REKLAMA

Obcokrajowcy nie kupią nieruchomości w Kanadzie

2022-06-27 03:01
publikacja
2022-06-27 03:01
Obcokrajowcy nie kupią nieruchomości w Kanadzie
Obcokrajowcy nie kupią nieruchomości w Kanadzie
fot. SurangaLK / / Shutterstock

Obcokrajowcy nie kupią w Kanadzie domu ani mieszkania. Właśnie weszły w życie przepisy ograniczające dostęp do kanadyjskiego rynku nieruchomości.

Dwuletni zakaz będzie obowiązywał od pierwszego stycznia 2023 r., przepisy stanowią, że „nie-Kanadyjczycy nie mogą kupować, bezpośrednio lub pośrednio, żadnych nieruchomości mieszkalnych”. Zakaz nie dotyczy osób, które mają prawo stałego pobytu czy współmałżonków Kanadyjczyków, nie obejmuje też placówek dyplomatycznych. Jednocześnie wprowadzono kary dla osób pomagających w obchodzeniu przepisów.

Wchodzące w życie przepisy okołobudżetowe mają ograniczyć spekulację na rynku nieruchomości, wprowadzając obowiązek płacenia podatku HST/GST (podatek od sprzedaży, podobny do VAT) przez zajmujących się flipami, czyli kupowaniem, remontowaniem i sprzedażą nieruchomości.

Kanada od ok. dziesięciu lat ma problem z gwałtownie rosnącymi cenami nieruchomości. Część analityków wskazywała na podbijanie cen przez zagranicznych inwestorów, jest też problem niewystarczającej podaży nieruchomości, w styczniu br. Scotiabank szacował, że w Kanadzie potrzebnych jest ok. 1,8 mln nowych domów i mieszkań.

W czerwcu br. w życie weszły przepisy o jednoprocentowym podatku od wartości „niewystarczająco wykorzystanych” nieruchomości i pustostanów posiadanych przez obcokrajowców. Ustawa określa, co może być uznane za rzeczywisty wynajem nieruchomości.

Prowincje i miasta prowadzą też własne działania odstraszające spekulacje. W Kolumbii Brytyjskiej i Ontario są od kilku lat naliczane podatki dla zagranicznych inwestorów przy kupnie nieruchomości. Toronto w grudniu ub.r. uchwaliło własny jednoprocentowy podatek od pustostanów.

Bank centralny ostrzegł w raporcie nt. systemu finansowego Kanady opublikowanym na początku czerwca br., że za pięć lat rata kredytu będzie wyższa o ok. 30 proc. w związku z rosnącym oprocentowaniem. Obecnie co piąte kanadyjskie gospodarstwo domowe uważane jest za „wysoko zadłużone”, co oznacza, że stosunek zadłużenia do dochodu wynosi 350 proc. lub więcej. 20 lat temu w takiej sytuacji było jedno na czternaście gospodarstw domowych.

Z Toronto Anna Lach(PAP)

lach/ mma/

Źródło:PAP
Tematy
Nowy etap inwestycji „GRZEGÓRZECKA 77” w Krakowie. Sprawdź!

Nowy etap inwestycji „GRZEGÓRZECKA 77” w Krakowie. Sprawdź!

Komentarze (5)

dodaj komentarz
xiven
chyba wymyślili to prawo po to zeby udawać że ktoś chce migrować do kanady :D

w związku z postępującym zamordyzmem w kanadzie pamiętajcie o tym aby informować kanadyjczyków o możliwości uchodźtwa np do polski

nie cały świat skończył przecież tak jak kanada, u nas plandemiczny przewrót korporacyjny nie wypalił
eglantyna
Kapitał wyniuchał posperity związaną ze zmianą klimatu. Bo Kanadadyjski zelży i będzie idealny, a jankesland się spustynni. Ale z drugiej strony wielkie jest ryzyko, że jankeska szrańcza ruszy na północ, mając gdzieś prawa własności - tak już mają w tradycji.
jko55
można załatwić sprawe z korzyścia dla obywateli kraju?? - mozna
a w wolsce ani PO ani PIS nie potrafili i nie potrafia nic zrobić
maja to w du...ie po prostu
wazne zeby obcy kapitał płynał do kraju , pkb rosło a oni pili śmietanę
inwestor.pl
Kto by chciał kupić nieruchomość w tym Orwellowskim kraju?
pozhoga
Ja zdecydowanie nie: na samą myśl o tym, że mi zboczeńcy będą ,,edukować" dziecko z teorii i praktyki genderu robi mi się niedobrze.

Powiązane: Mieszkanie na kredyt

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki