REKLAMA

Obowiązkowe szczepienia dla obywateli Ukrainy. MZ: nie będzie wyjątków

2022-03-18 10:34, akt.2022-03-18 11:33
publikacja
2022-03-18 10:34
aktualizacja
2022-03-18 11:33
Obowiązkowe szczepienia dla obywateli Ukrainy. MZ: nie będzie wyjątków
Obowiązkowe szczepienia dla obywateli Ukrainy. MZ: nie będzie wyjątków
fot. Adam Chełstowski / / FORUM

Po upływie 3 miesięcy pobytu obywateli Ukrainy w Polsce szczepienia na odrę, błonicę, gruźlicę i polio będą obowiązkowe. Do 3 miesięcy szczepienia te są dobrowolne – powiedział w piątek rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Andrusiewicz był pytany w Polsat News o szczepienia obywateli Ukrainy w Polsce przeciw COVID-19.

"Ostatniej doby wystawiliśmy 32 tys. skierowań dla obywateli Ukrainy, które otrzymali już u nas PESEL. Cały czas namawiamy do szczepień. Dzisiaj ruszamy ze specjalną animacją w języku ukraińskim skierowaną do obywateli Ukrainy" – poinformował Andrusiewicz.

Dopytywany o to, czy MZ ma opracowane scenariusze szczepienia dzieci z Ukrainy, odpowiedział, że wyszczepienie zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych na Ukrainie jest mniejsze niż w Polsce. "I tu nie tylko chodzi o covid, ale także o choroby typu odra, gruźlica, błonica czy polio" – dodał.

Zapewnił, że w wojewódzkich i powiatowych stacjach epidemiologicznych są zapasy szczepionek, a POZ-y mają możliwość ich zamawiania.

"Na chwilę obecną obywatele Ukrainy, którzy przebywają u nas do 3 miesięcy, mówimy tutaj o dzieciach obywateli Ukrainy, mogą je szczepić dobrowolnie. My zalecamy, rekomendujemy, by szczepili dzieci. Po 3 miesiącach pobytu w Polsce szczepienia, które w tej chwili są dla tych obywateli dobrowolne, staną się szczepieniami obowiązkowymi, więc będzie obowiązek zaszczepienia na odrę, błonicę, gruźlicę, polio" – powiedział Andrusiewicz.

Ministerstwo Zdrowia: bezpłatne szczepienia ochronne dla dzieci z Ukrainy

Obywatele Ukrainy mogą bezpłatnie skorzystać ze szczepień ochronnych dla dzieci na odrę, świnkę, różyczkę, błonicę, tężec, krztusiec, poliomyelitis, WZW B oraz przeciw SARS-CoV-2 - napisało w piątek na Twitterze Ministerstwo Zdrowia.

Minister zdrowia Adam Niedzielski zachęcił do skorzystania z tych szczepień.

"Zachęcam wszystkich obywateli Ukrainy do darmowych szczepień przeciw COVID-19 i szczepienia dzieci w ramach polskiego kalendarza szczepień obowiązkowych" - napisał.

Zgodnie ze stanowiskiem Zespołu ds. Szczepień Ochronnych, szef resortu zdrowia rekomenduje wykonanie szczepień ochronnych od dnia przyjazdu do Polski u dzieci do 19 roku życia, niezaszczepionych przeciwko chorobom zakaźnym, według Indywidualnego Kalendarza Szczepień (IKSz), ustalonego przez lekarza kwalifikującego do szczepienia na podstawie PSO na 2022 r., z wykorzystaniem szczepionek udostępnianych przez stacje sanitarno-epidemiologiczne na dotychczasowych zasadach.

W przypadku braku szczepień u dziecka, rodzice lub opiekunowie powinni być zachęcani do poddania dziecka szczepieniom ochronnym zgodnie z PSO na 2022 r.

Ponadto MZ, mając na uwadze rekomendację Zespołu ds. Szczepień Ochronnych z dnia 7 marca br., informuje, że szczepienia dla osób z Ukrainy powinny być realizowane szczepionkami dostępnymi w Narodowym Programie Szczepień przeciw COVID-19 zgodnie ze wskazaniami i schematem postępowania realizowanym w Polsce. 

Autorka: Katarzyna Herbut

(PAP)

Autorka: Agata Zbieg

agz/ joz/

Źródło:PAP
Tematy
Nowy etap inwestycji „GRZEGÓRZECKA 77” w Krakowie. Sprawdź!

Nowy etap inwestycji „GRZEGÓRZECKA 77” w Krakowie. Sprawdź!

Komentarze (7)

dodaj komentarz
dzejms
Wystarczy na pół dnia wyjechać do Niemiec? Czy nie?
franek_bez_franka2
Nie do końca. Najlepiej Polska-Ukraina-Polska.
alberto2020
Będą tak samo obowiązkowe jak deklarowane od marca na covid dla policji, wojska i nauczycieli
franek_bez_franka2
Już to widzę. Na siłę szczepienie? Kula w łeb? Czy deportacja?
Bzdury gadają.

anszej_juda
ambasadorów też obowiązkowo szczepicie?
dzejms
Powinni. I wymazy z d robić. Ale tutaj wcale nie żartuję - główny ściek o tym pisał że tak w Chinach robią. To jak nie wierzyć? Na wp.pl było bodaj.
anszej_juda
obowiązkowe szczepienie na odrę?

Powiązane: Narodowy Program Szczepień przeciw wirusowi SARS-CoV-2

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki