Opóźnienia, odwołane loty. Ranking najgorszych lotnisk

redaktor naczelna Bankier.pl

Opóźnienia czy odwołania lotu na dobrą sprawę nie da się przewidzieć. Są jednak lotniska, gdzie do takich zdarzeń dochodzi wyjątkowo często. W niechlubnej czołówce pojawia się wiele portów często odwiedzanych przez Polaków.

W tym rankingu nie chciałoby się znaleźć żadne lotnisko. Na czarną listę organizacji wspierającej interesy pasażerów lotniczych trafiło jednak 20 portów z całej Europy. Dziesiątkę sklasyfikowano pod względem opóźnień lotów, drugie dziesięć – co jeszcze bardziej istotne dla podróżujących – biorąc pod uwagę odwołane połączenia.

Uwaga na Wyspy, Niemcy, Hiszpanię

W zestawieniu nie ma ani jednego portu lotniczego z Polski. Nie uspokoi to jednak pasażerów, którzy na liście zobaczą zaskakująco dużo popularnych portów. Zestawienie powstało w oparciu o skargi zgłoszone przez pasażerów w 2013 roku. Zgłoszenia dotyczyły 400 różnych portów lotniczych w 100 krajach. Najwięcej z nich dotyczyło połączeń rozpoczynających się w Niemczech i Wielkiej Brytanii.

Źródło: refund.me

Właśnie brytyjskie Heathrow to lotnisko, na którym w ubiegłym roku loty odwoływano najczęściej. Do podobnych zdarzeń niepokojąco często dochodziło też w Monachium (Josef Strauss), Frankfurcie i Paryżu (Paryż-Roissy-Charles de Gaulle).

Ostrożni w planowaniu podróży powinni być też lecący do Hiszpanii (Palma de Mallorca, Barcelona El Prat, Madrid Barajas) – trzy z tamtejszych lotnisk znalazły się w top 10 portów z najczęstszymi opóźnieniami. Więcej problemów pod tym względem przysparzały jednak turystom porty we Frankfurcie, Londynie (Gatwick), tureckiej Antalyi, Manchesterze i Düsseldorfie.

Jest opóźnienie, powinna być rekompensata

Działająca od niedawna również w Polsce organizacja Refund.me przypomina, że za opóźnienie samolotu wynoszące więcej niż 3 godziny pasażerowi przysługuje prawo do finansowej rekompensaty. Za lot odwołany bez uprzedzenia pasażerów z 14-dniowym wyprzedzeniem pasażerowi przysługuje odszkodowanie w wysokości nawet 600 euro.

Warto jednak pamiętać, że odszkodowanie nie przysługuje, jeśli np. do odwołania lotu doszło z powodu trudnych warunków atmosferycznych czy innych „nadzwyczajnych okoliczności, których nie można było uniknąć pomimo podjęcia wszelkich racjonalnych środków”.

Malwina Wrotniak-Chałada, Bankier.pl
m.wrotniak@bankier.pl

Malwina Wrotniak

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Mario

rozumiem, że chodziło o reklamę lub PR dla firmy refund.me. Artykuł był za darmo więc cóż. Szkoda tylko, że aby się dowiedzieć czy chodzi o procent lotów czy może liczbę, nie ma odpowiedzi.
Może jest na stronie refund.me, ale raczej trzeba się zalogować. Ciekawe o ile skoczy pozycjonowanie tej reklamowanej strony w google po tym artykule?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~asdf

Ehh, kolejny nic nie warty "ranking". Są to przecież lotniska o największym ruchu na świecie. Więc skoro w Amsterdamie co minutę ląduje i startuje jakiś samolot to cóż się dziwić, że kilkugodzinna przerwa z powodu np. gęstej mgły skutkuje setkami opóźnionych lotów. Jeśli miałoby to być rzetelne to należało odnieść ilość opóźnionych/odwołanych lotów do całości obsłużonego ruchu.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~enea

godne to i sprawiedliwe

! Odpowiedz
0 0 ~Anonim.

"Dziesiątkę sklasyfikowano pod względem opóźnień lotów, drugie dziesięć – co jeszcze bardziej istotne dla podróżujących – biorąc pod uwagę odwołane połączenia.". Czytać a rozumieć to, co się czyta, okazuje się być zupełnie odrębną kwestią, nawet w przypadku "Czytającego"...

! Odpowiedz
0 0 ~Pog

To chyba Ty nie umiesz czytać ze zrozumieniem.
Jeśli w Londynie opóźnionych było 10 000 samolotów z 1 000 000 obsługiwanych lotów to mamy 1% opóźnień
Natomiast jeśli w Modlinie mieliśmy 1000 opóźnień na 10 000 lotów to mamy 10% opóźnień, ale na sztuki wciąż 10 razy mniej, więc nie mieści się wśród lotnisk z najczęstszymi opóźnieniami.

Podobnie jak kolega wcześniej proszę o podanie czy to było w sztukach lotów, % lotów, czy może w sumie masy startowej opóźnionych/odwołanych samolotów...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~Anonim odpowiada ~Pog

Ech pany... Myślcie trochę i włączcie wnioskowanie, że o nauce matematyki nie wspomnę. A to tylko chlapiecie jęzorami i krytykujecie. A może chcecie podyskutować z marznącymi pasażerami opóźnionych i odwołanych pociagów na temat statystyki?

! Odpowiedz
0 0 ~Czytajacy

procentach czy sztukach a moze kilkogramach badz metrach?
chyba ze mierzy PAni w tonach?
Zapchaj dziura nawet sie pani nie postarala aby czytelnik mial informacje co pani poazuje za dane.
Gozej niz zle. Niech pani pojdzie do przelozonych i powie ze czytelnicy twierzdza ze nie wiedza o czym pani pisze/przedrukowuje

Pokaż cały komentarz !
Polecane
Najnowsze
Popularne

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.