REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Zatrudnienie wreszcie wzrosło. „Średnia krajowa” zbliża się do 6 000 zł

Krzysztof Kolany2021-11-19 10:00główny analityk Bankier.pl
publikacja
2021-11-19 10:00

Po trzech miesiącach spadku październik przyniósł skromny wzrost zatrudnienia w sektorze dużych przedsiębiorstw. W ujęciu nominalnym wciąż szybko rosły płace, ale po uwzględnieniu inflacji realny wzrost wynagrodzeń jest coraz mniejszy.

Zatrudnienie wreszcie wzrosło. „Średnia krajowa” zbliża się do 6 000 zł
Zatrudnienie wreszcie wzrosło. „Średnia krajowa” zbliża się do 6 000 zł
fot. MexChriss / / Shutterstock

Liczba zatrudnionych w sektorze przedsiębiorstw w październiku wyniosła 6 351,1 tys. i była o 3,9 tys. wyższa niż miesiąc wcześniej - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. To pierwszy od lipca miesięczny wzrost zatrudnienia w sektorze dużych przedsiębiorstw. Względem października 2020 roku liczba zatrudnionych była wyższa o 32,8 tys., czyli tylko o 0,5 proc.

Bankier.pl na podstawie GUS

Taki rezultat wpisał się w oczekiwania większości ekonomistów. Prognozy dla polskiego rynku pracy uległy obniżeniu po tym, jak dane za sierpień okazały się wyraźnie słabsze od oczekiwań większości prognostów. Także w lipcu odnotowano wzrost zatrudnienia słabszy od rynkowego konsensusu. Natomiast na danych rocznych wciąż gra rolę efekt niskiej bazy będącej efektem zeszłorocznego lockdownu, który w kwietniu 2020 doprowadził do rekordowego spadku zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw.

Przeciętne wynagrodzenie brutto w dużych firmach niefinansowych wyniosło w październiku 5 917,15 zł brutto i było nominalnie (tzn. bez uwzględnienia inflacji) o 8,4 proc. wyższe niż przed rokiem. Analitycy spodziewali się wzrostu „średniej krajowej” o 8,9 proc. wobec wzrostu o 8,7 proc. notowanego w sierpniu. W ujęciu nominalnym przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw było o 458,27 zł wyższe niż w październiku 2020. 

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Od stycznia 2023 r. zmieniły się wskaźniki kadrowo-płacowe. Prezentujemy najważniejsze zmiany. I zachęcamy do pobrania pliku pdf. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Bankier.pl na podstawie danych GUS

Warto jednak wziąć poprawkę na fakt, że znaczną część nominalnego wzrostu wynagrodzeń pochłonęła inflacja, którą w październiku GUS oszacował aż na 6,8 proc. W rezultacie realna roczna dynamika przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw wyniosła tylko 1,49%, co było najniższym wynikiem od zeszłorocznego sierpnia.

Równocześnie warto przypomnieć, że przytoczona powyżej kwota to wynagrodzenie przed potrąceniem podatków od pracy (składek na ZUS i zaliczki na PIT). Faktycznie liczy się to, ile pracownik otrzyma „na rękę” oraz ile wynosi tzw. koszt pracodawcy - wyliczyć to można, korzystając z Kalkulatora Płacowego Bankier.pl.

Ponadto raport dotyczy tylko firm niefinansowych zatrudniających ponad 9 pracowników. Statystyki te obejmują więc niespełna 40 proc. pracujących. Dodatkowo z innych badań wiemy też, że ok. 2/3 zatrudnionych otrzymuje pensje niższe od tzw. średniej krajowej.

Nieco lepiej opisujący realia polskiego rynku pracy raport o medianie wynagrodzeń GUS publikuje tylko raz na 2 lata. Najnowsze dane zostały upublicznione pod koniec listopada 2019 i dotyczyły stanu na październik 2018 roku. Z tego opracowania wynika, że połowa zatrudnionych pracowników otrzymywała do 4094,98 zł brutto, czyli około 2919,54 zł netto (tzn. na rękę).

Dane, na podstawie których GUS oblicza statystyki przeciętnego wynagrodzenia i zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw, pochodzą z „Meldunku o działalności gospodarczej” (DG-1). W ramach tego sprawozdania podmioty o liczbie pracujących 50 lub więcej osób badane są metodą pełną, a podmioty o liczbie pracujących od 10 do 49 osób – metodą reprezentacyjną. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule „Kto tak dużo zarabia? Wynagrodzenia w Polsce - jak GUS to liczy? [Tłumaczymy]”.

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Analityk rynków finansowych i gospodarki. Analizuje trendy makroekonomiczne i bada ich przełożenie na rynki finansowe. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Inwestor giełdowy z 20-letnim stażem. Jest trzykrotnym laureatem prestiżowego konkursu Narodowego Banku Polskiego dla dziennikarzy ekonomicznych. W 2016 roku otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (17)

dodaj komentarz
men24a
Już mamy narodowe auto elektryczne, Luxtorpeda, promy a teraz przyszedł czas na narodowy holding o którym w nowym ładzie ani śladu tylko mieszanie podatkami czy opłatami.

Ktoś pamięta o programie odpowiedzialnego rozwoju, ....buhahaha Taki pisowski stek bzdur przed nowym ładem.
zosia3005
Jeśli wynagrodzenie minimalne wzrośnie - płace w większości firm się "spłaszczą" a to jest niesprawiedliwe . Proporcjonalnie podnieść nie będzie można , bo będzie problem ze sprzedażą tak drogich towarów i usług. PRZYPOMINAM , wypowiedź Min. Kowalczyka ;
https://www.bankier.pl/wiadomosc/Kowalczyk-Jesli-ktos-zarabia-
Jeśli wynagrodzenie minimalne wzrośnie - płace w większości firm się "spłaszczą" a to jest niesprawiedliwe . Proporcjonalnie podnieść nie będzie można , bo będzie problem ze sprzedażą tak drogich towarów i usług. PRZYPOMINAM , wypowiedź Min. Kowalczyka ;
https://www.bankier.pl/wiadomosc/Kowalczyk-Jesli-ktos-zarabia-o-20-proc-wiecej-a-inflacja-jest-6-proc-to-mu-14-proc-zostaje-w-kieszeni-8217628.html
demeryt_69
Masz rację, ale nie zaPOmniajmy o jednym:

JEST JASNE JAK SŁOŃCE ŻE WYSOKI KURS FRANKA JEST SPOWODOWANY świadomie PRZEZ NBP !

zosia3005 odpowiada demeryt_69
1. To mój komentarz , więc powinieneś dać cudzysłów jak cytujesz !
2. Co to ma do wspólnego ze strukturą płac w Polsce ?
3. Co to ma wspólnego ze stwierdzeniem Min. Kowalczyka , że wzrost płac wynosi w Polsce 20 % i z tym , że ma problem z procentami ( w matematyce :-) - chociaż skończył studia na Matematyce UW ?
itso_widmo_bieli
''Proporcjonalnie podnieść nie będzie można ,'' - nie ma rzeczy nie mozliwych a w firmie jest takie miejsce gdzie gromadzi się nadmiar pieniędzy
bankster-kreator
Gonić marchewkę na kiju! Oszczędzać, oszczędzać a zaoszczędzone pieniądze spalić w piecu bo i tak zje je inflacja zanim odłożysz na coś konkretnego. Dlatego: Only gold. We trust in gold bar. 5000 years history of the best monetary system.
antek10
Obstawiam 6600 za rok. W połowie roku spore strajki, nowy wał zrobi inflację 10%.
peluquero
z tą inflacją średnia krajowa za 2 lata 9k i trzeba będzie nopwy ład nowelizować minimalny nieopodatkowany z 30 na 45k a przy okazji się przyłoży jakąś daninke albo opłatke :)
samsza
Właśnie tak jest to skonstruowane, że inflacja zwiększa składkę zdrowotną i podwyżka wchodzi automatycznie... a żeby podnieść kwotę wolną trzeba ustawy.
jezelipapa
Pensja wyrażona w EUR spadła i to znacznie...Podziękujmy pisowi

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki