OBWE będzie monitorować proces ponownego przeliczania głosów

OBWE będzie monitorować proces ponownego przeliczania głosów; uzyskaliśmy taką obietnicę - poinformował we wtorek lider PO Grzegorz Schetyna po spotkaniu z szefem misji obserwacyjnej OBWE wyborów parlamentarnych w Polsce Janem Petersen.

(fot. Krzysztof Zatycki / FORUM)

W poniedziałek poinformowano, że PiS złożył do Sądu Najwyższego protesty wyborcze dotyczące wyników wyborów w sześciu okręgach w wyborach do Senatu. Protesty dotyczą okręgów: nr 12 (jeden z okręgów w woj. kujawsko-pomorskim), nr 75 (jeden z okręgów w woj. śląskim), nr 100 (jeden z okręgów w Zachodniopomorskiem) i trzech okręgów w Wielkopolsce: nr 92, 95 i 96. PiS wnioskuje m.in. o ponowne przeliczenie głosów. Złożenie protestów wyborczych zapowiedzieli też przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej.

Według lidera Platformy Obywatelskiej "nie ma powodów, nie ma przyczyn racjonalnych, żeby powtórnie liczyć głosy, czego chce PiS".

We wtorek przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej, w tym Grzegorz Schetyna, spotkali się w Biurze Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka w OBWE z Janem Petersen, przewodniczącym krótkoterminowej misji obserwacyjnej wyborów parlamentarnych.

"Nie mamy pewności, że głosy będą przeliczane w sposób transparentny i uczciwy, dlatego prosiliśmy o spotkanie z szefem misji OBWE i o dalszą kontrolę procesu, tym razem nie wyborczego, ale procesu powtórnego liczenia głosów. Uzyskaliśmy obietnicę, że OBWE będzie dalej tę sprawę nadzorować" - poinformował Schetyna. Dopytywany zaznaczył, że OBWE będzie też monitorować proces przeliczania głosów w okręgach, gdzie o to wnioskuje opozycja.

Jak mówił szef PO, przede wszystkim chodzi o decyzję, jaka ma być podjęta przez nowo utworzoną Izbę Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN. Schetyna zauważył, że ta izba SN została powołana przez KRS - powołaną z kolei przez większość parlamentarną, czyli polityków Zjednoczonej Prawicy. Według niego wątpliwości co do praworządności tego procesu "mają wszyscy łącznie z Trybunałem Sprawiedliwości UE, który wyda orzeczenie w tej kwestii 19 listopada.

"Tym bardziej chcemy, żeby nie tylko mężowie zaufania, przedstawiciele opozycji, ale także instytucje międzynarodowe do tego powołane, kontrolowały cały proces, który wynika z protestów złożonych przez PiS" - oświadczył lider Platformy. 

autor: Marzena Kozłowska, Jakub Borowski

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
46 25 znawca_inwestor

Gdybym miał kogoś podejrzewać o fałszowanie wyborów, to byliby to kaczyści.

! Odpowiedz
54 28 jes

PiS próbuje fałszować wybory i trzeba to zdusić w zalążku. Smutne, bo pokazuje co tak naprawdę liczy się dla Nieinternowanego - władza i strach przed procesami.

! Odpowiedz
70 38 czerwony_wiewior

I tak oto powróciliśmy do krajów Wschodu

! Odpowiedz
43 25 silvio_gesell

I bardzo dobrze. Choć zaraz pewnie ktoś powie, że taka demokracja, że aż OBWE musi kontrolować.

! Odpowiedz
78 55 karbinadel

Tak naprawdę to pisowskie protesty nie mają żadnego uzasadnienia, bo w każdej komisji siedział przecież pisowski funkcjonariusz i nikt nie zgłaszał zastrzeżeń. Zresztą, marszałek Terlecki stwierdził, że to "z ciekawości". Uczciwy sąd powinien takie protesty odrzucić, ale przecież SN już został częściowo "zreformowany"

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
21 18 silvio_gesell odpowiada karbinadel

No nie mają uzasadnienia. Dla mnie to dziecinne nie umieć przegrywać.

! Odpowiedz
3 12 (usunięty) odpowiada karbinadel

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
34 14 jes odpowiada silvio_gesell

Ale nie przeszkadza to tobie wychwalać ich na każdym kroku.

! Odpowiedz
78 53 znawca_inwestor

Tak samo jak hurtem dorzucają minusy albo plusy do postów na forum, tak samo mogą chcieć coś dorzucić do pudełeczek. Wczoraj w pewnym momencie pod swoim postem miałem stosunek "zielone/czerwone" 57:2. Trzy minuty później odświeżyłem stronę, jest już 57:52. Cuda, normalnie cuda.

! Odpowiedz
99 61 jag63

Należy pilnie monitorować miejsca przechowywania kart do głosowania.

Pisiory mogą chcieć zawczasu, po cichutku coś dorzucić do pudełeczek.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil