REKLAMA

Nowa Zelandia ogłosiła klimatyczny stan wyjątkowy

2020-12-02 16:25
publikacja
2020-12-02 16:25
fot. Lucas W / Pexels

Premier Nowej Zelandii Jacinda Ardern ogłosiła w środę w kraju klimatyczny stan wyjątkowy i zapowiedziała, że do 2025 r. sektor publiczny osiągnie neutralność węglową. Nowa Zelandia stała się 33. krajem, który zdecydował się na taki krok.

"Ta deklaracja jest uznaniem (...) ciężaru, który będzie dźwigało następne pokolenie, jeśli nie podejmiemy działań w tej chwili" - powiedziała Ardern w parlamencie podczas debaty. Jak dodała podstawą do podjęcia takiego kroku jest ocena Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu, że aby uniknąć globalnego wzrostu temperatury o ponad 1,5 st. C, do 2023 światowe emisje gazów cieplarnianych muszą spaść o 45 proc. i dojść do zera do 2050 r.

Uchwała ma charakter symboliczny, choć Ardern zapowiedziała, że doprowadzi do tego, by do 2025 r. sektor publiczny osiągną neutralność węglową, tj. równowagi w ilości emitowanego i pochłanianego dwutlenku węgla. W tym celu stworzony został fundusz 200 mln dolarów nowozelandzkich (521 mln zł), który ma sfinansować wymianę pieców węglowych oraz zakup pojazdów elektrycznych lub hybrydowych.

Jeszcze podczas swojej pierwszej kadencji rząd Ardern przyjął ustawę zmierzającą do całkowitej eliminacji emisji CO2 w gospodarce - z wyjątkiem rolnictwa, które odpowiada za emisję ok. połowy uwalnianych do atmosfery gazów cieplarnianych.

Nowa Zelandia dołączyła do 32 innych krajów, które ogłosiły klimatyczny stan wyjątkowy, m.in. Wielkiej Brytanii, Kanady i Francji. (PAP)

osk/ kib/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Advertisement

Komentarze (13)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
jes
W Chinach, Rosji i Indiach otwierają szampany.
dmamwas
To nie Nowa Zelandia zdecydowala a ci co za „to” placa...
masekrut555
Nowa Zelandia, toż to jak Australia, państwo totalitarne. Nam jeszcze trochę daleko, myslę że tak z rok i nas też bedą ładować do obozow koncentracyjnych.
plutarch
Ciekawe, kiedy rząd dobrej zmiany.
darius19
freon - oprocz pary krajow np.Brazylia - zlikwidowany (nowe typy medium chlodzacego). Dziora ozonowa juz sie zmniejszyla.
plutarch
Zdążyłeś się przelogować z "profesor" zwykły internauto od odwracania uwagi?
pkc
synek , dziura ozonowa była od wybuchów jądrowych w stratosferze, a teraz kaszka i spać jutro zdalne lekcje ...
darius19
wschod Europy i Azja - z tylu

Powiązane: Ochrona klimatu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki