REKLAMA

ONZ: działania władz Iranu wobec swoich obywateli mogą być zbrodniami przeciwko ludzkości

2023-03-20 16:06
publikacja
2023-03-20 16:06

Metody stosowane przez władze Iranu w ostatnich miesiącach wobec swoich obywateli mogą być zbrodniami przeciwko ludzkości - ocenił w poniedziałek ekspert Rady Praw Człowieka ONZ Javaid Rehman, powołując się na przypadki morderstw, tortur, gwałtów i przemocy, jakich dopuszcza się irański rząd.

ONZ: działania władz Iranu wobec swoich obywateli mogą być zbrodniami przeciwko ludzkości
ONZ: działania władz Iranu wobec swoich obywateli mogą być zbrodniami przeciwko ludzkości
/  Abaca Press

W połowie września w Iranie rozpoczęła się fala protestów po śmierci w niewyjaśnionych okolicznościach młodej Kurdyjki Mahsy Amini, która została aresztowana przez tzw. policję moralności za niewłaściwy ubiór. W wypowiedzi dla Rady Praw Człowieka Rehman przekazał, że ma dowody na to, iż Amini zmarła "w wyniku pobicia przez państwową policję moralności".

Władze Iranu uważają, że Kurdyjka zmarła z powodu dolegliwości na jakie cierpiała jeszcze przed aresztowaniem.

Organizacja pozarządowa Sojusz na rzecz Demokracji i Wolności w Iranie (ADFI), która opublikowała w pierwszej połowie marca Kartę Mahsy, zbiór postulatów dotyczących systemowych zmian w Iranie, wzywającą do obalenia reżimu ajatollahów, uważa śmierć Amini za morderstwo.

Rehman dodał, że skala i waga zbrodni popełnionych przez władze w ramach tłumienia protestów po śmierci młodej kobiety "wskazuje na możliwość popełnienia zbrodni prawa międzynarodowego, w szczególności zbrodni przeciwko ludzkości". Ekspert ONZ wyraził swoje oburzenie z powodu wykonania kary śmierci na co najmniej czterech osobach powiązanych z protestami i poinformował, że od stycznia bieżącego roku w Iranie zamordowano w majestacie prawa łącznie 143 osoby w następstwie "rażąco niesprawiedliwych procesów".

Stały przedstawiciel Iranu przy ONZ Ali Bahrajni powiedział Radzie Praw Człowieka, że oskarżenia są zmyślone, a Iran jest celem ataku Rady. (PAP)

kjm/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Komentarze (3)

dodaj komentarz
endes
A wasze działania przeciwko ludzkości to co!!!???
faramir_z_gondoru
Gdy reżim Poroszenki od lat mordował obywateli swojego kraju, tyle że pochodzenia rosyjskiego w Donbasie, to gdzie był ONZ? No gdzie?
sterl
Kiedy działania USA w Iraku zostaną rzetelnie osądzone? ,a w Afganistanie Libii Syrii , Serbii Wietnamie itd itd.?

Powiązane: Protesty kobiet w Iranie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki