REKLAMA

Władza obniża podatek miedziowy. Pracownicy KGHM dostaną podwyżki

Maciej Kalwasiński2022-01-27 07:00, akt.2022-01-27 12:48analityk Bankier.pl
publikacja
2022-01-27 07:00
aktualizacja
2022-01-27 12:48

Rząd zaproponował obniżkę podatku miedziowego o blisko 30 proc., a sejmowa komisja poparła wniosek. Jeśli zmiany przyjmie Sejm, KGHM wpłaci w tym roku do budżetu ponad 700 mln zł mniej. "Kagiemne" ma być jednak mniejsze nie na stałe, a tymczasowo. Po południu spółka poinformowała, że osiągnęła porozumienie z pracownikami ws. podwyżek. Po tym ogłoszeniu akcje KGHM-u oddały część wcześniejszych wzrostów i były niecałe 2 proc. na plusie.

Władza obniża podatek miedziowy. Pracownicy KGHM dostaną podwyżki
Władza obniża podatek miedziowy. Pracownicy KGHM dostaną podwyżki
fot. Dziurek / / Shutterstock

Ponad 6 lat po tym, jak Beata Szydło obiecała zniesienie podatku od niektórych kopalin wprowadzonego w 2012 r. przez rząd PO-PSL, PiS dość niespodziewanie zdecydował o obniżce "kagiemnego". "Obowiązujący wymiar podatku, przy aktualnych cenach miedzi na rynkach światowych, ogranicza możliwości rozwojowe podatników i zdolność do konkurowania na globalnym rynku metali" - napisano w uzasadnieniu autopoprawki do rządowego projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Rząd proponuje obniżenie współczynnika, na podstawie którego obliczana jest wysokość należnego podatku z 0,85 proc. do 0,6 proc., co oznacza zmniejszenie daniny o blisko 30 proc. Władza szacuje, że wpływy budżetowe z tego tytuł spadną w tym roku o 726 mln zł. Niższa stawka ma obowiązywać w okresie od 1 stycznia do 30 listopada 2022 r.

KGHM zwraca uwagę na wpływ "kagiemnego" na wyniki: "Koszt C1 za 9 miesięcy 2021 r. wyniósł 2,24 USD/funt i był wyższy niż w analogicznym okresie roku ubiegłego o 40%. Wzrost kosztu wynika głównie z wyższego obciążenia podatkiem od wydobycia niektórych kopalin (9 miesięcy 2020 r. 0,43 USD/funt; 9 miesięcy 2021 r. 1,04 USD/funt). Koszt C1 bez podatku od wydobycia jest wyższy w relacji do roku ubiegłego o 2,7% przy wyższej wycenie produktów ubocznych z uwagi na wzrost notowań metali szlachetnych oraz przy osłabieniu się kursu dolara amerykańskiego o 3,4%".

W pierwszych trzech kwartałach ubiegłego roku KGHM zapłacił ponad 2,5 mld zł podatku od wydobycia niektórych kopalin, o 1,4 mld zł więcej niż w analogicznym okresie 2020 r. - wynika ze sprawozdania finansowego spółki. Wzrost obciążenia wynikał ze wzrostu cen miedzi i srebra. Od marca 2020 r. do maja 2021 r. czerwony metal podrożał ponad dwukrotnie - z niespełna 4400 dol. za tonę do przeszło 10 tys. dol. Srebro zaliczyło odbicie z niecałych 12 dol. za uncję do ponad 30 dol. Notowania spółki wzrosły wówczas ponad czterokrotnie - z niecałych 50 zł za akcję do przeszło 200 zł. Od tamtej pory walory zostały już jednak przecenione o ponad 30 proc. Czwartek, po ogłoszeniu informacji o "kagiemnym", spółka zaczęła - wraz z resztą giełdy - pod kreską, aby w kolejnych godzinach osiągnąć nawet przeszło 4-proc. wzrosty, które następnie częściowo oddała.

Kliknij, aby przejść do wykresu (Bankier.pl)

W czwartek w południe spółka poinformowała, że zarząd zawarł porozumienie z centralami związkowymi, na mocy którego załoga otrzyma podwyżkę w wysokości 10 proc. od stycznia 2022 r. Pracownicy Polskiej Miedzi dostaną dodatkowo jednorazową gratyfikację w wysokości 2000 zł brutto. "KGHM Polska Miedź SA zatrudnia ponad 18,5 tysiąca pracowników. Średnie wynagrodzenie za zeszły rok to ponad 13 500 zł brutto" - podał spółka. Na tej podstawie można oszacować, że łączny, roczny koszt porozumienia wyniesie blisko 340 mln zł.

KGHM jest jednym z 10 największych producentów miedzi na świecie oraz globalnym liderem wydobycia srebra.

Źródło:
Tematy
Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Komentarze (32)

dodaj komentarz
byrcyn
Jestem ciekaw jaki jest prawdziwy stan finansów państwa ? Nie zazdroszcze następcom.
qonradx
A tak serio... czy wam ktos kiedyś za was samych załatwił kiedyś choc raz podwyżke? Bo widze ze zwiazki zawodowe (ale tylko te w budżetówce i spółkach skarbu panstwa) to i 2 -3 podwyzki w ciagu roku załatwić potrafią! Ja nie wiem czy ja taki głupi jestem czy nic nie umiem że zeby dostac marne 5 % to sie trzeba nagimnastykować celi A tak serio... czy wam ktos kiedyś za was samych załatwił kiedyś choc raz podwyżke? Bo widze ze zwiazki zawodowe (ale tylko te w budżetówce i spółkach skarbu panstwa) to i 2 -3 podwyzki w ciagu roku załatwić potrafią! Ja nie wiem czy ja taki głupi jestem czy nic nie umiem że zeby dostac marne 5 % to sie trzeba nagimnastykować celi jakiś narobić usprawnien a potem jeszcze sie upominac grozic odejsceim zeby dostać te 500 zł wiecej? A tutaj proszę bardzo... przychodzisz na szychtę i informacją od stycznia zarabiasz 2 a czemu się należy jednak? Bo węgiel drożeje ! XD
jarekzbyszek
W jakim świecie Ty żyjesz? Nie ma czegoś takiego jak podwyżka w prywatnych firmach, korporacjach. Może korekta na inflację. Chcesz więcej zarabiać aplikujesz na inne stanowisko najlepiej wyższe. Wtedy masz możliwość rozmowy o zarobkach. Osoby ceniące strefę komfortu, uważa się za mało aktywne lub nawet bierne.
ravauw
w poprzedniej firmie, co pol roku dostawalem podwyzke bez proszenia.
teraz sam bez proszenia jej nie daje......
ravauw
to srednie wynagrodzenie jest liczone z PITu/12 w tym sa 13tki i inne dodatki - ubezepieczenia, medicovery i multisporty.....
qonradx odpowiada ravauw
To ja nie wiem gdzie ty pracowaleś.. chyba w jakiejś spółce skarbu państwa własnie ;)
wtomek
się inflacja ma wyhamować tak sama?. Dolewajcie kasy, górnikom, hutnikom...itd
jarekzbyszek
Polski Wał zabrał kasę górnikom, to panika i szybka próba przekupstwa.
qonradx
"Średnie wynagrodzenie za zeszły rok to ponad 13 500 zł brutto" No należy im się! Napracowali się chłopaki! Taki zysk wypracować pod ziemią fiu fiu! Trzeba dbać o górników, bo jeszcze odejdą i kto wtedy będzie nam ten zysk wypracowywal? 13 tys 500 zł to no.. po podwyzce bedzie 15.5 tys! niezle. wiecej niż ja mam po 5 latach "Średnie wynagrodzenie za zeszły rok to ponad 13 500 zł brutto" No należy im się! Napracowali się chłopaki! Taki zysk wypracować pod ziemią fiu fiu! Trzeba dbać o górników, bo jeszcze odejdą i kto wtedy będzie nam ten zysk wypracowywal? 13 tys 500 zł to no.. po podwyzce bedzie 15.5 tys! niezle. wiecej niż ja mam po 5 latach studiów na politechnice i 10 latach pracy w sektorze telekomunikacyjnym! Ale gdzie mi tam do tych Inzynierów 1 tys m pod ziemią! Szacun panowie! Ciekawe ile wyplat w roku dostają 12 czy też moze 13-14? Ja bym dał im jeszcze ze 2 tysiące na zachete ! A co niech mają! A zazdrosnikom trzeba odpowiedziec jasno i wyraznie - idzcie i wy do kopalni na grubie robić jak was tak bardzo cudze zarobki bolą! nikt wam nie zabrania! Już tam na was czekają! hehehe
qonradx
prawde mówiąc to oni tam pod ziemią zarabiają wiecej niz lekarze w szpitalach no... Hirurdzy Scianowi. Trzeba wiedzieć gdzie młotem pie*&^% żeby mieć... tzn miedź się posypała

Powiązane: Podatek od kopalin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki