REKLAMA

Nowy most na Mierzei Wiślanej będzie otwarty jeszcze w czerwcu

2021-06-13 07:31
publikacja
2021-06-13 07:31
Nowy most na Mierzei Wiślanej będzie otwarty jeszcze w czerwcu
Nowy most na Mierzei Wiślanej będzie otwarty jeszcze w czerwcu
fot. Łukasz Dejnarowicz / / FORUM

Jeszcze w czerwcu mieszkańcy i turyści, którzy przyjadą na wakacje na Mierzeję Wiślaną, będą mogli przejechać nowym mostem nad budowanym kanałem żeglugowym. Otwarcie mostu dla ruchu przewidywane jest na przedostatni tydzień czerwca - poinformował PAP Urząd Morski w Gdyni.

W Nowym Świecie koło Kątów Rybackich na Mierzei Wiślanej trwa budowa kanału żeglugowego łączącego Zatokę Gdańską z Zalewem Wiślaną.

Prace trwają na całej szerokości Mierzei zarówno od strony morza, jak i od Zalewu. Wbrew obawom budowa nie utrudnia jednak ruchu samochodowego drogą wojewódzką 501 łączącej Stegnę z Krynicą Morską. Jadący wzdłuż Mierzei mieszkańcy i turyści, którzy już pojawiają się w nadmorskich miejscowościach, cały czas korzystają z drogi 501.

Już niedługo ruch samochodów w Nowym Świecie zostanie przełożony na jeden z dwóch mostów. Jak zapowiedział Urząd Morski w Gdyni, most Południowy lada moment będzie gotowy do użytku. Obecnie trwają jego testy i próbne obciążenia. Większość robót konstrukcyjnych wykonano także przy moście Północnym.

Jak poinformowała PAP rzeczniczka Urzędu Morskiego w Gdyni Magdalena Kierzkowska, planowane jest, by samochody wjechały po raz pierwszy na most Południowy w przedostatni tydzień czerwca. Od tego momentu kierowcy przejeżdżający przez nowy most będą mieli sposobność zobaczyć z bliska postęp prac przy budowie kanału żeglugowego.

Docelowo nad kanałem żeglugowym będą dwa mosty obrotowe, otwierane naprzemiennie. Dzięki tym obiektom kierowcy nie będą stać w korkach, czekając, aż przez kanał żeglugowy przepłynie statek.

Całkowita długość nowej drogi wodnej z Zatoki Gdańskiej przez Zalew Wiślany do Elbląga to blisko 23 km, z czego ok. 2,5 km stanowi odcinek, na który złożą się śluza i port zewnętrzny oraz stanowisko postojowe. Kanał i cały tor wodny będą miały 5 m głębokości.

autor: Agnieszka Libudzka

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Advertisement

Komentarze (9)

dodaj komentarz
jas2
I w Polsce i w świecie potrzebni są ludzie, jak Kaczyński albo w Ameryce Elon Musk, którzy chcą coś stworzyć. Chcą wydźwignąć swój naród a całą ludzka cywilizację skierować na nowe tory.
300_pala
Kaczyński będąc w Rzeszowie namawiał do Głosowania w Szczecinie ….. chyba już opanował podróże w czasie i przestrzeni
karbinadel
Nie wiem co jarasz, ale efekt jest imponujący :)
7000
Przekop ta taki nowy miś współczesnych czasów. Nic poza jachtami bardzo bogatych ludzi tamtędy nie przepłynie. Za wąski i za płytki dla statków pełnomorskich. Zarobi za to parę osób. Pieniądze wydane duże, można byłoby przygotować jakąś inwestycję pod elektrownię bo niedługo nam prądu zabraknie. Polska już Przekop ta taki nowy miś współczesnych czasów. Nic poza jachtami bardzo bogatych ludzi tamtędy nie przepłynie. Za wąski i za płytki dla statków pełnomorskich. Zarobi za to parę osób. Pieniądze wydane duże, można byłoby przygotować jakąś inwestycję pod elektrownię bo niedługo nam prądu zabraknie. Polska już się zobowiązała, że zamknie elektrownie węglowe do roku 2050, a to prawie 70% Polskiego prądu. Skąd my weźmiemy wtedy prąd jak prawie nic się nie buduje? Elektrownię atomową to ja pamiętam jeszcze w latach 80 ubiegłego wieku budowaliśmy i nadal jej nie ma. Już niedługo będzie pięćdziesięciolecie rozpoczęcia budowy. Chyba tylko metro Warszawskie było dłużej budowane.
kris74keh
Pobudują mimo ,że Natura tak nie bardzo chciała i będzie służył na wieki. Kanał Sueski też był budowany wbrew Naturze , ale jej się bardzo przysłużył.
grab
Przysłużył się w większym stopniu właścicielom, bo zarabiają kasę.
jpelerj
Jak to szło? PIS bohatersko rozwiązuje problemy, które sam stworzył? Jak nie było przekopu, to i most był niepotrzebny. Ciekawe, kto poza paroma żaglówkami będzie tamtędy pływał. Chłopcy z PIS bawią się na bogato, trzeba przyznać.
jas2
Po co nam przekop w Polsce, skoro jest kanał Sueski? ;)
300_pala odpowiada jas2
Co ma wspólnego Sueski z przekopem mierzei i niszczeniem przyrody p

Powiązane: Przekop Mierzei Wiślanej

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki