REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

KRDOdroczona płatność coraz bardziej pożądana przez konsumentów

2023-02-21 05:51
publikacja
2023-02-21 05:51

Coraz popularniejsze stają się zakupy z odroczonym terminem płatności - informuje Krajowy Rejestr Długów. Z jednej strony jest to szansa dla firm na zwiększenie sprzedaży, a z drugiej ryzyko - ocenia prezes KRD Adam Łącki.

Odroczona płatność coraz bardziej pożądana przez konsumentów
Odroczona płatność coraz bardziej pożądana przez konsumentów
fot. thinkhubstudio / / Shutterstock

W ubiegłym roku firmy świadczące usługi „kup teraz, zapłać później” pobrały 1,69 miliona raportów o potencjalnych klientach chcących kupować towary z odroczonym terminem płatności - wskazał KRD. To o 1/3 więcej niż rok wcześniej i 28 razy więcej niż trzy lata temu. Według analityków KRD te liczby w 2023 r. będą wyższe.

Prezes Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej Adam Łącki wskazał, że raporty te pozwalają na sprawdzenie, czy potencjalny klient jest zadłużony, na jaką kwotę i z jakiego powodu. "Spora grupa dłużników, to tzw. multidłużnicy, czyli osoby, które mają trzech i więcej wierzycieli, a ich zaległości sięgają niekiedy kilkudziesięciu tysięcy złotych" - dodał Łącki.

Reklama

Odroczone płatności to miecz obosieczny

Zwrócił uwagę, że rosnąca popularność zakupów z odroczonym terminem płatności to z jednej strony szansa na zwiększenie sprzedaży, bo części klientów łatwiej sfinansować zakup, kiedy mogą go opłacić z opóźnieniem, a z drugiej - ryzyko.

Dodał, że część konsumentów podchodzi do zaciągania kolejnych zobowiązań nie zawsze rozsądnie. "Nie sprawdza, czy ich na taki zakup stać, bo na przykład mają już kilka kredytów do spłaty poza comiesięcznymi rachunkami za mieszkanie, telefon. Dlatego ważna jest weryfikacja potencjalnych kupujących" - wyjaśnił. Nie tylko dlatego, że chroni to przed stratami operatorów takich płatności, ale też ich klientów przed kłopotami, bo długi trzeba będzie oddać - przestrzegł.

Odroczona płatność (BNPL – z ang. buy now, pay later, czyli „kup teraz, zapłać później”) to rozwiązanie, które pozwala klientowi nabyć wybrany produkt, a zapłacić za niego w późniejszym terminie, np. po 30 dniach.

Odroczone płatności ratunkiem dla firm

Według analityków usługa „kup teraz, zapłać później” jest skierowana do konsumentów, ale ma też zwolenników wśród mikroprzedsiębiorców. "Sprzyjała jej dwucyfrowa inflacja i rosnące stopy procentowe, które odcięły wiele najmniejszych firm od kredytów" - ocenił Łącki.

Emanuel Nowak z firmy NFG, która współpracuje z KRD przytoczył dane z ubiegłorocznego badania „Finansowanie zakupów firmowych”, z którego wynika, że co 10. przedsiębiorca z sektora mikro i małych firm rezygnuje z zakupu ze względu na wysoką cenę towaru lub usługi. W przypadku mikrofirm robi tak 17 proc. kupujących. (PAP)

autorka: Magdalena Jarco

maja/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (9)

dodaj komentarz
robert786
Przed KRD to w zasadzie nikt się nie ukryje, więc warto sprawdzać ich rejestry zadłużeń
olafswietlinski
Zawsze wole mieć do czynienia z uczciwymi firmami, dlatego z bazie Krajowego rejestru długów sprawdzam firmy po NIPie czy w ogóle warto.
kjx
Tymczasem Allegro zmienia warunki Allegro Pay na 2x mniej korzystne dla Klienta. Bye bye.
jankarol
W nowoczesnym państwie za które chcemy uchodzić obieg gotówki powinien być jak najszybszy. Tu mamy szkodliwe działanie prowadzące do budowy piramidy z zatorów w regulowaniu płatności.
jankarol
Prawo Kopernika-Greshama – zasada mówiąca, że jeśli jednocześnie istnieją dwa rodzaje pieniądza, pod względem prawnym równowartościowe, ale jeden z nich jest postrzegany jako lepszy (np. o wyższej zawartości kruszcu), ten „lepszy” pieniądz będzie gromadzony (tezauryzowany), a w obiegu pozostanie głównie ten „gorszy”. Krótko mówiąc,Prawo Kopernika-Greshama – zasada mówiąca, że jeśli jednocześnie istnieją dwa rodzaje pieniądza, pod względem prawnym równowartościowe, ale jeden z nich jest postrzegany jako lepszy (np. o wyższej zawartości kruszcu), ten „lepszy” pieniądz będzie gromadzony (tezauryzowany), a w obiegu pozostanie głównie ten „gorszy”. Krótko mówiąc, gorszy pieniądz wypiera lepszy.

W przypadku rozliczeń z zagranicą, kontrahenci zagraniczni brali pod uwagę jedynie wartość rynkową danego pieniądza (nie zaś cenę urzędową) i życzyli sobie zapłaty w pieniądzu o wyższej wartości. W rezultacie lepszy pieniądz odpływał za granicę.
jankarol
Za zgodą Izby Skarbowej powstała forma odroczonej płatności za fakturę i tylko taką. Taką odroczoną płatność wprowadzili w Polsce Szwedzi ale też Czesi. Same firmy wskazują na nieuczciwe działanie konkurenci : nasi konkurenci przy okazji oferowania odroczonych płatności dosprzedają swoim klientom również dodatkowe produkty finansowe,Za zgodą Izby Skarbowej powstała forma odroczonej płatności za fakturę i tylko taką. Taką odroczoną płatność wprowadzili w Polsce Szwedzi ale też Czesi. Same firmy wskazują na nieuczciwe działanie konkurenci : nasi konkurenci przy okazji oferowania odroczonych płatności dosprzedają swoim klientom również dodatkowe produkty finansowe, takie jak kredyty gotówkowe, czy karty kredytowe, my w 100 proc. skupiamy się na oferowaniu naszej głównej usługi i nigdy nie prowadzimy dosprzedaży. Dlaczego? Po pierwsze uważamy, że to jest fair podejście, a po drugie – tego oczekują sklepy, by wspierać je w sprzedaży, a nie drenować ich klientów z pieniędzy. My podjęliśmy strategiczną decyzję, że limit zakupowy, który dostaje od nas konsument, służy tylko do finansowania jego zakupów w sklepach, które z nami współpracują i do niczego więcej – wyjaśnia Radosław N
jankarol
Najpierw uzależnienie od odroczonych płatności za zakupy a potem wpychanie coraz gorszych produktów finansowych i kredytów. UOKiK powinien takiej nieuczciwej formy handlu zakazać. Nie można interweniować tylko wówczas gdy problem urośnie jak balon z kredytami w CHF. Zawsze powstają różne formy piramid finansowych i należy wcześniej Najpierw uzależnienie od odroczonych płatności za zakupy a potem wpychanie coraz gorszych produktów finansowych i kredytów. UOKiK powinien takiej nieuczciwej formy handlu zakazać. Nie można interweniować tylko wówczas gdy problem urośnie jak balon z kredytami w CHF. Zawsze powstają różne formy piramid finansowych i należy wcześniej tym zjawiskom zapobiegać. Piramidą będą zatory płatności które doprowadzą do następnego kryzysu.
jankarol
Natychmiast takiej formy płatności powinien zabronić UOKiK. - Przede wszystkim dlatego że ta forma uzależnia jak narkotyki czy jak używki. Bez wątpienie też taka forma sprzedaży sprawia że mamy do czynienie z nieuczciwą konkurencją co na Wolnym Rynku jest zabronione. Po za tym od takiej darowizny "darmo na miesiąc" należy Natychmiast takiej formy płatności powinien zabronić UOKiK. - Przede wszystkim dlatego że ta forma uzależnia jak narkotyki czy jak używki. Bez wątpienie też taka forma sprzedaży sprawia że mamy do czynienie z nieuczciwą konkurencją co na Wolnym Rynku jest zabronione. Po za tym od takiej darowizny "darmo na miesiąc" należy zapłacić podatek. To klient powinien sam taki dochód czy dochody przez cały rok zgłosić do Izby Skarbowej. Bez wątpienia powoduję to że klient nieświadomy wpada w pułapkę.
niamek
Nauczyli patoli ze kasa sie należy za nic , pińcet+, wyprawki do szkoły, bez zwrotne dofinansowania, jak za łatwo kasa wpada to teraz chcą telewizoy smartfony i kompy najlepiej za darmo...

Powiązane: Zakupy w sieci

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki