REKLAMA
WAŻNE

Nowy podatek dla kierowców. Będą finansować oddziały ratunkowe

2016-03-31 06:01
publikacja
2016-03-31 06:01
fot. MS / Bankier.pl

Przywrócenie podatku Religi to jedna z ostatnich propozycji resortu zdrowia. Pieniądze odprowadzane od składek OC miałyby być przeznaczane na leczenie ofiar wypadków komunikacyjnych. Podatek płaciliby oczywiście kierowcy.

Według założeń od 2017 r. firmy ubezpieczeniowe musiałyby przekazywać do Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) 6% od każdej zapłaconej składki OC. Niewątpliwie wprowadzenie podatku Religi przełoży się na ceny polis komunikacyjnych. Nie wiadomo, o ile wzrosną. Jeśli szpitalne oddziały ratunkowe [SOR-y] miałyby być w pełni finansowane przez właścicieli samochodów, oznaczałoby to podwyżki nawet o 15% zastrzega w rozmowie z serwisem infoWire.pl Andrzej Jarczyk, prezes Uniqa Polska. Podkreśla się przy tym, że obciążenie podatkiem tylko kierowców byłoby niesprawiedliwe, ponieważ tak jak niezmotoryzowani Polacy płacą oni już składki na NFZ, z których są finansowane SOR-y.

Niebezpiecznym zjawiskiem jest to, że po wprowadzeniu nowego podatku klienci wybierają najtańsze produkty. Dotyczy to również ubezpieczeń. Niestety te tanie nie zapewniają dostatecznej ochrony. Przykładem jest historia turysty, który przed wyjazdem do Meksyku zaoszczędził na polisie 90 zł. Teraz rodzina tego turysty, aby ściągnąć go do Polski, musi znaleźć w portfelu 800 tys. zł zauważa rozmówca. Oszczędzać na ubezpieczeniu zatem nie warto, mimo że ceny polis OC, niezależnie czy podatek zostanie ponownie wprowadzony czy nie, będą rosły. Komisja Nadzoru Finansowego od pewnego czasu nakazuje bowiem, aby cena ubezpieczenia była adekwatna do ryzyka.

Czy podatek Religi zostanie przywrócony, nie wiadomo. Swoją premierę miał on w lipcu 2007 r. Zebrano wówczas ok. 800 mln zł. Nie zostały one jednak wydane zgodnie z założeniami, a podatek już w grudniu 2008 r. zdjęto z afisza.

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (29)

dodaj komentarz
~ww
Wyższe OC, abonament TV nawet jak nie patrzysz na propagandę TVP, podatek od supermarketów, podatek bankowy, zakaz handlu ziemia z wyjątkiem kościoła, supermarkety zamknięte w niedzielę. To jest dopiero dobra zmiana.
~zeflik
To ja przepraszam, ale za co płacę obecnie OC, które obejmuje odszkodowanie za szkodę na osobie do 5mln euro? Czyżby ta kwota nie pokrywała ww kosztów? Poza tym OC powinno być przypisane do osoby a nie auta! Wypadki powodują kierowcy a nie auta.
mfind
Ubezpieczenie OC bez znaczenia czy jest najtańsze czy najdroższe oferuje dokładnie taką samą ochronę :) Jedynie dodatki do tego ubezpieczenia różnią się między ubezpieczycielami (stąd konieczność porównywania ofert, aby zakupić OC jak najtaniej i do tego ewentualnie dobrać opcje dodatkowe). A jest o co się pofatygować,Ubezpieczenie OC bez znaczenia czy jest najtańsze czy najdroższe oferuje dokładnie taką samą ochronę :) Jedynie dodatki do tego ubezpieczenia różnią się między ubezpieczycielami (stąd konieczność porównywania ofert, aby zakupić OC jak najtaniej i do tego ewentualnie dobrać opcje dodatkowe). A jest o co się pofatygować, bo według naszych analiz kierowcy mogą w skrajnych przypadkach przepłacać nawet ponad 700 zł :(

Pozdrawiam,
Łukasz
Porównywarka OC i AC mfind.pl
~ja
genialne. Chyba pozbędę się jednego auta.
~alina
polityk powinien otworzyc własna działalnosc gospodarcza i przekonac sie jak to jest bo ryja rdrzec głupoty opowiadac i palce podnosic w gore to kazdt idiota potrafi
~pol
juz obciazyliscie ludzi podatkiem bankowym usługi bankowe w gore , abonament od TVP BO SIE IM NIE OPŁACA ,podatek wyzszy od OC smochodow ech durny polaku czy nie widzisz ze za obiecanki rzadzacych musisz sam zapłacic
~autor
Teraz się dopiero dowiedziałeś? A przed wyborami myślałeś, że kto zapłaci? Niemcy?
~azaz
Czy w tym żałosnym grajdole znajdzie się kiedyś ekipa rządząca, która będzie potrafiła cokolwiek zrobić bez dojenia kierowców ? Patrząc na rządzących nieudoli, obecnie i w przeszłości szczerze w to wątpię !
~Tomeczek_888
Pamiętasz Kononowicza? - "A kierowcy będą płacić za alkohol, za natkotyki, za wszystko będą płacić..."

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki