REKLAMA

Obajtek: Orlen może w ciągu dwóch-trzech tygodni przedstawić plan synergii z Energą

2020-07-07 13:28
publikacja
2020-07-07 13:28
Obajtek: Orlen może w ciągu dwóch-trzech tygodni przedstawić plan synergii z Energą
Obajtek: Orlen może w ciągu dwóch-trzech tygodni przedstawić plan synergii z Energą
fot. Andrzej Hulimka / / FORUM

PKN Orlen może w ciągu dwóch-trzech tygodni przedstawić plan synergii z Energą - poinformował dziennikarzy prezes Orlenu Daniel Obajtek.

"Niebawem przedstawimy cały plan. Musimy go najpierw skonsultować ze stroną społeczną. Myślę, że do dwóch-trzech tygodni taki plan będzie przedstawiony" - powiedział dziennikarzom Daniel Obajtek.

"Mamy liczone synergie, wiemy, w jakim kierunku pójdziemy, w jakim kierunku będziemy łączyć spółki zależne, jak je będziemy specjalizować, jak będzie wyglądała sprzedaż energii, wiemy, co będziemy robić z Ostrołęką" - dodał.

Prezes Orlenu wskazał, że struktura grupy będzie spłaszczona.

"Po to kupujemy spółkę, by ją zoptymalizować. (...) Nie będziemy dublować spółek zależnych. Będziemy je łączyć i wzmacniać kompetencjami, będziemy spłaszczać strukturę" - powiedział.

Pytany, kiedy będą widoczne pierwsze efekty synergii, odpowiedział: "Na pewno w tym roku".

Orlen chce rozwijać petrochemię również przez akwizycje

"Jest naturalne, że przy rozwoju petrochemii myślimy też w kierunku akwizycyjnym. W planach inwestycji ponad 8 mld zł w petrochemii nie są uwzględnione żadne środki na akwizycje" - powiedział dziennikarzom Obajtek.

"W pierwszym kroku musimy tworzyć podstawowe rzeczy dla petrochemii, czyli olefiny i fenole. To dwie potężne inwestycje, które są sercem każdej nowoczesnej petrochemii. Później są dalsze łańcuchy wartości i tam bym sobie życzył iść w kierunku akwizycyjnym, bo w ten sposób szybciej będziemy te łańcuchy wartości rozwijać" - dodał.

Pytany, czy w kontekście akwizycji w segmencie petrochemii PKN Orlen byłby zainteresowany przejęciem Grupy Azoty, zaprzeczył.

"Nie ma takiego pomysłu. Będziemy przejmować tylko to, na co nas stać i co się spina w naszym łańcuchu wartości. Jeśli podjęliśmy decyzji o inwestycji w nawozy, to odcięliśmy sobie myślenie o akwizycji w tym obszarze" - powiedział prezes Obajtek.

Negocjacje ws. wyboru partnera biznesowego dla offshore jeszcze trwają

„Myśleliśmy, że zdecydowanie wcześniej wyłonimy partnera biznesowego dla offshore, ale nie sztuką jest związać się z partnerem w jednym procesie. Trzeba mieć zawsze szerszą wizję, dlatego negocjacje jeszcze potrwają” - powiedział dziennikarzom Obajtek.

„Musimy znaleźć partnera niewiększościowego, to kwestia siły negocjacji. Musimy mieć taką umowę, (…) byśmy byli zaangażowani szerzej z naszym partnerem, nie tylko patrząc na jedną inwestycję. Rozmowy się przeciągają, ale wybór partnera nie wydłuża całego procesu” - dodał.

Wskazał, że chodzi o partnera z technologią, doświadczeniem w Europie i na świecie.

Podtrzymał, że rozpoczęcie budowy zaplanowane jest na 2024 r.

„To nie ulega zmianie, może nawet przyspieszymy. To zależy od tego, jakiego partnera wybierzemy i z jaką technologią. Najważniejsze kwestie techniczne mamy ustalone” - powiedział Obajtek.

pel/ doa/ gor/

Źródło:PAP Biznes
Tematy

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1600 zł premii!

Komentarze (7)

dodaj komentarz
krrzysiek2
tak wygląda współczesny złodziej sasin i obajtek, okradli- wywłaszczyli ludzi na enerdze, teraz zaczyna się na orlenie! i jeszcze ten program orlen w portfelu!!!! interes życia dla akcjonariatu mniejszościowego. J proponuje kierowcom program: " do kibla na orlen" a paliwo kupić na innych stacjach. Tak się dzieje tak wygląda współczesny złodziej sasin i obajtek, okradli- wywłaszczyli ludzi na enerdze, teraz zaczyna się na orlenie! i jeszcze ten program orlen w portfelu!!!! interes życia dla akcjonariatu mniejszościowego. J proponuje kierowcom program: " do kibla na orlen" a paliwo kupić na innych stacjach. Tak się dzieje jak tumany, magistry historii rządzą.
pstrzezek
To że ktoś taki jest prezesem Orlenu zakrawa na żart. Dość słaby zresztą
rookie
pokazuje to stopien zidiocenia zarzadu tej spolki.
prezes ocenia termin ukazania sie projektu synergii na "2-3 tygodnie".
czyli tak naprawde nie ma zielonego pojecia w jakim stadium sa prace nad dokumentem.
finalnie pokaze slajd power pointa... a juz nawety nie chce mowic co bedzie jak Trzasku wygra wybory...
pokazuje to stopien zidiocenia zarzadu tej spolki.
prezes ocenia termin ukazania sie projektu synergii na "2-3 tygodnie".
czyli tak naprawde nie ma zielonego pojecia w jakim stadium sa prace nad dokumentem.
finalnie pokaze slajd power pointa... a juz nawety nie chce mowic co bedzie jak Trzasku wygra wybory... posraja sie w spolka ze strachu bo okaza sie zze bedzie wielu chetnych na stolki zeby sie jeszcze przed katastrofa nachapac... zeby odprawe dostac chociaz za miesiac pracy
charles80
Burmistrz Pcimia nie wie, że połączenie to nie to sami co synergia?
scylla7
Jest kilka fajnych kopalń do przejęcia...Można by je na płasko skonsolidować ;-)
antek10
PRL to była jedna wielka synergia :-))) Teraz to wraca
newsman
antek z ta roznica ze tam byl lepszy sort i ludzie z wizja nie telewizja

Powiązane: Fuzja Orlenu i Energi

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki