REKLAMA

Niemcy szykują się na kolejną falę zakażeń COVID-19

2022-07-03 00:15, akt.2022-07-03 15:10
publikacja
2022-07-03 00:15
aktualizacja
2022-07-03 15:10
Niemcy szykują się na kolejną falę zakażeń COVID-19
Niemcy szykują się na kolejną falę zakażeń COVID-19
fot. Novikov Aleksey / / Shutterstock

Rząd federalny zatwierdził w piątek pierwsze projekty ministerstwa zdrowia, dotyczące przygotowań do kolejnej fali koronawirusa, mające obowiązywać od jesieni. Mają one stać się podstawą m.in. do planowania szczepień, uzyskania dokładniejszych danych i zwiększenia ochrony grup ryzyka w placówkach opiekuńczych. Siedmiopunktowy plan projektu zaprezentował w piątek minister zdrowia Karl Lauterbach (SPD).

Projekt ten nie zawiera jeszcze regulacji, dotyczących ewentualnych zmian w ustawie o ochronie przed infekcjami. Wiadomo, że obecna podstawa prawna szczepień przeciw COVID-19 ma zostać przedłużona do 30 kwietnia 2023 r. Placówki opiekuńcze będą zobowiązane do zapewnienia „minimalnych standardów zapobiegania zakażeniom i higieny”.

Aby uniknąć „wąskich gardeł” w przypadku kolejnej fali epidemii, wolne i zajęte łóżka na oddziałach szpitalnych będą zgłaszane i rejestrowane na poziomie centralnym – szpitale będą zobowiązane do codziennej weryfikacji tych danych. Plan ministerstwa zdrowia zakłada również bieżącą, pełną rejestrację wszystkich (a nie jak dotychczas, jedynie pozytywnych) wyników testów PCR.

„Uważam, że będziemy mieć duże trudności z wariantem BA.5, który obecnie się rozprzestrzenia. Spodziewam się bardzo dużej liczby przypadków, co może również doprowadzić do przeciążenia infrastruktury krytycznej. Tego się obawiam” – skomentował minister zdrowia w piątek wieczorem w programie ARD „Tagesthemen”.

W piątek komisja ekspertów przedstawiła długo oczekiwany raport na temat skuteczności dotychczasowych środków ochrony przed koronawirusem. Wynika z niego, że środek ochronny, jakim jest noszenie maski, może nadal być pomocny w walce z koronawirusem. „Jednak co do wielu innych stosowanych wcześniej środków ochrony komisja postawiła duże znaki zapytania, uznając, że ze względu na brak wystarczających danych nie jest możliwa wiarygodna ocena” – pisze dpa.

Lauterbach potwierdził także, że wraz z ministrem sprawiedliwości Marco Buschmannem (FDP) chcą teraz „szybko wypracować przepisy, które pozwolą na lepszą ochronę obywateli jesienią i zimą”.

Gwałtownie rośnie liczba infekcji subwariantem omikron BA.5 koronawirusa

Ostatni tydzień przyniósł w Niemczech gwałtowny wzrost zakażeń koronawirusem – obecnie przeważa subwariant omikrona BA.5. Jak alarmuje Instytut Roberta Kocha (RKI), dynamiczna tendencja wzrostowa liczby infekcji widoczna jest m.in. w domach opieki. Rośnie też liczba hospitalizacji.

Ogólnokrajowa tygodniowa zachorowalność wzrosła o 38 proc. w porównaniu z poprzednim tygodniem – wynika z ostatniego raportu RKI, opublikowanego w czwartek wieczorem. Wzrost infekcji dotknął wszystkie grupy wiekowe, zwłaszcza osoby starsze, dzieci i młodzież. Znacznie zwiększyła się też liczba ognisk zakażeń w domach starców i domach opieki oraz szpitalach.

W Niemczech dominuje subwariant omikron BA.5 – obecnie jest on przyczyną 66 proc. wszystkich zakażeń i ten wskaźnik wzrasta. Jak zaznaczają eksperci, dostępne dotychczas dane epidemiologiczne nie wskazują, aby infekcje subwariantem omikron BA.4 lub BA.5 powodowały cięższy przebieg choroby lub proporcjonalnie więcej zgonów, niż wcześniejsze warianty. Jednak gwałtowny wzrost liczby zachorowań przekłada się na rosnącą liczbę hospitalizacji.

Jak dodaje RKI, dobrze chronione przed poważnymi przebiegami zakażenia są osoby, które otrzymały szczepienie przypominające. Eksperci wzywają do przestrzegania zaleceń, dotyczących unikania infekcji (zachowanie dystansu i zasad higieny, noszenie maseczek). Zwracają też uwagę, aby unikać kontaktu z osobami mającymi objawy zakażenia, takie jak katar, ból gardła, kaszel.

Z powodu dużej liczby zakażeń w ostatnich dniach poważne problemy z organizacją pracy ma Szpital Uniwersytecki w Szlezwiku-Holsztynie (UKSH). Z powodu infekcji koronawirusem do pracy w tym tygodniu nie mogło przystąpić ponad 200 pielęgniarek i 70 lekarzy.

„Mamy bardzo trudną sytuację. W samym UKSH aż 479 z 16 tys. pracowników naszych klinik w Lubece i Kilonii jest obecnie objętych kwarantanną. Operacje, które nie są pilne, są przekładane” – potwierdza zapytany przez „Bild am Sonntag” rzecznik kliniki Oliver Grieve.

Jak zauważa portal dziennika „Bild”, w trakcie letniej fali zakażeń koronawirusem rząd federalny zmienił przepisy, dotyczące testów. Od czwartku szybkie bezpłatne testy są dostępne wyłącznie dla osób z określonych grup (w tym dzieci poniżej 5. roku życia i osób które nie mogą być zaszczepione z powodów medycznych), dla pozostałych wprowadzono testy płatne, które mogą kosztować od 3 do 20 euro.

Według przeprowadzonego w piątek sondażu INSA dla „Bild am Sonntag”, większość Niemców (62 proc.) uznała, że nawet testy za 3 euro są zbyt drogie. Jedynie 34 proc. jest skłonna zapłacić tę kwotę za szybki test na obecność koronawirusa. 

(PAP)

mszu/ mma/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Komentarze (18)

dodaj komentarz
kenn
Za 50 lat naiwni nadal będą chodzić z 3 maskami na twarzy, nawet w środku lata, unikać lasu i kompać się w morzu uprzednio oczyszczając całe ciało środkami dyzinfekującymi :P


Podczas gdy większość społeczeństwa ma na to wylane, a gdyby był wirus z tymi statystykami co podawali, to:
1. po pierwsze trupy byłyby wszędzie,
Za 50 lat naiwni nadal będą chodzić z 3 maskami na twarzy, nawet w środku lata, unikać lasu i kompać się w morzu uprzednio oczyszczając całe ciało środkami dyzinfekującymi :P


Podczas gdy większość społeczeństwa ma na to wylane, a gdyby był wirus z tymi statystykami co podawali, to:
1. po pierwsze trupy byłyby wszędzie, zwłaszcza w komunikacji miejskiej gdzie ludzie od kwietnia siedzą ściśnięci
2. po drugie, wyszło na to, że ściągnięcie masek po raz kolejny poprawiło statystyki.

Pytanie retoryczne: czy jesteśmy zatem okłamywani i robieni w balona przez górę?
kenn
Dodam, że od końca marca z dnia na dzień wirus zniknął, w raz z zarządzeniem o nienoszeniu masek, i jak się okazało, ludzie słuchają wyłącznie poleceń, bo jak jeden mąż ściągnęli maski, a program szczepień okazał się totalną porażką.

Przypomnę, że w marcu kazali niektórym zawodom przyjąć obowiązkowe szczepienia - tyle jeśli
Dodam, że od końca marca z dnia na dzień wirus zniknął, w raz z zarządzeniem o nienoszeniu masek, i jak się okazało, ludzie słuchają wyłącznie poleceń, bo jak jeden mąż ściągnęli maski, a program szczepień okazał się totalną porażką.

Przypomnę, że w marcu kazali niektórym zawodom przyjąć obowiązkowe szczepienia - tyle jeśli chodzi o "trafność" prognoz. Rząd nie jest zainteresowany ani dobrem ani zdrowiem ludu - wbrew swojej retoryce jest dokładnie odwrotnie :P
karbinadel
Co z tego, że będą setki tysięcy "przypadków", skoro śmiertelność jest w tej chwili w granicach promila?
zoomek
Wysłać im z milion Ukrów - zżerają wirusy i po PLANdemi... przynajmniej chwilowo.
grzegorzkubik
Co za głupi naród. Między młotem a kowadłem. Jak nie Merkel to pan od Chełmów. Kiedy ten kraj się obudzi?
midas69
Od początku największymi ofiarami świrusa były: Logika, Grypa i Ludzka godność. Za 3mc ludzie jak każdej jesieni zaczną kichać i kaszleć i media znowu urządzą wam ten cyrk i znowu nikt nie piśnie słowem.
iwonka50
Ba, pobiegną szczypać się 4 dawką 2-dawkowego preparatu, bo 3 poprzednie nie pomogły. I nie pomogą bo na choroby psychiczne są inne leki. Szkoda tylko że przez takich cierpią normalni ludzie.
proanty
Zadziwiająco dobrze działa machina plandemiczna w Niemczech.
Czy ja napisałem zadziwiająco? Bez sensu. Tam wszystko jest dobrze zaplanowane i po prosu działa. Etyka, wolność, prawo naturalne... litera prawa stanowionego się liczy.
bha
Cóż... Dla wielu krótkowidzów najlepiej jest najwygodniej często nie bez celu bezmyśnie poironizować lub poudawać jarząbka, że jest Niby OK zresztą jak wielu innych zamieszczonych tu tematach sprawach i problemach lub prymitywnie jednostronnie poagitować politycznie w jedynie niby słusznej dla nich sprawie i to dla wszystkich???Cóż... Dla wielu krótkowidzów najlepiej jest najwygodniej często nie bez celu bezmyśnie poironizować lub poudawać jarząbka, że jest Niby OK zresztą jak wielu innych zamieszczonych tu tematach sprawach i problemach lub prymitywnie jednostronnie poagitować politycznie w jedynie niby słusznej dla nich sprawie i to dla wszystkich????? .Krótkowidztwo do potęgi N niestety.
bha
Cóż... Dla wielu krótkowidzów najlepiej jest najwygodniej często nie bez celu bezmyślnie poironizować lub poudawać jarząbka, że jest Niby OK zresztą jak w wielu innych zamieszczonych tu tematach sprawach i problemach lub z klapkami na oczach prymitywnie jednostronnie poagitować politycznie w jedynie niby słusznej dla nich sprawie Cóż... Dla wielu krótkowidzów najlepiej jest najwygodniej często nie bez celu bezmyślnie poironizować lub poudawać jarząbka, że jest Niby OK zresztą jak w wielu innych zamieszczonych tu tematach sprawach i problemach lub z klapkami na oczach prymitywnie jednostronnie poagitować politycznie w jedynie niby słusznej dla nich sprawie i to jeszcze dla niby wszystkich?????. Takie coraz szersze myślowe krótkowidztwo do potęgi N niestety.

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki