REKLAMA

Odszkodowania dla właścicieli Volkswagena także w Polsce?

2016-06-28 18:50
publikacja
2016-06-28 18:50

Odszkodowania dla właścicieli Volkswagena z wadliwym oprogramowaniem możliwe są także w Polsce. Właśnie doszło do ugody między prawnikami reprezentującymi klientów oraz administrację Stanów Zjednoczonych a niemieckim koncernem.

/ fot. Fabian Bimmer / Reuters

Producent odkupi od Amerykanów wadliwe auta, ale także każdy właściciel otrzyma rekompensatę do 10 tysięcy dolarów. Chodzi o tak zwaną aferę Volkswagena z zeszłego roku, kiedy to amerykańska agencja ochrony środowiska EPA wykryła, że koncern wyprodukował 11 milionów pojazdów z oprogramowaniem fałszującym wyniki emisji spalin.

W Polsce jest ponad 140 tysięcy wadliwych samochodów, ale na razie do stowarzyszenia, które przygotowuje pozew zbiorowy dołączyło 600 osób. Mecenas Konrad Kacprzak ze Stowarzyszenia osób poszkodowanych przez spółki grupy Volkswagen AG mówi, że jego kancelaria będzie dążyła do podobnych odszkodowań, jakie zostaną wypłacone w Stanach Zjednoczonych.

Zgodnie z procedurą właściciele wadliwych aut powinni dostać powiadomienie o konieczności pojawienia się w serwisie, aby producent dokonał naprawy na własny koszt. Jednak mecenas Konrad Kacprzak ostrzega, że naprawa zmieni parametry samochodu. Mówi, że według ich ekspertów naprawa, o ile zakończy się powodzeniem, to być może doprowadzi do zgodności emisji spalin z przepisami, ale zmniejszy się moc silnika, pogorszy się przyspieszenie, prawdopodobnie zwiększy się także zużycie paliwa. Do pozwu zbiorowego można dołączyć na stronie internetowej StopVW.pl do połowy lipca.

IAR/Natalia Żyto/jj

Źródło:IAR
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (11)

dodaj komentarz
~lewak
cba powinno wejść do tej firmy bo jeszcze dzisiaj nie weszlo nigdzie
~MercedesGL450
Vieśwagen. Każdy chlopak z dobrej wsi ma passata w TDI. :)) buhahaha. Diesle slużą do agregatów, maszyn i traktorów!!!
~hu
Lepiej w gazie, w kombi, w benzynie, w automacie, w skórze
~autor
Nick wzięty z plakatu co wisi nad szafką na ubranie obok gołej baby.
~ja
VW prędzej przeniesie swe fabryki z Polski niż wypłaci bydłu odszkodowanie.
~KK
Kto jest bydlem? 140 000 osob ktore zaufalo marce VW czy VW ktory oszukiwal swoich klientow I do tego jeszcze promowal sie haslem 'clean diesel'?
~ja
VW prędzej przeniesie swe fabryki z Polski niż wypłaci bydłu odszkodowanie.
~prawda
Już wyliczono na testach, że nie pogorszy osiągów, zresztą jeśli producent deklatował 140 KM a wychodziło na hamowniach 155 KM a zejdzie o te 2 KM to i tak mieści się w broszurze. To tylko wyciąganie na siłę pieniędzy, ale okazja do zarobienia jest i można za jego błąd obskubać to dlaczego nie. Ameryka ma inne standardy Już wyliczono na testach, że nie pogorszy osiągów, zresztą jeśli producent deklatował 140 KM a wychodziło na hamowniach 155 KM a zejdzie o te 2 KM to i tak mieści się w broszurze. To tylko wyciąganie na siłę pieniędzy, ale okazja do zarobienia jest i można za jego błąd obskubać to dlaczego nie. Ameryka ma inne standardy prawne, i wedle tych standardów już dawno byłyby u nas za błędy lekarskie zbankrutowane szpitale, zamknięte szkoły i wywaleni przekupni politycy
~plebs
plebs chce odszkodowanie od niemca? jakie to smutne. jeszcze sie nie przyzwyczailiście że dla zachodu jesteście od zmywania kibli?

Powiązane: Dieselgate - afera w Volkswagenie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki