REKLAMA

Chargeback, czyli obciążenie zwrotne. Podpowiadamy, jak odzyskać pieniądze po nieudanych zakupach

Michał Kisiel2016-09-02 07:00analityk Bankier.pl
publikacja
2016-09-02 07:00

Przywykliśmy do tego, że raz wykonanej płatności bezgotówkowej nie można cofnąć. W przypadku kart płatniczych istnieje jednak procedura, która pozwala odzyskać pieniądze po nieudanych zakupach lub gdy ktoś posłużył się naszym plastikiem. Obciążenie zwrotne, inaczej chargeback, może uratować nas przed finansowymi konsekwencjami nieuczciwości sprzedawcy lub błędu w rozliczeniach.

Chargeback, czyli obciążenie zwrotne. Podpowiadamy, jak odzyskać pieniądze po nieudanych zakupach
Chargeback, czyli obciążenie zwrotne. Podpowiadamy, jak odzyskać pieniądze po nieudanych zakupach
fot. leungchopan / / YAY Foto

Wygoda płacenia – to właśnie ta cecha spowodowała, że po plastik sięgamy coraz częściej przy mniejszych i większych zakupach. Czasem za skorzystaniem z tej formy regulowania zobowiązań przemawia możliwość odroczenia zapłaty lub rozłożenia w czasie obciążenia domowego budżetu. Istnieje jednak jeszcze co najmniej jeden powód, dla którego warto płacić kartą, zwłaszcza wtedy, gdy mamy do czynienia ze sprzedażą przez internet lub większymi jednorazowymi transakcjami.

Obciążenie zwrotne, czyli chargeback, to usługa, które chroni nasze interesy. Polega ona na „odwróceniu” już zakończonej transakcji. Bank w imieniu posiadacza karty odzyskuje środki, które trafiły do nieuczciwego sprzedawcy lub zawieruszyły się gdzieś w drodze z powodu błędów w przetwarzaniu operacji.

Kiedy można skorzystać z chargebacku?

Listę okoliczności, w których można uruchomić procedurę chargeback, ustalają organizacje płatnicze (np. Visa, MasterCard). Mieszczą się na niej przede wszystkim sytuacje, w których:

  • Sprzedawca nie wywiązał się z umowy – np. nie wysłał towaru, nie wykonał usługi, przekazał towar niezgodny z zamówieniem lub uszkodzony czy zniszczony.
  • Użytkownik karty został obciążony za transakcję, której nie zlecił – np. ukradziono mu plastik, użyto danych karty do płatności online lub sprzedawca wielokrotnie pobrał środki za jeden zakup.
  • Pojawiły się błędy w przetwarzaniu operacji – np. nie otrzymaliśmy zwrotu po rezygnacji z towaru.

Reklamację płatności kartą zgłaszamy w banku, który wydał nasz plastik. Do rozpoczęcia procesu konieczne będzie zazwyczaj przekazanie dodatkowych informacji o powodach starania się o obciążenie zwrotne. Przydatna może okazać się, oprócz dowodu z historii rachunku, np. korespondencja ze sprzedawcą, który nie chce uznać naszych roszczeń.

Ile trzeba będzie czekać na zwrot pieniędzy?

Bank, który otrzymał od nas żądanie chargebacku, pełni rolę pośrednika w staraniach o zwrot pieniędzy. Do jego obowiązków należy rozpoczęcie procedury i przekazanie informacji do agenta rozliczeniowego, który obsługiwał pechową transakcję. Agent z kolei zwraca się o wyjaśnienia do sprzedawcy. Handlowiec może uznać reklamację albo ją odrzucić, przedstawiając dowody na brak uchybień. Brak odpowiedzi lub odrzucenie bez podania przyczyny jest równoznaczne z koniecznością zwrotu pobranych środków.

Spór może spowodować, że proces chargeback przeciągnie się nawet do kilkunastu tygodni. Jeśli jednak sytuacja nie budzi wątpliwości, środki otrzymamy na swój rachunek bankowy w ciągu 2-4 tygodni. Posiadacz karty nie ponosi żadnych związanych z tym kosztów.

Komentarz Partnera

Usługa chargeback wymaga złożenia dokumentów, na podstawie których Bank Zachodni WBK występuje ze zgłoszeniem do banku sprzedawcy. Dokumenty muszą jasno wskazywać, co i kiedy zostało zakupione, oraz dlaczego klient występuje o usługę chargeback. W niektórych przypadkach, jeszcze przed rozpoczęciem procedury chargeback, wymagany jest bezpośredni kontakt klienta ze sprzedawcą.

Organizacje płatnicze określają terminy, w jakich bank może wystąpić z procesem chargeback w imieniu swojego klienta. Standardowy termin to 120 dni od daty realizacji usługi lub dostawy towaru, ale istnieją również wyjątki. Do wyjątków należy upadłość sprzedawcy.

Organizacje płatnicze określają też terminy, w jakim czasie bank sprzedawcy musi rozpatrzyć zgłoszenie. Standardowy termin to 45 dni kalendarzowych od daty przekazania wniosku przez Bank Zachodni WBK, ale istnieją również wyjątki. Odrzucenie chargeback przez sprzedawcę odbywa się więc maksymalnie w ciągu 45 dni i nazwane jest reprezentacją. Po jej otrzymaniu Bank Zachodni dokonuje analizy - rozważa, czy w oparciu o  regulacje organizacji płatniczej ma możliwość kontynuowania sporu ze sprzedawcą.

Należy pamiętać, że usługa chargeback jest ściśle regulowana przez międzynarodowe organizacje płatnicze – Visa i MasterCard. Chargeback jest usługą bezpłatną i dotyczy każdego rodzaju karty (debetowa, kredytowa, pre-paid), ale ma zastosowanie tylko w przypadku płatności kartą. W przypadku przelewu z karty kredytowej zastosowanie obciążenia zwrotnego nie jest możliwe.

Joanna Szymańska, Zespół Rozwoju Produktów Kartowych Banku Zachodniego WBK

Kiedy warto skorzystać z chargebacku?

Obciążenie zwrotne przyda się w każdej sytuacji, gdy wyczerpaliśmy inne możliwości odzyskania pieniędzy. Słowa chargeback można użyć jako karty przetargowej w sporach z wyjątkowo upartymi sprzedawcami. Może to ich skłonić do uznania reklamacji – często mniej kosztownego wyjścia, niż opłacenie kosztów obciążenia zwrotnego.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje, jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Komentarze (7)

dodaj komentarz
~popołudniowy
Chargeback nie przyda się, gdyż miejscowe biura podróży nie przewidują płatności kartą. :(
~j23
poprosiłem ryśka kim dzonk petru o zwrot kasy i nic ... 10 lat !!! .... a przecież Polacy wiedza jak naganiał na CHF i fundusze .... teraz jeden telefon do CB i rysiek z kijowskim sa pod moim oknami z transparentem KODu.... w końcu wku... się i zadzwoniłem do grzeska, Zbycha i s.w. rycha do Wołomina i Pruszkowa i tam kolesie złożyli poprosiłem ryśka kim dzonk petru o zwrot kasy i nic ... 10 lat !!! .... a przecież Polacy wiedza jak naganiał na CHF i fundusze .... teraz jeden telefon do CB i rysiek z kijowskim sa pod moim oknami z transparentem KODu.... w końcu wku... się i zadzwoniłem do grzeska, Zbycha i s.w. rycha do Wołomina i Pruszkowa i tam kolesie złożyli ryśkowi kim dzonk petru proPOzycje - teraz mam spokój i płace tylko PO za ochronę.
~Zaxz
Raz korzystalem z CB. Hotel w Nowym Jorku obciazyl nas oplata 200$ za palenie w pokoju co bylo nie prawda (i ja i zona nie palimy, zona ma astme, dym by ja zabil).

Kilkanascie telefonow do menagera hotelu na nic.
Booking.com gdzie dokonalismy rezerwacji przez 2msce nam nie pomogl.

Zlozylem wniosek o CB, jedna strona
Raz korzystalem z CB. Hotel w Nowym Jorku obciazyl nas oplata 200$ za palenie w pokoju co bylo nie prawda (i ja i zona nie palimy, zona ma astme, dym by ja zabil).

Kilkanascie telefonow do menagera hotelu na nic.
Booking.com gdzie dokonalismy rezerwacji przez 2msce nam nie pomogl.

Zlozylem wniosek o CB, jedna strona A4, po jakis 6 tygodniach kasa wrocila na konto.
~DrogbaFan
Jesli tak uważasz to dokonaj prostego zakupu kredytowa, a pózniej poproś swój bank o zwrot środków. Portal jest tylko pośrednikiem, a Ty dokonujesz zakupów u sprzedawcy. Wiem co mowię. Spróbuj, a sie przekonasz.
~HighFive
Bank jako wystawca karty jest pośrednikiem w całym procesie chargeback, przyjmuje zgłoszenie a głównym wykonawcą jest Mastercard lub Visa i to oni Ci zabezpieczają zakupy a nie Twój bank. Bankom też nie ufam :) ich tylko trzeba naciskać aby cały proces rozpoczeli a sami pracownicy często nie wiedzą czym jest całe obciążenie zwrotne.Bank jako wystawca karty jest pośrednikiem w całym procesie chargeback, przyjmuje zgłoszenie a głównym wykonawcą jest Mastercard lub Visa i to oni Ci zabezpieczają zakupy a nie Twój bank. Bankom też nie ufam :) ich tylko trzeba naciskać aby cały proces rozpoczeli a sami pracownicy często nie wiedzą czym jest całe obciążenie zwrotne. Chociaż bywa i tak że bank po przyjęciu zgłoszenia oddaje Ci kasę natychmiast z zastrzeżeniem że może ją z powrotem zabrać jeżeli MC lub Visa oznajmi że chargeback jest nieuzasadniony.
~DrogbaFan
Proponuje zakupić cos na polskim portalu aukcyjnym i skorzystać z usługi. Good luck
~HighFive
Z usługi polskiego portalu aukcyjnego :) ? komentarz sponsorowany chyba hehe. Charge back działa i to jest bez znaczenia gdzie kupujesz znaczenie ma tylko czym płacisz..Zanim się tylko uruchomi cały proces to trzeba sprawę załatwić polubownie i pozbierać wszystkie dowody: dowody wpłat, regulaminy sklepów, korespondencje gdzie się Z usługi polskiego portalu aukcyjnego :) ? komentarz sponsorowany chyba hehe. Charge back działa i to jest bez znaczenia gdzie kupujesz znaczenie ma tylko czym płacisz..Zanim się tylko uruchomi cały proces to trzeba sprawę załatwić polubownie i pozbierać wszystkie dowody: dowody wpłat, regulaminy sklepów, korespondencje gdzie się chcemy dogadać ze sprzedawcą itp. Jeśli sprzedawca się wyprze ale nie udowodni że się wywiązał z umowy to kasa wraca, jeżeli w ogóle nie skomentuje sprawy to też kasa wraca. Nie wiem tylko jak to jest z transakcjami niewykonanymi przez osoby 3cie. Jak ktoś zrobi moją kartą zakupy w biedronce to co i jak mam udowodnić :) ??? Bo jak kupi sprzęt RTV to się jeszcze da.

Powiązane: Płacę w sieci

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki