REKLAMA
BADANIE

Newag liczy na szybkie rozstrzygnięcie przetargu na push-pulle

2023-02-24 11:20
publikacja
2023-02-24 11:20

Newag liczy na szybkie rozstrzygnięcie przetargu na push-pulle, ale podobnie jak z Polregio, realizacja tego projektu jest uzależniona od środków z KPO - poinformował PAP Biznes prezes spółki Zbigniew Konieczek. Prezes obawia się jednak, że w 2023 roku nowosądecka firma nie ruszy z produkcją dla żadnego z tych dwóch projektów.

Newag liczy na szybkie rozstrzygnięcie przetargu na push-pulle
Newag liczy na szybkie rozstrzygnięcie przetargu na push-pulle
fot. Mateusz Włodarczyk / / FORUM

"W konsorcjum z Pesą, jako jedyni złożyliśmy ofertę w przetargu PKP Intercity na pojazdy typu push-pull i obecnie czekamy na decyzję zamawiającego. W zapisach przetargowych jest warunek o realizacji zamówienia dopiero w sytuacji uzyskania środków z Krajowego Programu Odbudowy, ale jesteśmy raczej optymistami i liczymy na szybkie rozstrzygnięcie. Po złożeniu oferty były komentarze o cenie znacząco przekraczającej budżet, ale tu trzeba mieć na względzie fakt, że SIWZ był przygotowywany ponad dwa lata temu, czyli w całkowicie innych uwarunkowaniach cenowych i inflacyjnych. W międzyczasie wzrosty cen energii były kilkukrotne, a ceny surowców i płace zwiększyły się dwucyfrowo" - powiedział prezes w wywiadzie dla PAP Biznes.

"Podobny warunek, czyli uzależnienie od środków z KPO, ma realizacja umowy z Polregio. Pomimo naszego optymizmu, to jesteśmy realistami co do możliwości szybkiego pozyskania środków z KPO. Obawiam się, że w tym roku nie rozpoczniemy produkcji dla żadnego z tych dwóch projektów, pomimo tego, że planowaliśmy rozpoczęcie produkcji pojazdów push-pull jeszcze w IV kwartale br." - dodał.

Zgonie z informacjami z końca stycznia konsorcjum Pesy i Newagu złożyło jedyną ofertę w przetargu PKP Intercity na 38 siedmiowagonowych składów piętrowych typu push-pull wraz z 45 lokomotywami wielosystemowymi. Wartość oferty to 7,82 mld zł brutto.

Polregio podpisało w styczniu umowy ramowe z Newagiem, Pesą, FPS Cegielski i Stadler Polska na dostawę do 200 Elektrycznych Zespołów Trakcyjnych (EZT) za ponad 7 mld zł. Nowe pociągi mają być dostarczone w ciągu najbliższych trzech lat.

Konieczek poinformował, że Newag od początku 2023 roku do końca kwietnia br. pracuje co drugi tydzień cztery dni robocze.

"Obecnie w Polsce nie ma żadnych nowych przetargów i ponieważ ta ograniczona podaż ma miejsce od kilkunastu miesięcy, to dla optymalizacji kosztów podjęliśmy decyzję o pracy co drugi tydzień przez 4 dni robocze. W takim wariancie będziemy działali do kwietnia, a pracownicy zgodzili się wykorzystywać w te dni urlop, dzięki czemu w pozostałych miesiącach roku wrócimy do pełnych mocy produkcyjnych" - podkreślił.

Newag w zakładzie w Nowym Sączu produkuje elektryczne oraz spalinowe lokomotywy i pojazdy pasażerskie, tramwaje oraz pojazdy dla metra.

"W tych dniach tematem numer jeden w Newagu jest data otrzymania homologacji dla 24 lokomotyw wielosystemowych od Europejskiej Agencji Kolejowej. Prawdopodobnie dokument otrzymamy w ostatnim dniu lutego i wówczas sprzedaż dla PKP Cargo rozpocznie się w marcu" - zapowiedział prezes.

Newag zawarł w 2019 roku umowę z PKP Cargo na dostawę 31 lokomotyw o wartości 518,9 mln zł netto. Z 31 lokomotyw 7 sztuk wyposażonych miało być w spalinowy moduł dojazdowy, pozostałe 24 sztuki to wersja dwunapięciowa.

"Spółka jest w trakcie produkcji wielosystemowej lokomotywy dla PKP Intercity, którą chcemy pokazać na targach Trako i rozpocząć proces homologacji najpierw w Polsce, a potem kolejno chcemy uzyskać homologacje w Niemczech, Austrii, Czechach, na Węgrzech i na Słowacji. Lokomotywy te planujemy dostarczyć do PKP Intercity w ramach przyszłorocznej sprzedaży" - powiedział Konieczek.

Newag podpisał w 2021 roku umowę z PKP Intercity na dostawę 10 lokomotyw elektrycznych wielosystemowych wraz ze świadczeniami dodatkowymi. Umowa przewiduje dla zamawiającego prawo opcji zamówienia kolejnych 5 lokomotyw wraz z usługą utrzymania.

Szacunkowa łączna wartość umowy wynosi 210,3 mln zł netto, na którą składa się 178 mln zł netto stanowiące wynagrodzenie z tytułu dostawy lokomotyw i świadczeń dodatkowych, a pozostała część stanowiąca szacunkowe wynagrodzenie za świadczenie usługi utrzymania. Wraz z rozszerzeniem zamówienia o kolejne 5 lokomotyw z utrzymaniem, wartość umowy wzrośnie do 315,4 mln zł netto, w tym 267 mln zł netto z tytułu dostawy lokomotyw i świadczeń dodatkowych.

Prezes poinformował, że Newag śledzi zagraniczne rynki i jest w procesie przetargowym dla dwóch potencjalnych zamówień. Jego zdaniem, jest też duża szansa na powrót do produkcji pojazdów dla metra w Sofii, ale to jest perspektywa lat 2025-2026.

Spółka kontynuuje inwestycje, w tym w szczególności nakłady na instalacje fotowoltaiczne.

"Plany inwestycyjne na ten rok to przede wszystkim wózki. Kontynuujemy natomiast inwestycje w OZE i od maja bieżącego roku planujemy uruchomić kolejne 2 MW fotowoltaiki i dzięki w sumie 3 MW w okresie letnim, powinniśmy być co najmniej samowystarczalni" - zapowiedział.

Newag rozpoczął w 2020 roku montaż pierwszych paneli słonecznych na dachach zakładu w Nowym Sączu.

Prezes informował PAP Biznes rok temu w wywiadzie, że spółka rozważa budowę na swoim terenie w Nowym Sączu instalacji wytwarzającej energię z odpadów za około 580 mln zł netto.

"Jeśli chodzi o instalację termicznego przekształcania odpadów, to trwa procedura w Urzędzie Miejskim w Nowym Sączu. Czekamy na decyzje Rady Miasta, które będą podejmowane w maju lub czerwcu bieżącego roku oraz na decyzje środowiskowe. Jeśli będzie wola, jesteśmy gotowi do przeprowadzenia tej inwestycji" - powiedział w piątek Konieczek.

Projekt zakładał, że instalacja będzie miała zdolność przerobową 90 tys. ton rocznie i produkowałaby rocznie około 23 MW energii cieplnej, będąc źródłem ciepła dla zakładu oraz w założeniu dla około 80 proc. mieszkańców Nowego Sącza korzystających obecnie z sieci ciepłowniczej. Rozważany projekt zakładał także produkcję w kogeneracji około 8 MW energii elektrycznej.

Ewa Pogodzińska (PAP Biznes)

epo/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
simonsoft8
jak Rafako na scedowanie długu na podmiot mało znany

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki