o powierzchni najmu 9,7 tys. m kw. Planowany termin oddania obiektu do użytkowania to trzeci kwartał 2021 roku. Grupa rozpoczęła też budowę obiektu handlowego w Skawinie i ma w planach kolejne inwestycje - w Kłodzku i Płocku.

"W obu lokalizacjach posiadamy nieruchomości gruntowe i jesteśmy w bardzo zaawansowanych rozmowach dotyczących zagospodarowania tych działek nowymi inwestycjami handlowymi. Chcielibyśmy je obie rozpocząć w tym roku i zakończyć na przełomie 2022 i 2023 roku. Łączna wartość tych inwestycji to ponad 100 mln zł, jesteśmy w trakcie negocjacji umów z partnerami handlowymi i umów o finansowanie. Wszystko na razie dobrze się układa i wskazuje na to, że w najbliższych kilku miesiącach będziemy w stanie oficjalnie potwierdzić zawarcie tych umów i rozpoczęcie inwestycji" - powiedział prezes Janik.

P.A. Nova zajmuje się kompleksową obsługą inwestycji w zakresie projektowo-budowlanym. Grupa jest właścicielem kilkunastu obiektów komercyjnych. (PAP Biznes)

sar/ gor/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Prognozy i wyniki finansowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki