REKLAMA
Weekend z Bankier.pl

NuScale Power, Getka i Unimot podpisały porozumienie o współpracy przy technologii SMR w Polsce

2021-09-23 19:50
publikacja
2021-09-23 19:50
NuScale Power, Getka i Unimot podpisały porozumienie o współpracy przy technologii SMR w Polsce
NuScale Power, Getka i Unimot podpisały porozumienie o współpracy przy technologii SMR w Polsce
fot. Kacper Pempel / / FORUM

NuScale Power, Grupa Getka oraz Unimot podpisały porozumienie o współpracy mające na celu wspólne rozpoznanie możliwości wdrożenia technologii małych reaktorów modułowych (SMR) firmy NuScale Power - poinformował Unimot w komunikacie prasowym.

Na mocy porozumienia o współpracy, NuScale będzie wspierał Getka oraz Unimot w badaniu możliwości zastosowania technologii SMR firmy NuScale, jako rozwiązania modyfikującego/modernizującego istniejące elektrownie węglowe, a także w badaniu możliwości wdrożenia nowych technologii jądrowych w Polsce. Analizy będą obejmowały czynniki techniczne, ekonomiczne, prawne, regulacyjne, finansowe oraz organizacyjne.

"NuScale cieszy się z partnerstwa z firmami Getka i Unimot oraz potencjalnego wdrożenia elektrowni NuScale Power w Polsce. Partnerstwo między naszymi trzema firmami pokazuje wszechstronność i wartość technologii SMR firmy NuScale dla różnych zastosowań. Małe reaktory modułowe firmy NuScale stanowią nieemisyjne, niezawodne oraz przystępne rozwiązania energetyczne, które mogą być wykorzystywane do modyfikacji elektrowni zasilanych węglem w całej Polsce" - powiedział John Hopkins, prezes i dyrektor generalny NuScale Power, cytowany w komunikacie.

"To kolejny obszar w ramach rozwijania niskoemisyjnych projektów w Polsce, w który możemy się zaangażować jako Grupa Unimot w procesie dekarbonizacji. Naszą rolą będzie promowanie technologii SMR jako stabilnej alternatywy dla technologii węglowych i pozyskiwanie partnerów biznesowych na polskim rynku. Docelowo chcemy również tworzyć platformę współpracy z polskimi ośrodkami naukowymi i potencjalnymi polskimi dostawcami komponentów dla rozwijania tej technologii w Polsce. Dzięki temu możemy w aktywny sposób wspierać transformację energetyczną Polski, jednocześnie dywersyfikując biznes naszej grupy” – dodał Adam Sikorski, prezes Unimotu.

W sierpniu 2020 roku firma NuScale stała się pierwszą i jedyną firmą, której SMR otrzymał zatwierdzenie konstrukcji od Komisji Nadzoru Jądrowego Stanów Zjednoczonych, a w lipcu 2021 r. Komisja opublikowała proponowaną regulację dotyczącą certyfikacji konstrukcji firmy NuScale, co jest kluczowym krokiem w kierunku budowy i wdrożenia tej technologii SMR.

Getka to mające swoją siedzibę w Oklahomie zintegrowane przedsiębiorstwo energetyczne oferujące konstrukcje do przesyłu oraz dostaw ropy naftowej, produktów rafineryjnych oraz energii pochodzącej z alternatywnych źródeł. Getka koncentruje się na redukcji poziomu emisji przy wykorzystaniu energii odnawialnej.

Unimot to polska multienergetyczna grupa kapitałowa, która oferuje klientom hurtowym i detalicznym produkty paliwowe, gaz i energię elektryczną, pochodzącą m.in. ze źródeł odnawialnych. (PAP Biznes)

pr/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki