REKLAMA

SONDAŻ IBRiSOZE "po nowemu". Kryzys wymusi na rządzie liberalizację prawa

2022-09-28 06:47
publikacja
2022-09-28 06:47

60 proc. Polaków chce, by rząd pilnie uchwalił ustawę liberalizującą rozwój farm wiatrowych, powrócił do korzystniejszych rozwiązań dotyczących paneli słonecznych i wdrożył program lokalnych biogazowni – wynika z opublikowanego w środę sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej".

OZE "po nowemu". Kryzys wymusi na rządzie liberalizację prawa
OZE "po nowemu". Kryzys wymusi na rządzie liberalizację prawa
fot. lightrain / / Shutterstock

"W szczycie kryzysu związanego z brakiem węgla i gigantycznymi cenami prądu ponad 60 proc. Polaków chce, by rząd pilnie uchwalił ustawę liberalizującą rozwój farm wiatrowych, powrócił do korzystniejszych rozwiązań dotyczących paneli słonecznych i wdrożył program lokalnych biogazowni" – wynika z sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej", w którym pytano, "w jaki sposób poprawić sytuację energetyczną gospodarstw domowych zimą?".

"Ponad 35 proc. badanych chce także oszczędzania energii: wyłączania oświetlenia ulic i obniżania temperatury w pomieszczeniach" – czytamy w "Rz".

Zdaniem 48,7 proc. respondentów sposobem na poprawę sytuacji energetycznej gospodarstw domowych zimą jest zwiększenie wydobycia węgla w Polsce. 18,8 proc. badanych uważa, że należy zintensyfikować dopłaty do opału i elektryczności. 13 proc. za dobre rozwiązanie uważa rezygnację z zakazu importu surowców energetycznych z Rosji.

Badanie CATI przeprowadzono 23 i 24 września 2022 r. na grupie 1100 respondentów. (PAP)

oloz/ joz/

Źródło:PAP
Tematy
Szukasz pracownika? Znajdź go na Pracuj.pl

Szukasz pracownika? Znajdź go na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (20)

dodaj komentarz
taki-ktos-jak-ja
PiS i nie tylko, zaorało kopalnie. Po to żeby weszło OZE na pełnej petardzie. I teraz będą stawiać wiatraki. Życzę każdemu wiatrakoentuzjaście, żeby mu postawili taką farmę kilkaset metrów od domu albo nawet bliżej. Wtedy zobaczycie jak miło się mieszka pod wiatrakiem.
pozhoga
,,60 proc. Polaków chce"

60% Polaków nie czyta żadnej książki w ciągu roku (nawet kucharskiej). To może wyjaśniać dlaczego w postach pod tym artykułem roi się od bredni pt. ,,dobre PO, zły PiS" - przypomnieć który to nierząd lewacki podpisał kontrakt jamalski w l. 90-tych i zabił temat dywersyfikacji źródeł gazu!
,,60 proc. Polaków chce"

60% Polaków nie czyta żadnej książki w ciągu roku (nawet kucharskiej). To może wyjaśniać dlaczego w postach pod tym artykułem roi się od bredni pt. ,,dobre PO, zły PiS" - przypomnieć który to nierząd lewacki podpisał kontrakt jamalski w l. 90-tych i zabił temat dywersyfikacji źródeł gazu!? Tak, lemingi, to znani dzisiaj obrońcy demokracji i tej, no, praworządności.
emulgator
Jest HIt mozna poczytać do woli
johnnyhigh
Przecież PiS jeszcze niczego przez te 2 kadencje nie zliberalizował a wręcz przeciwnie, ogranicza wszystko co się da, żeby o wszystkim decydowali Oni. Stop. Przepraszam. Wycinka drzew bez zezwolenia, która trwała ile? Miesiąc? Dwa? Więcej grzechów nie pamiętam.. może ktoś przypomni?
po_co
Tylko szczerze, a który rząd roku coś liberalizował w Polsce?
Ja znam tylko jedną taką ustawę która weszła w życie w 1988 roku i od tego czasu każdy kolejny rząd ograniczał nasze prawa.

Nawet tak głośna sprawa z aborcją, która sprawiła że ludzie wyszli na ulicę to w zasadzie głupota tych ludzi którzy nie wiedzą, że poprzednie
Tylko szczerze, a który rząd roku coś liberalizował w Polsce?
Ja znam tylko jedną taką ustawę która weszła w życie w 1988 roku i od tego czasu każdy kolejny rząd ograniczał nasze prawa.

Nawet tak głośna sprawa z aborcją, która sprawiła że ludzie wyszli na ulicę to w zasadzie głupota tych ludzi którzy nie wiedzą, że poprzednie rządy też grzebały przy prawach aborcyjnych i już dużo wcześniej TK ogłosił, że są one niekonstytucyjne (TK Przyłębskiej tak naprawdę tylko wydał identyczną opinię). Za ograniczenia aborcyjne w Polsce odpowiada rząd Hanny Suchockiej.

PiS rządzi fatalnie ale wiele spraw które są przypisywane tej partii to sprawy które można przypisać każdej innej rządzącej do tej pory, po prostu mieli lepszy PR albo ludzie już nie pamiętają.
Zresztą jak można wymagać od 20 latka aby wiedział kim jest Kwaśniewski czy Miller komuchy które wyprzedały majątek Polski?
pozhoga odpowiada po_co
Nie ma czegoś takiego jak ,,prawa aborcyjne", jest tylko ,,prawo do życia" - tak w polskiej konstytucji jak i prawie międzynarodowym.
,,Prawo do aborcji" ma mniej więcej tyle sensu co ,,prawo do zabicia kogoś wedle widzimisię", ,,spór o praworządność" albo ,,obietnice wyborcze
Nie ma czegoś takiego jak ,,prawa aborcyjne", jest tylko ,,prawo do życia" - tak w polskiej konstytucji jak i prawie międzynarodowym.
,,Prawo do aborcji" ma mniej więcej tyle sensu co ,,prawo do zabicia kogoś wedle widzimisię", ,,spór o praworządność" albo ,,obietnice wyborcze Tuska".
johnnyhigh odpowiada po_co
Może i każda wcześniejsza koalicja ograniczała wolności, ale nie robili tego w takim tempie w jakim robi to PiS... a jeśli chodzi o prywatyzację, spójrz jak wspaniale są zarządzane spółki publiczne, fundusze publiczne... nie mówię tu o SSP, ale także i one... niby wrzucone na rynek, ale jednak z pakietem większościowym Skarbu Państwa.Może i każda wcześniejsza koalicja ograniczała wolności, ale nie robili tego w takim tempie w jakim robi to PiS... a jeśli chodzi o prywatyzację, spójrz jak wspaniale są zarządzane spółki publiczne, fundusze publiczne... nie mówię tu o SSP, ale także i one... niby wrzucone na rynek, ale jednak z pakietem większościowym Skarbu Państwa... tylko który współwłaściciel podejmuje decyzje na szkodę spółki? Gdyby to udowodnić przed sądem, czy nie byłaby to podstawa do odsunięcia takiego akcjonariusza od podejmowania decyzji? Tylko tu jest maluteńki kruczek prawny, "Skarb Państwa" to nie jest tożsame z Sejmem, Radą Ministrów, Ministerstwem Finansów, czy Ministerstwem Aktywów Państwowych, które przecież decydują o wszystkich poczynaniach "Skarbu Państwa". Kogo w takim razie winić? Przecież nie samą Polskę. Wychodzi taki Pan Sasin, który reprezentuje akcjonariat Skarbu Państwa jako minister Aktywów Państwowych i ogłasza projekt "Podatek od ekstra zysków", to już jest celowe działanie na szkodę SSP i nie tylko. Tam gdzie miesza się państwo jest zamieszana także polityka. Czy to za PO czy za PiSu, bez różnicy. PiSowi brakuje ogłady i robi to całkowicie jawnie, a potem kłamie ludziom prosto w oczy, że to nieprawda, że to nagonka agentów z opozycji. Kto ma trochę rozumu w głowie to sam może ocenić działania a nie słowa PiSu.
po_co odpowiada johnnyhigh
Jesteś albo bardzo młody albo masz bardzo wybiórczą pamięć.
Nie pamiętasz jak przebiegała prywatyzacja dokonywana po transformacji ustrojowej? Nie zauważyłeś ile w tym czasie dziwnych osobistości stało się milionerami czy wręcz miliarderami?
Nie pamiętasz jak kluczowa infrastruktura taka jak telekomunikacja była sprzedawana
Jesteś albo bardzo młody albo masz bardzo wybiórczą pamięć.
Nie pamiętasz jak przebiegała prywatyzacja dokonywana po transformacji ustrojowej? Nie zauważyłeś ile w tym czasie dziwnych osobistości stało się milionerami czy wręcz miliarderami?
Nie pamiętasz jak kluczowa infrastruktura taka jak telekomunikacja była sprzedawana komu popadnie?
Nie pamiętasz późniejszych rządów Balcerowicza które wygenerowały największe w historii bezrobocie i skrajne ubóstwo Polaków, doprowadzając jednocześnie do upadku przemysłu ciężkiego w Polsce?

Mam wymieniać dalej czy po prostu sprawdzisz co się w Polsce działo przez ostatnie trzy dekady?
Każdy kolejny rząd odbierał Polakom prawa i PiS wcale na tym tle się nie wyróżnia po prostu nie towarzyszy mu taka osłona mediów na jaką mogły liczyć poprzednie rządy.

Fakt, że przestępstwa (bo w moim mniemaniu nimi są) popełniane przez PiS wychodzą na jaw wcześniej niż przestępstwa popełniane przez PO, SLD czy UW nie sprawia, że ktokolwiek z nich jest mniej lub bardziej winny.

Spróbuj poprowadzić firmę w dzisiejszej Polsce, w której większość ograniczeń powstało przed rządami PiS i wtedy pogadamy kto bardziej zaszedł Ci za skórę. Inna sprawa, że ludzie o ile pamiętają kratki w samochodach to już nie koniecznie pamiętają skąd się tam one znalazły i to jest główny problem, że społeczeństwo bardzo szybko zapomina winy poprzednich rządów.

Obecnie znów będziemy głosowali przeciwko PiS, a nie za zmianami. Nie wiem czy ktoś z tutaj obecnych pamięta jak wszyscy chcieli się pozbyć Komorowskiego za jego głupkowate zachowanie, a na jakiego eksperta wyrósł on w czasach rządów Dudy (przed którym tu na tym forum głośno ostrzegałem).
Kwaśniewski, pijus i agent Rosyjski też jest dizis postrzegany jako ekspert, a ile osób pamięta jego choroby na oficjalnych wystąpieniach?

Nie, kategorycznie nie zgodzę się ze stwierdzeniem, że PiS ogranicza wolność Polaków w większym stopniu niż jego poprzednicy. I obyś nigdy nie musiał się o tym przekonać na własnej skórze.
po_co odpowiada johnnyhigh
Oj nieprawda.
To co piszesz może być prawem w wolnym kraju gdzie władza rządzi przez nadane im prawa.
W Europie to nie ludzie nadają prawo władzy do rządzenia tylko władza nadaje ludziom prawa do rozporządzania swoim życiem i majątkiem.

Kuriozalne i sam do tego doszedłeś ale taki właśnie mamy tutaj ustrój.
szprotkafinansjery
Kryzys niczego na pislamistach nie wymusi, nie oddadzą ani guzika, ich wizja jest warta poświęcenia gospodarki i narodu.

Powiązane: Energetyka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki