Nissan kupuje 34 proc. akcji Mitsubishi za 2,2 mld dolarów

Japoński koncern motoryzacyjny Nissan poinformował wczoraj na swojej konferencji wynikowej, że kupuje 34 proc. akcji mniejszego konkurenta – Mitsubishi. Zarząd potwierdził tym samym plotki, które krążyły w internecie od kilku dni. Jedyna różnica pomiędzy poprzednimi doniesieniami, a oficjalnym komunikatem to… cena zakupu.

Nissan kupuje 34 proc. akcji Mitsubishi za 2,2 mld dolarów
Nissan kupuje 34 proc. akcji Mitsubishi za 2,2 mld dolarów (fot. REUTERS/Issei Kato / FORUM)

2,2 mld dolarów – tyle postanowił wyłożyć na stół Nissan za kontrolny pakiet akcji Mitsubishi. Według Japońskiego prawa, żeby przejąć kontrolę, wystarczy posiadać 1/3 akcji przejmowanej spółki. Wcześniej nieoficjalne źródła mówiły o tym, że transakcja miałaby opiewać na kwotę 1,8 mld dolarów amerykańskich – donosi serwis CNN Money. Okazało się, że Nissan postanowił dołożyć do interesu 0,4 mld dolarów więcej.

Mitsubishi wciąż boryka się z konsekwencjami nieprawidłowości związanymi z zaniżaniem wyników spalania paliwa. Wygląda na to, że znalazł się wybawca, który chce przejąć część jego interesu. Nissan i Mitsubishi współpracowali już wspólnie – Mitsubishi sprzedaje pod marką Nissana mały, miejski samochód. Do tej pory nie angażowało to kapitału żadnego z nich.

Nie ujawniono planów dotyczących dalszej współpracy. Najprawdopodobniej Mitsubishi nadal będzie konstruowało dla Nissana modele miejskich samochodów, które sprzedaje również pod własną marką. 

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~bbb

jak to sie ma tzn 34% akcji za 2mld usd , do kapitalizacji gieldowej nie mowie google czy apple ale np jakiegos chinskiego startupu wycenianego na 25 mld usd,

! Odpowiedz
0 6 adi6666

Nissan mało w 2000 roku nie padł, wyratowało go renault, ten potem pomógł sobie w USA infiniti, te weszło we współpracę z Mercedesem, a teraz bierze Mitsubishi, ale się porobiło...

! Odpowiedz
0 2 ~Adam1121824

To dobrze czy źle?

! Odpowiedz
0 1 ~re

Globalizacja pełną gębą. Państwa sie nie liczą, ważne są korporacje.
Jestes Europejczykiem, Czechem, Ślązakiem ? Kogo to obchodzi, ważne której korporacji jesteś niewolnikiem.
"Niemiecki" samochód OPEL??? Hahaha

! Odpowiedz
0 2 adi6666 odpowiada ~Adam1121824

Zależy, czy będzie w czym wybierać czy tylko będzie to samo pod innym znaczkiem i PR, czyli nuda

! Odpowiedz
0 0 ~Dżejms odpowiada ~re

Trzeba by dokładnie sprawdzić strukturę właścicielską z trustami i fundacjami i co tam jeszcze i wyjdzie że żadna globalizacja tylko rody to mają. Parę rodzin ma pół świata. A że na całym świecie rozsiane to opowiada się o globalizacji. I o konkurencji - akurat. Ciekawa konkurencja - jedni dla drugich robią silniki. Albo PSA i Fiat - widzieliście Ducato i Jumpera? To niby jest kapitalizm, wolny rynek i konkurencja? Czy może podział - syny - to twój kawałek tortu a tu będzie twojej siostry - nie wpieprzaj się tam.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne