REKLAMA

O tyle wzrosną ceny materiałów budowlanych w 2023 r.

2022-09-29 10:30
publikacja
2022-09-29 10:30

W 2023 r. na kluczowych rynkach w Europie ceny materiałów budowlanych wzrosną średnio o 4-8 proc., a w Polsce wzrost cen powinien ustabilizować się na poziomie około 8 proc.- wynika z szacunków CBRE. Firma doradcza ocenia, że wyhamowanie wzrostu cen może sprawić, że wznowione zostaną wstrzymane inwestycje.

O tyle wzrosną ceny materiałów budowlanych w 2023 r.
O tyle wzrosną ceny materiałów budowlanych w 2023 r.
fot. Anatol Chomicz / / FORUM

"Po dwóch latach gwałtownych wzrostów cen materiałów budowlanych w 2023 roku może dojść do ich spłaszczenia. Ceny w budowlance na europejskich rynkach pójdą w górę o 4-8 proc. w zależności od kraju. Prognoza CBRE zakłada, że w Dublinie, Frankfurcie, Berlinie, Sztokholmie, Amsterdamie, Madrycie, Paryżu inflacja będzie niższa niż wzrost cen materiałów budowlanych, ale ten drugi wskaźnik nie przekroczy 8 proc. W Warszawie dojdzie do największego rozdźwięku między ceną materiałów budowlanych, która się ustabilizuje na poziomie 8 proc., a inflacją, która będzie na poziomie ok. 11 proc. Z podobną sytuacją będziemy mieli do czynienia w Londynie – cena materiałów budowlanych spadnie do ok. 3 proc., a inflacja utrzyma się na poziomie ok. 7 proc." - napisano w raporcie.

Eksperci oceniają, że spłaszczenie się trendu wzrostowego cen materiałów budowlanych sprawia, że w przyszłym roku na kluczowych rynkach można się spodziewać wznowienia wstrzymanych inwestycji.

"Do tego dojdzie spodziewany spadek cen energii, co powinno ustabilizować rynek nieruchomości. Wiadomo jednak, że różne kraje w różnym tempie będą wychodziły z szoku ostatnich lat. W Polsce pewnie będzie to dłuższy proces, ale to ma też swoje plusy. Rosnące aktualnie ceny najmu sprawiają, że nasz kraj pozostaje atrakcyjny dla inwestorów, bo płynność rynku nieruchomości utrzymuje się na wysokim poziomie. Docelowo jednak wszyscy czekają na to, aż okres niepewności się zakończy, a tego można spodziewać się w Polsce pewnie dopiero w 2024 roku" - powiedziała, cytowana w komunikacie prasowym, szefowa działu doradztwa strategicznego oraz badań i analiz rynku w Europie Środkowej i Wschodniej Joanna Mroczek w CBRE. (PAP Biznes)

doa/ gor/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Tanie konto dla firmy z lokatą. Najlepsze oferty dla przedsiębiorców

Tanie konto dla firmy z lokatą. Najlepsze oferty dla przedsiębiorców

Komentarze (2)

dodaj komentarz
jpelerj
Będą rosły, tyle, że nikt nie będzie kupował. Budowlanka przystopowała równo, nie wiadomo co z inwestycjami infrastrukturalnymi. Tyle, że tam kafelków i gipsu raczej się nie sprzeda. Zabawne te zaklinania stygnącego rynku.
crank
a miały tanieć...
dobra kto z peroniarzy kupil ziemie i wybudował ten mityczny dom na własnej ziemi za te 50% ceny co mieszkanie w stolicy?
hahaha
koszt malej działki w dobrym punkcie pod warszawa to ok 500-600tyszł
a budowa domu ok 70m2 wyjdzie ok 400 tys = 1mln zł
a mieszkanie ok 60m w wawie ok 700-800 tys takze tego

Powiązane: Budowa domu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki