Ostrołęka C. Obajtek zadowolony z zawieszenia projektu

Decyzja zarządów spółek Enea i Energa o tymczasowym zawieszeniu finansowania projektu Ostrołęka C ma uzasadnienie biznesowe; dlatego przyjąłem ją z zadowoleniem - mówi w rozmowie z "Rzeczpospolitą" prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. PKN Orlen jest w procesie przejęcia spółki Energa.

(fot. Andrzej Hulimka / FORUM)
"Decyzja zarządów spółek Enea i Energa o tymczasowym zawieszeniu finansowania projektu Ostrołęka C ma uzasadnienie biznesowe. Dlatego przyjąłem ją z zadowoleniem. PKN Orlen jest w procesie przejęcia spółki Energa. Właśnie złożyliśmy do Komisji Europejskiej wniosek koncentracyjny i prowadzimy due diligence Grupy Energa" - powiedział Obajtek w opublikowanym w środę wywiadzie w "Rzeczpospolitej".

Obajtek zapewnia, że w Ostrołęce "na pewno będzie realizowana inwestycja".

"Analizowane są różne warianty, tak aby wpisywały się w strategię PKN Orlen. Od początku podkreślam, że dla nas priorytetem jest rozwój OZE i aktywów opartych na gazie ziemnym, bo to wpisuje się w nasze założenia strategiczne. Nie zrobimy niczego, co będzie szkodliwe dla obu koncernów, polskiej gospodarki czy bezpieczeństwa energetycznego Polski. Aby jednak szczegółowo wypowiadać się na temat inwestycji jakiejś spółki, trzeba być jej właścicielem" - mówi szef paliwowej spółki.

Pytany, czy 7 zł za akcję Energi, które PKN Orlen oferuje, to za mało, Obajtek mówi, że spółka chce kupić Energę, "ale jak każdemu inwestorowi zależy nam, żeby transakcję zamknąć na podstawie faktycznej wyceny rynkowej tej spółki".

Dopytywany, po co Orlenowi Energa, tłumaczy, że obejmując stanowisko szefa Orlenu, zapowiadał, iż spółka musi stać się multienergetyczną firmą.

"Jeśli koncern ma się rozwijać i sprostać wymaganiom coraz bardziej konkurencyjnego rynku, trzeba dywersyfikować obszary działalności. Dlatego rozwijamy nowoczesną petrochemię, ciężką chemię, nowoczesne rafinerie i silny pion energetyczny. Ten ostatni już przynosi satysfakcjonujące zyski, ale mamy plany jego wzmocnienia i do tego potrzebna nam właśnie Energa. Mamy projekt związany z offshore, inwestujemy w nisko- i zeroemisyjne źródła wytwarzania energii, mamy kogenerację" - powiedział prezes PKN Orlen.

aop/ mark/

Źródło: PAP
Ludzie:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 7 zenonn

Z czego sie dobra zmiana cieszy? Pod mur i przed pluton egzekucyjny nam koszt rodzin.
Dla dobra burżujów Polska bedzie importować drogo prąd.
Elektrowni jądrowych brak, istniejące węglowe są stare, OZE z wiatru i słońca to same problemy, główny oszust bredzi o samochodach elektrycznych, ktoś ocipiał z gazem amerykańskim

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 21 jerloz210935

Niech ten pupil dobrej zmiany w końcu się zamknie to skandal żeby tacy byli prezesami spolek,wyniki świadczą o nich.

! Odpowiedz
2 19 kitkitowiwciska

jak zjeść ciastko i mieć ciastko Orlen zamiast wypłacić z zysków dywidendę inwestorom to odda cały zysk do Skarbu państwa a Kontrole i stołki dalej będą w państwowych łapach

! Odpowiedz
1 7 zzibi2

dlatego nikt kto rozum ma nie kupuje/trzyma państwowych spółek

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 2,0% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil