Odprawa na warszawskich lotniskach dużo szybsza

Od 27 czerwca kontrola graniczna na lotnisku Chopina i Warszawa-Modlin trwa kilka sekund, bez udziału celnika. Wszystko dzięki zamontowanym bramkom biometrycznym. Trzeba mieć jednak biometryczny dowód lub paszport.

Bramki biometryczne pozwalają skrócić kontrolę graniczną do kilku sekund.
Bramki biometryczne pozwalają skrócić kontrolę graniczną do kilku sekund. (fot. MPL Warszawa-Modlin / )

Na lotnisku Chopina w Warszawie od dzisiaj działa dziesięć bramek biometrycznych dla pasażerów odlatujących i dziesięć dla przylatujących spoza strefy Schengen. Automatyczna kontrola trwa znacznie krócej niż tradycyjna – nawet kilka sekund. Z bramek mogą korzystać pasażerowie powyżej 18. roku życia. Aby skrócić odprawę i przejść przez bramkę biometryczną, trzeba mieć biometryczny dowód lub paszport.

Automatyczna kontrola trwa znacznie krócej niż tradycyjna – nawet kilka sekund. Z bramek mogą korzystać pasażerowie powyżej 18. roku życia. Aby skrócić odprawę i przejść przez bramkę biometryczną, trzeba mieć biometryczny dowód lub paszport.

Jak wygląda automatyczna odprawa przez bramkę biometryczną? Pasażer skanuje dokument, a czytnik zamontowany w bramce sprawdza tożsamość – m.in. porównuje twarz podróżnego z danymi zapisanymi na chipie biometrycznym, dzięki czemu wyklucza możliwość posłużenia się podrobionym lub cudzym dokumentem. Czytnik w bramce pozwala także zidentyfikować osoby poszukiwane. 

Szybszą odprawę graniczną będą mogli przejść także pasażerowie odlatujący i przylatujący na lotnisko Warszawa-Modlin. W terminalu pojawiło się pięć bramek biometrycznych.

– Testy urządzeń, które trwały od połowy maja, udowodniły, że kontrola za pomocą bramki biometrycznej trwa od kilku do kilkunastu sekund. Dzięki temu możliwe jest sprawne i bezpieczne przeprowadzenie kontroli granicznej wszystkich pasażerów typowego samolotu średniego zasięgu, typu Boeing 737 czy Airbus A320 w około 12-13 minut – mówi Leszek Chorzewski, p.o. prezesa zarządu Portu Lotniczego Warszawa-Modlin.

Marcin Kaźmierczak

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 5 sel

Przecież celnicy nie sprawdzają paszportów tylko bagaże?

! Odpowiedz
5 6 londonern

Czyli na najwiekszym polskim lotnisku jest tych bramek mniej niz np. na Stansted pod Londynem. Na pewno te 10 bramek znacznie przyspieszy ruch...

dziki_losos: przeciez nie musisz z tego korzystac, chcesz - lecisz do okienka i masz human touch. Juz nie histeryzuj.

! Odpowiedz
0 2 dziki_losos

Tak się tylko mówi - potem się okaże, że 90% osób chce korzystać tylko z tych bramek, więc zastąpią nimi te zwykłe. Tak samo w Szwecji wiele miejsc nie przyjmuje już płatności gotówką, bo prawie wszyscy płacą kartą. Żeby nie było - ja nie mam nic przeciwko takim ułatwieniom tak długo, jak zbieranie danych jest pod kontrolą i nadzorem. Z tym jest jednak problem, bo ciężko wyświetlić klauzulę informacyjną RODO, jeśli cały proces przejścia przez bramkę ma trwać tylko kilka sekund. Potem się okaże, że moje zdjęcie wycieknie z jakiegoś backupu, i mogę nawet nie wiedzieć, jaki podmiot nim dysponował.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 29 dziki_losos

To teraz pozostaje zamontować takie na stacjach metra, kolejowych, przy wejściach do sklepów, a same kamery z rozpoznawaniem twarzy i podłączone do sieci 5G także na rogu każdej ulicy, aby mogły automatycznie zgłosić, gdy zobaczą kogoś podejrzanego. Orwell by tego lepiej nie wymyślił.

! Odpowiedz
0 8 zenonn

One już są

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne