REKLAMA

„Niemiecka gospodarka popadła w letni zastój”

2016-08-25 10:00
publikacja
2016-08-25 10:00
fot. leaf / YAY Foto

Indeks IFO mierzący nastroje niemieckich menedżerów spadł w sierpniu do 106,2 punktów wobec 108, pkt. odnotowanych w lipcu - poinformował Instytut IFO.

Dane okazały się zdecydowanie słabsze od oczekiwań. Ekonomiści spodziewali się wzrostu tego wskaźnika do 108,5 pkt.

Indkes IFO (w pkt, lewa oś) na tle DAX-a (w pkt., prawa oś). / Bankier.pl

Pogorszyła się zarówno ocena bieżącej sytuacji jak i oczekiwań. Ten pierwszy subindeks obniżył się ze 114,8 pkt. do 112,8 pkt., osiągając najniższą wartość od stycznia. Także o dwa punkty pogorszyła się ocena perspektyw gospodarczych na następne sześć miesięcy: ze 102,1 pkt. do 100,1 pkt., czyli najniższego poziomu od początku roku.

„Niemiecka gospodarka popadła w letni zastój” – skomentowali autorzy raportu.

Pogorszenie koniunktury sygnalizowali przede wszystkim przedstawiciele sektora handlowego, zarówno hurtowego jak i detalicznego. Pesymizmem powiało także z przemysłu. Jedynie menadżerowie z branży budowlanej spodziewali się poprawy koniunktury.

W efekcie na bazie wskazań indeksu IFO niemiecka gospodarka przeszła z fazy ożywienia do spowolnienia. Znacząco zmalało także prawdopodobieństwo osiągnięcia ekspansji gospodarczej w najbliższych miesiącach.

Indeks IFO bazuje na comiesięcznych ankietach, w których bierze udział ok. 7.000 niemieckich menedżerów z branży budowlanej, przemysłu i handlu. Odpowiadają oni na pytanie dotyczące oceny bieżącej koniunktury oraz oczekiwań na następne sześć miesięcy. Wypadkową obu tych parametrów jest właśnie indeks IFO.

KK

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (15)

dodaj komentarz
~An
Na jesieni się ruszy, jak zwykle. Poza tym, jak tu ktoś napisał - Niemcy maja nadwyzke, maja luz. (http://unitalent.pl)
~raf
Po co o tym w ogóle pisać. Niemcy od trzech lat mają nadwyżkę budżetową i zarabiają na ujemnym oprocentowaniu obligacji. Tego typu "opieszałość" gospodarki, a nawet dużo większa nie ma po prostu dla nich żadnego znaczenia. Natomiast nasi "eksperci" "mieszczą się" w dopuszczalnym w UE Po co o tym w ogóle pisać. Niemcy od trzech lat mają nadwyżkę budżetową i zarabiają na ujemnym oprocentowaniu obligacji. Tego typu "opieszałość" gospodarki, a nawet dużo większa nie ma po prostu dla nich żadnego znaczenia. Natomiast nasi "eksperci" "mieszczą się" w dopuszczalnym w UE deficycie 3 % PKB i zadowoleni nie widzą w tym nic złego. Trzeba im przypomnieć: w razie czego w naszym kraju nie wybierzemy uśmiechniętego Ciprasa, weźmiemy sobie Korwina, a on ma pomysł na takich co rujnują i rujnowali polskie finanse.
~kb2b
Jeżeli Ukraina upadnie czy raczej Europa Zachodnia pozwoli najechać ją przez Rosję to sama EU wyda na siebie wyrok.... Dzisiejszy kryzys w Europie Zachodniej po rozpadzie EU będzie porównywalny z kryzysem lat 30-tych.....Me *kel, H () lland i R *nzi mają o co walczyć... Są dzisiaj tylko dwa wyjścia. Albo EU utrzym Rosję Jeżeli Ukraina upadnie czy raczej Europa Zachodnia pozwoli najechać ją przez Rosję to sama EU wyda na siebie wyrok.... Dzisiejszy kryzys w Europie Zachodniej po rozpadzie EU będzie porównywalny z kryzysem lat 30-tych.....Me *kel, H () lland i R *nzi mają o co walczyć... Są dzisiaj tylko dwa wyjścia. Albo EU utrzym Rosję na dystans od Europy Środkowej i Wschodniej albo Rosja dostanie zielone światło na przywrócenie stanu sow * () ckiej Rosji sprzed przemian w 1989-1991 w byłym bloku wschodnim. EU ma zbyt dużo do stracenia i dlatego mimo trudności zaciśnie zęby i będzie dalej realizowała politykę ochrony słabszych państw na Wschodzie. Jutro do PL przyjedzie Merkel... Od niej i ustaleń tej wizyty zależy cała przyszłość EU... PAD był na Ukrainie przez ostatnie dni bo chciał zakomunikować Starej EU że Polska nie ustąpi w sprawie reform EU i że Merkel czekają trudne negocjacje na obcym terenie w Warszawie....Bardzo dobrze to nasi rozgrywają.... Brawo PAD*, Szy*ło , Waszczyk...ki !!!
~Adrian
To jest szansa dla Polski aby przejęła od Niemiec inicjatywę gospodarczą i polityczną w UE.
~ahhahahahahahahah
hahaahahahahahahahahah
~Kopacz
Na dekoniunkturę najlepsi są Islamiści i Makrrela to wie. Gwałty powodują dodatni impuls demograficzny, a podpalanie samochodów i budynków wzrost obrotów w sektorze usług. . Nie rozumiem dlaczego polki nie chciały ubogacić się kulturowo (poza tą z Monachium)
~Hans
Tytuł brzmi tak jakby chodziło o niemieckie wojska pancerne a nie gospodarkę...
~Passenger
Albo letni, albo WIELOletni. Kłopoty VW czy Doutsche Banku to chyba nie wina pogody, przecież tak duże koncerny mają duży wpływ na całą gospodarkę. Podobnie u sąsiadów - francuska turystyka dołuje, zatrudnienie w usługach spada, bezrobocie rośnie. To nie wina lata, to wina złych decyzji rządów państw i zarządów Albo letni, albo WIELOletni. Kłopoty VW czy Doutsche Banku to chyba nie wina pogody, przecież tak duże koncerny mają duży wpływ na całą gospodarkę. Podobnie u sąsiadów - francuska turystyka dołuje, zatrudnienie w usługach spada, bezrobocie rośnie. To nie wina lata, to wina złych decyzji rządów państw i zarządów spółek.

Róbmy swoje i unikajmy konfliktów zbrojnych, a będzie dobrze...
~Andy
To niedobrze. Zastojnu nich oznacza kryzys u nas. To nasz najwiekszy partner
~rytek
Nie partner a właściciel Wisłolanskiej kolonii monterów.

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki