REKLAMA
PIT 2023

Orlen Unipetrol buduje instalację odzysku ciepła w Kralupach za około 100 mln zł

2023-12-05 12:34
publikacja
2023-12-05 12:34

Unipetrol z grupy Orlen buduje instalację odzysku ciepła w zakładzie produkcyjnym w Kralupach nad Wełtawą. Inwestycja pozwoli zaoszczędzić do 5 MW energii cieplnej na godzinę. Projekt ma wartość ok. 0,5 mld czeskich koron (ok. 100 mln zł) - poinformował Orlen w komunikacie prasowym.

Orlen Unipetrol buduje instalację odzysku ciepła w Kralupach za około 100 mln zł
Orlen Unipetrol buduje instalację odzysku ciepła w Kralupach za około 100 mln zł
fot. Zbyszek Kaczmarek / / FORUM

"Budowa jednostki odzysku ciepła w rafinerii w czeskich Kralupach przyczyni się do poprawy efektywności energetycznej zakładu, co nie tylko zapewni korzystny efekt ekologiczny, ale także ograniczy koszty jego funkcjonowania. W ramach inwestycji zostanie wykorzystana unikatowa technologia polimerowych wymienników ciepła, będąca autorskim rozwiązaniem Orlen Unipetrol. Badania i rozwój w obszarze zielonych technologii będzie istotnym elementem rozwoju koncernu w kolejnych latach, przyczyniając się do realizacji strategicznych celów i aspiracji Grupy" - powiedział prezes Orlenu Daniel Obajtek.

"Do 2030 roku planujemy wydać na projekty związane z ograniczaniem emisji CO2 i poprawą efektywności wykorzystania energii ok. 30 mld koron (ok. 5,3 mld zł). Inwestycja w instalację odzysku ciepła z gazów spalinowych należy do kluczowych inicjatyw spółki" - dodał Maciej Romanów, członek zarządu Grupy Orlen Unipetrol.

Uruchomienie instalacji odzysku ciepła spowoduje, że Orlen Unipetrol będzie w stanie samodzielnie podgrzać część kondensatu na potrzeby produkcji pary wykorzystując do tego ciepło gazów spalinowych. Gazy te mają energię około 5 MW, co pozwoli na podgrzanie do temperatury 170 st. C około 330 tys. m sześc. wody na godzinę. Oznacza to, że rafineria w Kralupach będzie w stanie samodzielnie wyprodukować ok. 1/3 potrzebnej wody kotłowej i to bez konieczności dodatkowego spalania paliw kopalnych. To oznacza możliwość ograniczenia emisji CO2 w całym procesie uzyskiwania wody kotłowej o 15 tys. ton rocznie.

Instalacja odzysku ciepła, która powstaje w Kralupach, polega ono na zastosowaniu polimerowych wymienników ciepła, które są odporne na działanie kwasów powstających z połączenia wody i innych substancji zawartych w gazach spalinowych. Pozwala to odzyskać jeszcze więcej ciepła, dzięki schłodzeniu gazów poniżej temperatury, w której dochodzi do skroplenia kwasów. W przypadku powszechnie stosowanych wymienników metalowych, gazy muszą zachować wyższą temperaturę, aby nie dopuścić do ich korozji spowodowanej działaniem kwasu.

Grupa Orlen Unipetrol jest największą firmą rafineryjno-petrochemiczną w Czechach. Zajmuje się przerobem ropy naftowej oraz produkcją, dystrybucją i sprzedażą paliw samochodowych oraz produktów petrochemicznych – w szczególności tworzyw sztucznych i nawozów sztucznych.

W skład Grupy Orlen Unipetrol wchodzą rafinerie i zakłady produkcyjne w Litvinowie i Kralupach nad Wełtawą, Paramo w Pardubicach, Spolana w Neratovicach, REMAQ w Otrokovicach oraz dwa ośrodki badawcze w Litvinowie i Brnie. Do Orlen Unipetrol należy także sieć stacji paliw Orlen w Czechach oraz sieć Orlen na Słowacji i Węgrzech. (PAP Biznes)

pr/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki