REKLAMA

Narodowy Spis Powszechny. Zarabiasz, szukasz zatrudnienia, a może byłeś na urlopie. Sprawdzamy, co chcą wiedzieć o naszej pracy

Weronika Szkwarek2021-04-14 07:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2021-04-14 07:00
Narodowy Spis Powszechny. Zarabiasz, szukasz zatrudnienia, a może byłeś na urlopie. Sprawdzamy, co chcą wiedzieć o naszej pracy
Narodowy Spis Powszechny. Zarabiasz, szukasz zatrudnienia, a może byłeś na urlopie. Sprawdzamy, co chcą wiedzieć o naszej pracy
fot. Mateusz Włodarczyk / / FORUM

Aktywność ekonomiczna – pod takim hasłem kryją się pytania na temat pracy w Narodowym Spisie Powszechnym. Co chcą o nas wiedzieć? Czy we wskazanym tygodniu pracowaliśmy, byliśmy na urlopie, poszukiwaliśmy pracy, a także nasz zawód, miejsce wykonywania zatrudnienia czy rodzaj działalności prowadzący przez naszą firmę.

Od początku uruchomienia możliwości samospisu wiele kontrowersji wzbudzają pytania, jakie zostały przygotowane w Ustawie o Narodowym Spisie Powszechnym. Dla przykładu do Rzecznika Praw Obywatelskich skierowano prośbę o rozstrzygnięcie, czy podawanie danych PESEL współlokatorów nie narusza ich prawa do prywatności. Również informacje, jakie każdy Polak musi przekazać w sprawie swojego zatrudnienia, są szczegółowe i wyczerpujące.

Praca w Narodowym Spisie Powszechnym        

Pytania dotyczące naszych zarobków znalazły się po charakterystyce demograficzno-społecznej, gdzie sprawdzono stan cywilny, czy pozostaje się w związku niesformalizowanym, jakie wykształcenie się ukończyło, wskazanie narodowości czy schorzenia, które powodują trudności w wykonywaniu codziennych obowiązków.

Przechodząc do aktywności ekonomicznej, rachmistrz zapyta, czy w tygodniu od 25 do 31 marca 2021 roku wykonywaliśmy jakąkolwiek pracę przynoszącą zarobek lub dochód bądź pomagaliśmy bez umownego wynagrodzenia w rodzinnej działalności gospodarczej. Następnie, czy we wskazanym tygodniu czasowo nie wykonywaliśmy pracy z powodu urlopu, choroby, opieki nad inną osobą czy nawet złych warunków pogodowych.

Niezależnie czy wykonujemy swoje obowiązki zawodowe, czy też jesteśmy osobami bezrobotnymi, rachmistrz zapyta o to, czy w okresie od 1 do 31 marca aktywnie poszukiwaliśmy pracy. Jeśli odpowiedź na to pytanie to „Tak”, w spisie musimy podać skuteczność szukania zatrudnienia  i informację, jak długo jej poszukiwaliśmy. W przypadku kiedy znaleźliśmy pracę, ale odmówiliśmy jej podjęcia, również musimy podać powód. Po zaznaczeniu odpowiedzi „Nie” na pytanie, czy aktywnie poszukiwaliśmy pracy we wskazanym okresie, rachmistrz zapyta o okres, w którym nie przeglądaliśmy ogłoszeń oraz o przyczynę – do wyboru pojawiły się następujące opcje nieposzukiwania zatrudnienia: emerytura/renta/dochody kapitałowe, kontynuowanie nauki jako student lub uczeń oraz inna przyczyna – opieka nad dzieckiem lub osobą dorosłą, własny stan zdrowia niepozwalający na podjęcie pracy, wyczerpanie wszelkich możliwości znalezienia pracy lub „inny powód”.

Zawód i rodzaj działalności w Narodowym Spisie Powszechnym

Po pytaniach na temat poszukiwania przez nas zatrudnienia w samospisie lub rachmistrz zapyta nas o wykonywany przez nas zawodów. Pierwszym pytaniem jest wskazanie po prostu zawodu, w jakim pracowaliśmy – w przeznaczonym polu należy wpisać minimum 3 litery i system powinien podpowiedzieć, o jaką profesję może chodzić. Listę zajęć określa słownik zawodów i specjalności. Jeśli wypełniający nie znalazł na liście swojego zawodu, może wybrać albo „inny zawód” i otrzyma polecenie – „proszę wybrać grupę zawodów najbardziej zbliżoną do zawodu wykonywanego” albo „inny zawód; nie wiem” i wykonać polecenie „Proszę wpisać nazwę zawodu w pole tekstowe”.

Co rachmistrz będzie chciał wiedzieć na temat wykonywanej przez nas pracy głównej? Po pierwsze będzie to miejsce jej wykonywania – i to określone dokładnie.

Pojawi się następująca treść polecenia: „Proszę podać miejsce wykonywania pracy głównej:

 • w Polsce
  • pod adresem innym niż miejsce zamieszkania
  • _______ Miejscowość (wybór miejscowości ze słownika TERYT)
  • _______ Ulica (wybór ulicy ze słownika)
   • nie znam miejscowości miejsca pracy
   • _______ Województwo (wybór województwa ze słownika TERYT z dołożoną pozycją „nie wiem”)
  • pod adresem miejsca zamieszkania
  • brak stałej lokalizacji
 • poza Polską
  • praca o stałej lokalizacji w innym kraju - Proszę wybrać kraj z listy po wpisaniu minimum 3 początkowych liter (słownik krajów)
  • brak stałej lokalizacji
  • nieznany kraj
  • brak stałej lokalizacji.

W kolejnym punkcie Narodowego Spisu Powszechnego należy wskazać rodzaj działalności, jaki prowadziła instytucja/firma, która była naszym głównym miejscem pracy. Do wyboru przedstawią się następujące opcje:

 • inny niż działalność rolnicza
  Proszę wybrać rodzaj działalności z listy po wpisaniu minimum 3 liter z nazwy
  _______ słownik rodzajów działalności
  • w przypadku wyboru ze słownika pozycji „inna działalność” → polecenie „Proszę wybrać grupę rodzajów działalności najbardziej zbliżoną do prowadzonej przez Pana(i) firmę.”
   _______ grupy działalności
   • w przypadku wyboru pozycji „inna działalność; nie wiem” → polecenie „Proszę wpisać nazwę działalności”
    _______ tekst
 • działalność rolnicza prowadzona:
  • w indywidualnym gospodarstwie rolnym
  • w gospodarstwie rolnym osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej
  • poza gospodarstwem rolnym.

W ostatnim kroku w grupie pytań dotyczących aktywności ekonomicznej rachmistrz zapyta o to, jaki był charakter naszej posady. Mianowicie – czy zostaliśmy zatrudnieni w instytucji publicznej lub u prywatnego pracodawcy, czy pracujemy na własny rachunek i zatrudniamy lub nie pracowników, czy pomagamy jako członek rodziny, jesteśmy praktykantem lub stażystą czy też pracujemy w innym charakterze – np. jako członkowie spółdzielni produkcyjnej lub rolniczej.

Na pytania dotyczące zatrudnienia muszą odpowiedzieć również emigranci krótkookresowi i długookresowi.

Co grozi za nie wzięcie udziału w Narodowym Spisie Powszechnym?

Sankcje za odmowę lub nie wzięcie udziału w NSP przewiduje ustawa o statystyce publicznej. Kara grzywny będzie dotyczyła tych, którzy się spóźnili lub zignorowali zaproszenie do udziału, a także ci, którzy podali fałszywe informacje.

W art. 57. Ustawy o statystyce publicznej czytamy o odpowiedzialności karnej za odmowę wykonania obowiązku statystycznego. „Kto wbrew obowiązkowi odmawia wykonania obowiązku statystycznego albo udzielenia informacji w spisie powszechnym lub innym badaniu statystycznym, podlega grzywnie”. Natomiast w art. 56 na temat odpowiedzialności karnej za przekazywanie danych statystycznych niezgodnych ze stanem faktycznym czytamy: „Kto wbrew obowiązkowi przekazuje dane statystyczne niezgodne ze stanem faktycznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”. W wypadku mniejszej wagi sprawca podlega grzywnie.

Źródło:
Weronika Szkwarek
Weronika Szkwarek
redaktor Bankier.pl

Zajmuje się tematyką prawa pracy. Pisze o związanych z nim nadużyciach i wyzwaniach, jakie stoją przed obecnym rynkiem pracownika. W swoich artykułach zajmuje się również problemami polskich i zagranicznych konsumentów. Autorka cyklu "Życie po etacie", w którym opowiada historie osób decydujących się na zamianę umowy o pracę na własną działalność gospodarczą.

Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Komentarze (23)

dodaj komentarz
glowny_analityk_bankier_pl
Mam pytanie jak w rubryce o odczuwanie przynależności do innych nacji wybrałem nacje żydowską to czy jestem antysemitą?
Zrobiłem to gdyż w telewizji powiedzieli mi że Żydzi to nasi przyjaciele, dowiedziałem się również że wszystkie rządy warszawskie jeżdżą i jeździły na szkolenia do Izraela, jest znany mi
Mam pytanie jak w rubryce o odczuwanie przynależności do innych nacji wybrałem nacje żydowską to czy jestem antysemitą?
Zrobiłem to gdyż w telewizji powiedzieli mi że Żydzi to nasi przyjaciele, dowiedziałem się również że wszystkie rządy warszawskie jeżdżą i jeździły na szkolenia do Izraela, jest znany mi także fakt że większość tzw. elity tj. politycy, sędziowie,prawnicy, księża i inni to Żydzi tylko z polsko brzmiącymi nazwiskami.Stąd moja dedukcja że warto odczuwać do narodu wybranego sympatię.Boję się jednak że mój komentarz zniknie z serwisu bankier.pl tak jak inne które traktowały o tematyce narodu który ukradł ziemię Palestyńczykom.W sumie nie wiem dlaczego tak się dzieje bo wydaje mi się że nie łamie żadnego punktu regulaminu ani prawa.
demeryt_69
To bezpardonowy atak na właścicieli gruntów i nieruchów przepisanych na współmałżonków - szalom!
jes
Frustrat pełny zawiści - codziennie kilkaset wpisów.
itso_jedenproc_na_wolnosc odpowiada jes
Musiał by czegoś zazdrościć, totalnie chyba jestem ślepy ale kompletnie nie ma czego w promieniu 1000km być moze więcej :D

''Czynnikami, które sprzyjają zawiści jest między innymi poczucie silnej konkurencyjności ''

źródło: https://www.babskiswiat.com.pl/zawisc.html
zeus6161
Pytanie do P. Red. Skwarek.
Bardzo proszę o info, czy udostępnienie danych osobowych, które chce od Polaków wyciągnąć trzymająca władzę hewra jest zgodne z RODO.
Powoływali się na nie odmawiając,gdy padła propozycja by tak zwany kościół katolicki utrzymywali wyłącznie jego wyznawcy. Ostatnio pokazała się
Pytanie do P. Red. Skwarek.
Bardzo proszę o info, czy udostępnienie danych osobowych, które chce od Polaków wyciągnąć trzymająca władzę hewra jest zgodne z RODO.
Powoływali się na nie odmawiając,gdy padła propozycja by tak zwany kościół katolicki utrzymywali wyłącznie jego wyznawcy. Ostatnio pokazała się informacja o przekazaniu danych DNA Polaków Chińczykom.
W związku z tym proszę powiedzieć czy to jest zgodne z europejskim prawem czy to kolejny pomysł tej bandy na handel najwrażliwszych danymi Polaków
demeryt_69
Pani Szkwarek jedynie napisała to, co i tak wcześniej było wiadomo ;)
zenonn
"ABW nie komentuje sprawy"

"Początkowo wydawało się, że będzie to firma z USA, ale Amerykanie nie wywiązali się ze swoich zobowiązań. Nie chcieli przekazać technologii do Polski. Powiedzieli, że zrobią w ograniczonym zakresie to, co my chcemy"

https://www.o2.pl/informacje/polskie-geny-
"ABW nie komentuje sprawy"

"Początkowo wydawało się, że będzie to firma z USA, ale Amerykanie nie wywiązali się ze swoich zobowiązań. Nie chcieli przekazać technologii do Polski. Powiedzieli, że zrobią w ograniczonym zakresie to, co my chcemy"

https://www.o2.pl/informacje/polskie-geny-w-chinskim-laboratorium-profesor-uspokaja-abw-nie-komentuje-6625766330006112a
itso_jedenproc_na_wolnosc
Klasa robotnicza nielubi gróźb ! i nie ufa rządowi !
itso_jedenproc_na_wolnosc
Ten rodzaj ludzi ma mistrza z robienia ze zwykłego członka klasy robotniczej przestępce, klasa robotnicza widzi przeginanie pały z dowodami i spisem powszechnym i bezczynność trybunału konstytucyjnego !
demeryt_69 odpowiada itso_jedenproc_na_wolnosc
Nowa ksyfka, dawny bełkot :)

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki