Niemcy zapowiadają intensywniejsze wyrywkowe kontrole na granicach

Szef niemieckiego MSW Horst Seehofer zapowiedział zwiększenie wyrywkowych kontroli na granicach RFN. Ma to pomóc zwalczać nielegalne przedostawanie się migrantów do Niemiec z terytoriów innych państw strefy Schengen.

(fot. REUTERS/Johannes Eisele / FORUM)

"Bezpieczeństwo zaczyna się na granicach. Oprócz przedłużenia kontroli na granicy z Austrią, poleciłem Policji Federalnej (Bundespolizei), by zintensyfikowała kontrole wyrywkowe na innych odcinkach niemieckiej granicy" - poinformował w niedzielę późnym wieczorem na Twitterze szef MSW.

Jak wyjaśnił, chodzi w tej decyzji o zwalczanie tzw. migracji wtórnej, czyli zapobieganie przedostawania się do Niemiec migrantów pochodzących spoza UE, którzy jednak są już w strefie Schengen i wykorzystują brak "twardych" granic, by znaleźć się w RFN.

Co prawda układ z Schengen, do którego należy 26 europejskich krajów, przewiduje zniesienie kontroli na wewnętrznych granicach, to w konkretnych sytuacjach państwa mogą je tymczasowo ponownie wprowadzić. Dzieje się tak m.in. podczas masowych imprez sportowych. Jesienią 2015 roku Niemcy wprowadziły ponownie kontrole na granicy z Austrią w związku z kryzysem migracyjnym. Od tamtego czasu są one regularnie przedłużane. "Wciąż mamy do czynienia z dużą liczbą przypadków nielegalnego przekraczania granicy" - mówił w ubiegłą środę rzecznik MSW Steve Alter, uzasadniając dalsze utrzymanie kontroli. W pierwszych ośmiu miesiącach br. policja federalna zatrzymała na granicy z Austrią 6 749 nielegalnych imigrantów. 3 792 osoby zostały deportowane. W 2018 roku złapano 11 464 osoby, wydalono - 6 208.

Oprócz tego patrole Bundespolizei i policji landowych regularnie zatrzymują do wyrywkowych kontroli na terenach przygranicznych w całym kraju samochody o obcych rejestracjach i autokary.

Współrządzący w Niemczech socjaldemokraci uważają "zasadniczo za słuszne zabezpieczanie granic i zwalczanie nielegalnej imigracji" - jak mówiła w rozmowie opublikowanej w poniedziałek przez dzienniki lokalnej grupy medialnej RND wiceszefowa frakcji SPD w Bundestagu Eva Hoegl. "Jednocześnie otwarte granice są dla Europy dużym osiągnięciem i dobrem. Byłoby zatem lepiej nie podejmować decyzji o kontrolach jednostronnie, tylko w porozumieniu z europejskimi partnerami" - przekonywała.

Tymczasem opozycyjna partia Zielonych uważa intensyfikację wyrywkowych kontroli za błąd. "Jest to nie tylko niebezpieczny antyeuropejski sygnał, ale też nadwyrężanie możliwości policji federalnej" - oznajmiła RND posłanka ugrupowania Irene Mihalic.

Z kolei przewodnicząca największego opozycyjnego klubu w Bundestagu prawicowo-populistycznej Alternatywy dla Niemiec (AfD) Alice Weidel zwracała uwagę w ubiegłym tygodniu, że na terytorium RFN znajduje się ok. 600 tys. nielegalnych imigrantów spoza UE. "Większość z nich przekroczyła niezauważenie naszą granicę i nie figuruje w żadnych rejestrach. Część +zakonspirowała się+ po odrzuceniu ich wniosków o azyl. Kto przebywa nielegalnie w naszym kraju, musi go opuścić" - domaga się polityk AfD.

Z Berlina Artur Ciechanowicz (PAP)

asc/ cyk/ kar/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
10 13 anty12

To jest wlasnie pierwszy etap rozpadu UE.

! Odpowiedz
10 28 potiomkin

Kontrole nie dotyczą emigrantów z Azji lub Afryki, tylko z Europy Wschodniej, w szczególności z Polski. Kto jechał popularnym Sindbadem ten wie o czym pisze i wie, jak wyglądają te nocne kontrole. Nienawiść do Polaków Niemcy mają w genach i woleli sprowadzić sobie "profesjonalistów" byleby nie dopuścić do swojego rynku pracy Polaków

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 8 sammler

Niemcy są zasadniczo narodem ksenofobicznym. Tylko że mają w genach również pruski dryl. I jak im Kaiserin Merkel powie, że mają przyjąć uchodźców, to ich przyjmą. Oficjalnie. A we własnym gronie będą na to psioczyć.

! Odpowiedz
0 0 karbinadel

Co za brednie, przecież Polacy mają prawo wjeżdżać do Niemiec kiedy chcą, i żadne kontrole tego nie zmienią

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil