REKLAMA

Wyższe limity dorabiania do emerytury i renty

Dominika Florek2021-12-01 09:46redaktor Bankier.pl
publikacja
2021-12-01 09:46
Wyższe limity dorabiania do emerytury i renty
Wyższe limity dorabiania do emerytury i renty
fot. Tomasz Sternicki / / FORUM

Od 1 grudnia obowiązują nowe limity dorabiania do emerytury lub renty. Wysokość progu wzrosła o ponad 100 zł w porównaniu z poprzednim kwartałem. Po przekroczeniu górnej granicy świadczenie może być zmniejszone lub czasowo zawieszone.

Emeryci i renciści mogą dorabiać do miesięcznego "wynagrodzenia" z ZUS. Trzeba jednak pamiętać o limicie przychodowym dla osób, które skorzystały z tzw. wcześniejszej emerytury i renty. Od 1 grudnia do emerytury będzie można dorobić maksymalnie 3960,20 zł brutto bez obawy, że świadczenie zostanie zmniejszone lub zawieszone. To ponad o 100 zł więcej niż w poprzednim kwartale (3853,20 zł).

Limit dorabiania do emerytury i renty zmienia się co kwartał, zgodnie z przeciętym miesięcznym wynagrodzeniem. Jako podaje Główny Urząd Statystyczny, w trzecim kwartale tego roku wyniosło 5657,30 zł. Zakład Ubezpieczeń Społecznych może zmniejszyć świadczenie jeżeli emeryt lub rencista miesięcznie dodatkowo wypracuje pensję powyżej 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. W sytuacji gdy kwota nie przekracza 3960,20 zł brutto, to ZUS wypłaca pełną emeryturę/rentę.

W przypadku gdy emeryt lub rencista dorobi powyżej 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, ale mniej niż 130 proc. tej kwoty - czyli w przedziale od 3960,20 zł do 7354,50 zł brutto miesięcznie - to świadczenie z ZUS zostanie zmniejszone. Natomiast po przekroczeniu 7354,50 zł emerytura lub renta zostanie zawieszona.

Inaczej wygląda kwestia z rentami socjalnymi. Jeżeli przychód z dodatkowej pracy rencisty przekroczy 3960,20 zł brutto miesięcznie, to świadczenie z ZUS zostanie w całości zawieszone.

DF

Źródło:
Dominika Florek
Dominika Florek
redaktor Bankier.pl

Redaktor Bankier.pl. Doktorantka na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Zajmuje się tematyką konsumencką, śledzi także nowości w sektorze MSP. Monitoruje ofertę produktów bankowych dla firm, przygotowując rankingi kont dla przedsiębiorców.

Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (12)

dodaj komentarz
podatnik-
Emeryci nie lękajcie się wysyłajcie zapytania do żony premiera to poda wam zasadę "złotówki wydanej efektywnie"! i może opowie wam jak wyglądały spotkania Gulbinowicza z młodym Morawieckim czy były sam na sam jak mu szeptał na ucho o kawałku ziemi?
bhaha
wykończą was na kowida zanim to dostaniecie
bha
Pilnuj człeku siebie żebyś sam nie został przez covid wykończony
krrzysiek2
to trzeba dorabiać tak by nie trzeba było zgłaszać przychodu. W tym pisowsko-złodziejskim kraju nie płacenie podatków to walka z rządzącym okupantem...
bha
Te limity to od lat są chore dyskryminujące poziom życia ludziom - bo jedni mogą zarabiać dziesiątki tysięcy co m-c i jest wszystko OK mogą to robić bez problemów, bez limitów - natomiast drudzy od dawna, żeby dorobić sobie do z reguły w większości % bardzo niskich, niskich, średnich emerytur i rent by trochę godniej Te limity to od lat są chore dyskryminujące poziom życia ludziom - bo jedni mogą zarabiać dziesiątki tysięcy co m-c i jest wszystko OK mogą to robić bez problemów, bez limitów - natomiast drudzy od dawna, żeby dorobić sobie do z reguły w większości % bardzo niskich, niskich, średnich emerytur i rent by trochę godniej żyć muszą pilnować i przestrzegać jakieś narzucone im od wielu lat limity.Nie sprawiedliwe jest to na maxa od wielu, wielu lat. Chyba jest to tylko po to aby wtedy jak już naprawdę opadną sił, staną się już całkowicie nie zdolni do pracy zdrowotnie czasem zbytnio, że się wcześniej nie wzbogacili na swojej wieloletniej miennej fachowej rzetelnej pracy i zbyt spokojnie finansowo nie żyli już do końca swoich dni. Cóż... Żałosne jest to od dawna niesprawiedliwe, demotywujące i ograniczające poziom życia wielu wielu, wielu ludziom. Brak więcej słów!.
men24a
Limity są po to aby np. (znam taki przykład) wojskowy, który ukończył 4 lata liceum wojskowego, 5 lat studiów i 6 lat pracy jako nauczyciel w szkole wojskowej , dostał mieszkanie na własność, odprawę 100 tys i w wieku 32 lat poszedł na emeryturę.
Nie wiem czy nadal mogą odchodzić po 15 latach nauki i pracy ale
Limity są po to aby np. (znam taki przykład) wojskowy, który ukończył 4 lata liceum wojskowego, 5 lat studiów i 6 lat pracy jako nauczyciel w szkole wojskowej , dostał mieszkanie na własność, odprawę 100 tys i w wieku 32 lat poszedł na emeryturę.
Nie wiem czy nadal mogą odchodzić po 15 latach nauki i pracy ale na pewno taki byk morze odejść w wieku 40 lat i stąd są te limity.
bha odpowiada men24a
Co za krótkowzroczne dyrdymały .Odprawy dostaje wielu ludzi jak odchodzi z pracy i to nawet jeszcze wyższe jak w wojsku . Nie wszyscy mają w wojsku studia i stopień oficerski jak już większość nie ma .A po 15 latach nawet jak odejdzie człeku z wojska ,policji wcześniej spędzając tam swoje wszystkie młode lata na emeryturę Co za krótkowzroczne dyrdymały .Odprawy dostaje wielu ludzi jak odchodzi z pracy i to nawet jeszcze wyższe jak w wojsku . Nie wszyscy mają w wojsku studia i stopień oficerski jak już większość nie ma .A po 15 latach nawet jak odejdzie człeku z wojska ,policji wcześniej spędzając tam swoje wszystkie młode lata na emeryturę - to otrzymuje ją w wysokości 40 % !!!!!!!! swojego ostatniego wynagrodzenia więc żadnych cudów nie ma ,a wręcz przeciwnie .Więc i tak musi dalej latami pracować by do niej coś godniejszego dorobić !!!.
bha odpowiada bha
Jeszcze raz żeby dotarło ....... otrzymuje emeryturę po 15 latach służby w wysokości 40 % !!!!! swojego ostatniego wynagrodzenia !!!. Godna emerytura po wojsku ,policji u większości % szczególnie po 15 latach służby jest tylko w krótkowidzącym myśleniu wielu.
men24a odpowiada bha
emerytury z Ministerstwa Obrony Narodowej pobierało w 2019 roku 108,7 tys. osób, podczas gdy w Wojsku Polskim służyło ok. 107,7 tys. żołnierzy zawodowych (stan na koniec 2019 roku). Oznacza to, że mamy więcej wojskowych emerytów niż żołnierzy w służbie czynnej.

Przeciętna emerytura wypłaca przez Ministerstwo
emerytury z Ministerstwa Obrony Narodowej pobierało w 2019 roku 108,7 tys. osób, podczas gdy w Wojsku Polskim służyło ok. 107,7 tys. żołnierzy zawodowych (stan na koniec 2019 roku). Oznacza to, że mamy więcej wojskowych emerytów niż żołnierzy w służbie czynnej.

Przeciętna emerytura wypłaca przez Ministerstwo Sprawiedliwości wyniosła 4 102,72 zł brutto (wzrost o 4,5% rdr). Wojskowi (świadczenia emerytalne z MON) otrzymywali przeciętnie 3 864,69 zł (wzrost o 6,7%rdr), a emeryci mundurowi podlegający MSWiA inkasowali średnio 3 697,05 zł (o 5,1% więcej niż przed rokiem).

Podobnie jest w przypadku służb podległych MSWiA, które w 2019 roku miało na stanie 158,3 tys. emerytów. Dla porównania, stan zatrudnienia w Policji wynosił 98,8 tys., w Straży Więziennej prawie 27 tys., w PSP 5,1 tys. oraz 14,8 tys. funkcjonariuszy w Straży Granicznej. Razem to niespełna 146 tysięcy mundurowych na służbie.

Powiązane: Budżet rodziny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki