REKLAMA

Wszystkie miedziowe obiecanki podatkowe

Adam Torchała2016-07-13 15:24redaktor Bankier.pl
publikacja
2016-07-13 15:24

Prawo i Sprawiedliwość o szkodliwości podatku miedziowego przekonuje już od lat. Jednak mimo posiadania pełni władzy, póki co owego podatku ani nie zniosło, ani nawet choćby ograniczyło.

W maju 2016 roku KGHM wpłacił do państwowej kasy z tytułu podatku od wydobycia niektórych kopalin 101,7 mln zł. Rocznie kwota ta potrafi sięgać 1,5 mld zł. Wprowadzona przez rząd Donalda Tuska danina jest o tyle specyficzna, że choć dotyczy wydobycia kopalin, w Polsce obejmuje de facto jedynie KGHM. Z racji głównego produktu kombinatu, miedzi, często podatek ten nazywany jest więc podatkiem miedziowym, albo "kagiemnym".

fot. Aleksiej Witwicki / / FORUM

Sama miedź jednak ma za sobą okres bessy, a podatek ciąży spółce i dodatkowo wygania ją z Polski, ponieważ przez daninę inwestycje nad Wisłą są mniej opłacalne niż np. w Chile czy Kanadzie. O szkodliwości podatku od początku przekonuje Prawo i Sprawiedliwość. W oficjalnym stanowisku z lutego 2012 roku partia potępiła ideę "kagiemnego":

- PiS wyraża zdecydowany sprzeciw wobec planowanego przez rząd Donalda Tuska projektu ustawy o podatku od wydobycia miedzi i srebra, nierozłącznie związanego z polityką prywatyzacji KGHM Polska Miedź S.A. - mówiło oficjalne stanowisko Prawa i Sprawiedliwości.

Wśród przeciwników podatku znajdował się wówczas m.in. Paweł Szałamacha. Wtedy poseł, obecnie minister finansów, który wciąż uwzględnia daninę w budżecie państwa.

- Poseł Paweł Szałamacha z PiS powiedział przed głosowaniem, że podatek "pokazuje jak w soczewce trzy cechy rządów PO". Szałamacha - gospodarczy ekspert Instytutu Sobieskiego - mówił, że podatek jest bardzo mocnym i celnym uderzeniem w gospodarkę realną i przemysł, uderzeniem w spółkę z wiodącym udziałem skarbu państwa i Dolny Śląsk, oraz pokazuje niewiedzę ministra finansów co do zasadniczych faktów. Szałamacha zarzucił rządowi, że wprowadzany jest podatek najwyższy na świecie - czytamy we "Wprost" z marca 2012 roku.

NIK bierze podatek pod lupę

W 2014 roku za sprawą Prawa i Sprawiedliwości sprawa podatku trafiła do Najwyższej Izby Kontroli, która miała zbadać skutki wprowadzenia daniny. Jeden z wnioskodawców, Wojciech Zubowski, stwierdził wprost, że "kagiemne" to podatek rabunkowy.

- Czy wiedzą państwo, czym skutkuje podatek i jakie szkody wyrządził? Dziś przez wprowadzenie podatku nie kalkuluje się prowadzenie wydobycia tam, gdzie kiedyś było to opłacalne. Zarzucono choćby inwestycje w kopalni w Bolesławcu. Inwestycja ta była nadzieją tamtejszych samorządowców i, co więcej, bezrobotnych. Nierentowna stała się kopalnia w Lubinie, w której pracuje 5 tys. osób. Wiem, że wpływy z podatków są dla budżetu jak transfuzja krwi. Tylko gdy tej transfuzji jest za dużo, to zabija ona dawcę - tak wypowiadał się w październiku 2014 roku na łamach "Gazety Wyborczej" Wojciech Zubowski z PiS.

Zniesiemy podatek

Warto zauważyć, że podatek wprowadzany był w momencie, gdy cena tony miedzi przekraczała 8000 dolarów. W październiku 2014 roku wyceniana ona była poniżej 7000 dolarów, a pod koniec 2015 roku spadła poniżej 5000 dolarów. KGHM zaczął notować miliardowe straty, a posłowie Prawa i Sprawiedliwości zaproponowali zniesienie ciążącej mu daniny, której konstrukcja szczególnie uderzała w kombinat w okresie surowcowej bessy.

- W lutym 2012 r. w Lubinie odbyło się posiedzenie wyjazdowe klubu parlamentarnego PiS. Wówczas przyjęliśmy stanowisko, w którym zwracaliśmy uwagę na zagrożenie związane z wprowadzeniem podatku od miedzi i srebra, dotyczące zahamowana rozwoju górnictwa miedziowego w Polsce. Nasze przewidywania okazały się faktem. Niestety rentowność poszczególnych zakładów w zagłębiu lubińskim spada. Prawo i Sprawiedliwość złoży więc do Sejmu projekt ustawy zwalniającej firmy z podatku od miedzi i srebra - informował w lipcu 2015 roku Mariusz Błaszczak, ówczesny szef klubu parlamentarnego PiS.

Partia była jednak wówczas w opozycji i projekt przepadł. Do tematu "kagiemnego" wróciła podczas kampanii wyborczej Beata Szydło. Jej deklaracja była mocna i nie pozostawiała wątpliwości co do przyszłości, jaka czeka podatek w przypadku wygranej Prawa i Sprawiedliwości w wyborach parlamentarnych.

- Mamy projekt ustawy znoszącej podatek miedziowy. Jest to gotowa ustawa, która będzie wprowadzona w życie - zapowiedziała w październiku 2015 roku Beata Szydło.

Zmiana optyki

Prawo i Sprawiedliwość wybory wygrało, jednak wraz z przejęciem władzy zmieniła się nieco optyka. Sygnałem ostrzegawczym było expose, w którym o podatku nie padło ani jedno słowo. Później zaczęło się łagodzenie pierwotnych deklaracji.

- Likwidacja podatku od kopalin to jeden z rozważanych wariantów. Inny to zawieszenie go na okres niskich cen surowców - informował miesiąc po wyborach minister Henryk Kowalczyk.

Ostatecznie podatek pojawił się w projekcie budżetu na 2016 rok, a ministrowie zamiast go znieść, deklarowali jedynie prace nad ustawą. Ostatnie wypowiedzi wskazują, że minister Skarbu Dawid Jackiewicz chciałby, by zmiany w podatku miedziowym nastąpiły od 2017 roku.

- Żadne decyzje w sprawie podatku miedziowego nie zapadły. Gorąco optuję za tym, by zmiany w nim nastąpiły od 2017 roku, ale decyzja należy do ministra finansów Pawła Szałamachy - powiedział dziennikarzom Jackiewicz pod koniec czerwca.

Twierdzenie, że decyzji w sprawie jeszcze nie podjęto, gryzie się z przedwyborczą deklaracją Beaty Szydło. Pani premier nie tylko zapowiedziała zniesienie podatku, ale także stwierdziła, że jest już gotowa ustawa rozwiązująca ten problem. Ustawę musieli mieć gotową także posłowie Prawa i Sprawiedliwości, którzy rok temu przedłożyli projekt zniesienia daniny w Sejmie. Nad czym więc pracuje rząd?

Nawet jeżeli ministrowie stwierdzili, że stary projekt był zły i rozpoczęli prace nad nowym, lepszym, dziwi opieszałość. Sam minister finansów przekonywał, iż "kagiemne" to "mocne uderzenie w gospodarkę", teraz jednak spokojnie uwzględnia pieniądze z podatku w budżecie.

Źródło:
Adam Torchała
Adam Torchała
redaktor Bankier.pl

Redaktor zajmujący się rynkami kapitałowymi. Zdobywca tytułu Herosa Rynku Kapitałowego 2018 przyznanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Swoją uwagę skupia głównie na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, gdzie trzyma rękę na pulsie nie tylko całego rynku, ale także poszczególnych spółek. Z uwagą śledzi również ogólnogospodarcze wydarzenia w kraju i poza jego granicami.

Tematy
Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Komentarze (51)

dodaj komentarz
~Dawid
Do inwestor:

Czy się zgadzasz czy nie to Twoja sprawa, można się nie zgadzać z tym że słońce świeci, a fakt jest taki że PIS już nie dotrzymał obietnicy w tej sprawie. Co ma do tego 500+, wiatrak i trąbka ?
To co będzie tego nie wiemy, chyba że ktoś jest jasnowidzem jak inwestor, a hasło "przyjdzie
Do inwestor:

Czy się zgadzasz czy nie to Twoja sprawa, można się nie zgadzać z tym że słońce świeci, a fakt jest taki że PIS już nie dotrzymał obietnicy w tej sprawie. Co ma do tego 500+, wiatrak i trąbka ?
To co będzie tego nie wiemy, chyba że ktoś jest jasnowidzem jak inwestor, a hasło "przyjdzie czas" jest tak mądre że pasuje do wszystkiego.
inwestor1305
Osobiście myślę, że ustawa o zmianie podatku dojdzie do skutku w czasie 6 mcy. Nie zgadzam się z opiniami, że PIS nie dotrzymuje obietnic. Pieniądze w formie 500+ na dzieci są, ustawa o frankowiczach została zmieniona więc i przyjdzie czas na zmianę podatku miedziowego. Wszystko co do tej pory obiecali, zrobili!!! Nie Osobiście myślę, że ustawa o zmianie podatku dojdzie do skutku w czasie 6 mcy. Nie zgadzam się z opiniami, że PIS nie dotrzymuje obietnic. Pieniądze w formie 500+ na dzieci są, ustawa o frankowiczach została zmieniona więc i przyjdzie czas na zmianę podatku miedziowego. Wszystko co do tej pory obiecali, zrobili!!! Nie można spodziewać się tak szybkich zmian w tak krótkim czasie. Wszyscy chcieliby tu i teraz!!! Jednak popatrzcie co robiło PO do tej pory. Taka jest prawda, że PIS wszystko co zrobiło PO teraz prostuje i jak na chwilę obecną widać istotne zmiany. Problemy w kopalniach były za czasów PO, afera AMBER GOLD również, już nie wspominając o tym co obiecywał TUSK, a póżniej zwinął żagiel i uciekł do innego kraju aby obywatele nie mogli mu nic zarzucić. To, że w Polsce jest wielu Polaków nie rozumiejących pewnych spraw niestety nie można zmienić. Wystarczy poczekać, a KGHM z pewnością wyjdzie na prostą. Rzymu też od razu nie zbudowano!!!
~inwestor
Osobiście myślę, że ustawa o zmianie podatku dojdzie do skutku w przeciągu pół roku. Nie zgadzam się z opiniami, że PIS nie dotrzymuje obietnic. Pieniądze w formie 500+ na dzieci są, ustawa o frankowiczach została zmieniona więc i przyjdzie czas na zmianę podatku miedziowego. Nie można spodziewać się tak szybkich Osobiście myślę, że ustawa o zmianie podatku dojdzie do skutku w przeciągu pół roku. Nie zgadzam się z opiniami, że PIS nie dotrzymuje obietnic. Pieniądze w formie 500+ na dzieci są, ustawa o frankowiczach została zmieniona więc i przyjdzie czas na zmianę podatku miedziowego. Nie można spodziewać się tak szybkich zmian w tak krótkim czasie. Wszyscy chcieliby tu i teraz!!! Jednak popatrzcie co robiło PO do tej pory. Taka jest prawda, że PIS wszystko co zrobiło PO teraz prostuje i jak na chwilę obecną widać istotne zmiany. Problemy w kopalniach były za czasów PO, afera AMBER GOLD również, już nie wspominając o tym co obiecywał TUSK, a póżniej zwinął żagiel i uciekł do innego kraju aby obywatele nie mogli mu nic zarzucić. To, że w Polsce jest wielu Polaków nie rozumiejących pewnych spraw niestety nie można zmienić. Wystarczy poczekać, Rzymu też od razu nie zbudowano!!!
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~Piotrek
Super artykuł! Więcej takich. Brawo!
~CVX
Lanie wody taka u nas polityka. Jako opozycja PIS przekonywał że rząd szkodzi polskiemu przemysłu i forsowali zniesienie podatku. Obecnie jak rządzi PIS to ten sam podatek krytykowany już nie szkodzi hahaha - to jest POPIS lanie wody, proste jak cep.
~Akcj
No i dobrze - są pieniążki na program "500+" !!! Hurra oby tak dalej a będą na podróż na Marsa!
Polska potęgą stoi i basta!
~polak2
Nie było jeszcze podatku a KGHM kupiło Chile i Kanada gdzie tylko strata i strata i dopłacają z zysków w Polsce taka prawda .Niech podatki płaca jeszcze większe w Polsce a tamte dziadostwo zamknąć jak najszybciej a nie dopłacać .Mogli tą kase zainwestować w Polsce i miejsca pracy polakom.
~xyz
Ciekawe ile miardow zlotych trafilo do kieszeni politykow PO i Nowoczesnej w postaci lapowek za ta nieudana inwestycje w Chile. To byla pralnia brudnych pieniedzy. Cos pokroju Clintons Cash.
~Gaga
Czyżby zaczynało wychodzić szydło z wora. Okazuje się że PiS kłamał, zwodzi i oszukuje?

Powiązane: Podatek od kopalin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki