Niemiecka opozycja chce zmniejszyć liczbę posłów Bundestagu

„Kryzys koronawirusowy nie może stać się alibi dla porzucenia niezbędnej reformy prawa wyborczego” - powiedział Dietmar Bartsch z partii Lewica (Die Linke). Opozycja zarzuca koalicji rządzącej, że blokuje zmniejszenie liczby posłów Bundestagu, wykorzystując sytuację pandemii.

W październiku 2019 r. większość partii opozycyjnych - Lewica, Zieloni i liberałowie z Wolnej Partii Demokratycznej (FDP) - zgłosiła projekt reformy prawa wyborczego. Zaproponowano m.in. zmniejszenie liczby okręgów wyborczych z 299 do 250, co przełożyłoby się na mniejszą ilość posłów wybieranych do Bundestagu. Obecnie w niemieckim parlamencie zasiada ich 709.

Dietmar Bartsch, jeden z liderów postkomunistycznej partii Lewica (Die Linke) domaga się od koalicji rządzącej, aby w kwestii reformy prawa wyborczego „w końcu złożyła wniosek i nie kontynuowała gry na czas” – napisał dziennik „Sueddeutsche Zeitung”. Również Katrin Goering-Eckardt z Zielonych stwierdziła, że „należy bardzo szybko znaleźć rozwiązanie dla reformy”.

„Sueddeutsche Zeitung” zauważyło, że począwszy od 25 marca, partie mają możliwość rozpoczęcia procedury wyłaniania swoich kandydatów w poszczególnych okręgach, którzy następnie wystartują w wyborach parlamentarnych w 2021 r. „Realistycznie rzecz biorąc, obecnie możliwe są jedynie takie zmiany w prawie wyborczym, z powodu których liczba okręgów nie ulegnie zmianie” - napisała gazeta.

Przewodniczący chadeckiej frakcji CDU/CSU w Bundestagu Ralph Brinkhaus powiedział, że w sprawie uszczuplenia Bundestagu istnieją „bardzo różne stanowiska", ale dodał, że reforma prawa wyborczego musi w końcu się pojawić. Dziennik ustalił również, że współrządząca Socjalistyczna Partia Niemiec (SPD) pracuje nad własną propozycją reformy prawa wyborczego, która nie ma jednak zmieniać obecnej liczby okręgów wyborczych.

Z Lipska Łukasz Grajewski

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil