Od 24 kwietnia sprawdzisz liczbę punktów karnych w internecie

Od 24 kwietnia kierowcy będą mogli sprawdzić przez internet, ile punktów karnych zebrali za wykroczenia drogowe. E-usługa będzie dostępna za darmo na portalu Obywatel.gov.pl. - poinformowało w czwartek Ministerstwo Cyfryzacji.

(fot. ARTUR BARBAROWSKI / )

Aby z niej skorzystać potrzebny jest Profil Zaufany (eGO).

Prezentacja danych zawiera sumę punktów karnych, datę popełnienia wykroczenia, informację o pojeździe, miejsce popełnienia wykroczenia, dane kierowcy oraz informację o liczbie tzw. punktów tymczasowych.

Profil Zaufany (eGO) można założyć, rejestrując się na stronie pz.gov.pl, a następnie odwiedzając Punkt Potwierdzający z ważnym dokumentem tożsamości lub "z wykorzystaniem zewnętrznego dostawcy tożsamości". Obecnie z takiej opcji mogą skorzystać klienci kilku banków: PKO BP, Inteligo, ING, Envelo, Millennium Bank.

W najbliższych tygodniach do grona zewnętrznych dostawców tożsamości dołączą kolejne instytucje.

Serwis Obywatel.gov.pl został uruchomiony w marcu 2015 roku. Jego celem jest dostarczanie obywatelom najwyższej jakości informacji o działaniach administracji rządowej i usługach publicznych.

W 2016 roku serwis Obywatel.gov.pl odwiedziło ponad 4,7 mln unikalnych użytkowników, którzy wykonali ponad 18 mln odsłon. Obecnie serwis oferuje 176 usług, w tym 35 usług online.

Uruchomienie usługi Sprawdź swoje punkty karne to pierwszy etap Programu CEPiK. CEPiK, czyli System Informatyczny Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, zawiera informacje o pojazdach zarejestrowanych w Polsce i kierowcach posiadających polskie prawo jazdy.

Kolejne e-usługi w ramach tego programu zostaną uruchomione w 2018 r. Będą to: Mój pojazd (możliwość sprawdzenia online szczegółowych informacji o pojazdach); Uprawnienia kierowcy (możliwość sprawdzenia online szczegółowych informacji o uprawnieniach do kierowania pojazdami różnych kategorii); "udostępnij swoje dane pracodawcy (Usługa dla kierowców zawodowych. Chodzi o możliwość dobrowolnego udostępnienia swojemu pracodawcy osobistych danych z bazy CEPiK, np. o liczbie zgromadzonych punktów karnych).

Ponadto planowane jest uruchomienie programu umożliwiającego sprawdzenia online, ilu wychowanków danego instruktora lub absolwentów szkoły jazdy pozytywnie zdaje egzamin (program Sprawdź punkty, szkołę jazdy i instruktora) oraz opcji powiadamiania - mailem lub SMS - o terminach badań technicznych pojazdu, konieczności przedłużenia polisy OC, badaniach lekarskich dla kierowców itp. (program "Przypominaj o terminach").

Program CEPiK 2.0 został podzielony na sześć etapów, które są realizowane od marca 2017 r. do lipca 2018 r. W sumie CEPiK 2.0 to ponad 20 modułów realizowanych przez zespół projektowy liczący ponad 120 osób oraz 1,2 tys. zadań zaplanowanych w harmonogramie ramowym - poinformował rzecznik ministerstwa Karol Manys.

awy/ son/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 3 ~rudabrukselka

zaraz, zaraz ... mam immunitet EUnuchowski, jezdem członkiem PO i KGB - chroni mnie i moje dane immunited - inaczej wyprowadzę bojówki na ullicę !!!

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 3 ~Ed

Obywatel powinien tez posiadac krajowy email na polskich serwerach zeby nie gonic na poczte po urzedowe listy.
Prosze o realizacje tego pomyslu

! Odpowiedz
0 3 ~PiotrN

No tak cepik utworzono ustawą z 1997r. I już po 20 latach, dziesiątkach a może setkach milionów wydanych z przymusowego haraczu na kolejne biurwy pieczątkowe z super-hiper system będzie w stanie wyświetlić mi dane z mandatu i podać dane moje i mojego samochodu. No rewelacja

! Odpowiedz
9 1 ~PH

Jestem PH (przedstawiciel handlowy). Dużo jeżdżę samochodem i często się śpieszę. Dużo pracuję, dużo sprzedaję i płacę spore podatki. Czasami na drodze śpieszę się właśnie po to, żeby z moich podatków było na wypłaty np. dla policjantów z drogówki. No i zdarza się, że taki niewdzięcznik z drogówki mnie zatrzymuje i zamiast zrozumieć, że pracuję nie tylko na swoją ale i jego wypłatę, to jeszcze mi taki bałwan mandat wlepia. Jełopie w mundurze! Gdyby nie tacy jak ja to nie byłoby pieniążków na wypłatę dla ciebie, zrozum to zanim znowu wlepisz mi mandat.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 ~Policjanci

Drogi PH!
My to rozumiemy i jesteśmy Ci bardzo wdzięczni.
Zrozum jednak, że ten mandat to nic innego jak jednorazowa premia, którą pozwalamy sobie od razu pobrać z Twojego portfela.
Jeszcze raz dziękujemy i serdecznie pozdrawiamy.
Z poważaniem.

! Odpowiedz
2 1 ~jj

Brawo nasi urzędnicy :)

! Odpowiedz

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.

Narzędzia

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl