Narodowy Bank Polski wyemitował nowy banknot

2020-08-11 08:54
publikacja
2020-08-11 08:54
fot. MOZCO Mateusz Szymanski / Shutterstock

Narodowy Bank Polski wyemitował banknot kolekcjonerski Bitwa Warszawska 1920, o nominale 20 zł. To pierwszy polski banknot w formacie pionowym.

Zbliża się setka rocznica Bitwy Warszawskiej, w której Wojsko Polskie pod dowództwem generała Tadeusza Rozwadowskiego pokonało i odepchnęło nacierającą Armię Czerwoną. Była to rozstrzygająca bitwa wojny polsko-bolszewickiej. Zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej pozwoliło zachować niepodległość odradzającej się Rzeczypospolitej, a także przekreśliło radzieckie plany ofensywy na Europę Zachodnią.

/ Narodowy Bank Polski.

- Zwycięstwo okrzyknięto Cudem nad Wisłą, a pomoc w sukcesie przypisano opiece Najświętszej Maryi Panny, której święto Wniebowzięcia przypadło na kulminacyjny moment zmagań. Zasługi w zakresie dowodzenia należy przypisać zarówno naczelnemu wodzowi Józefowi Piłsudskiemu, jak i szefowi sztabu generałowi Tadeuszowi Rozwadowskiemu oraz generałom Władysławowi Sikorskiemu – dowódcy 5 armii, Józefowi Hallerowi – dowódcy Armii Ochotniczej walczącej na przedpolach Warszawy i Maxime’owi Weygandowi. (…) Już współcześni podkreślali jego znaczenie, a Edgar Vincent D’Abernon nazwał Bitwę Warszawską „osiemnastą decydującą bitwą w dziejach świata”. Pod Warszawą ocalono bowiem nie tylko niepodległość Polski, lecz także zatamowano ekspansję bolszewizmu na Europę - pisze Wojciech Kalwat w folderze emisyjnym.

Na przedniej stronie banknotu przedstawiono postać Józefa Piłsudskiego. Wizerunek został zaczerpnięty z obrazu Kazimierza Mańkowskiego pt. „Rok 1920”. Naczelnika Państwa ukazano jako obrońcę Warszawy. Na dalszym planie widnieją zarysy charakterystycznych warszawskich budowli. Z kolei zaprezentowany tu awers Krzyża Walecznych – z polskim orłem, napisem „Na polu chwały” i datą 1920 – jest odwołaniem do zbiorowego wysiłku polskiego żołnierza oraz czasu ustanowienia tego odznaczenia w kluczowym momencie zmagań pod Warszawą.

Na odwrotnej stronie banknotu, pod barwami narodowymi, przedstawiono środkowy fragment obrazu Jerzego Kossaka pt. „Cud nad Wisłą”. Wyobraża scenę symboliczną – księdza Ignacego Skorupkę wiodącego do ataku żołnierzy formacji ochotniczych. Całość dopełniają wieniec z liści wawrzynu, medal pamiątkowy za wojnę 1918–1921 oraz fragment odezwy Rządu Obrony Narodowej „Ojczyzna w niebezpieczeństwie” z 5 sierpnia 1920 r.

Kolekcjonerski banknot o nominale 20 zł wyemitowany zostanie w nakładzie do 60 000 sztuk. Cena banknotu będzie wynosić 80 zł brutto. Banknot będzie można kupić w Oddziałach Okręgowych NBP i sklepie internetowym Kolekcjoner.

„Bitwa Warszawska 1920” to kolejny z serii banknotów kolekcjonerskich NBP upamiętniających ważne wydarzenia lub wybitne postaci z historii Polski. Pierwszy polski banknot kolekcjonerski został wyemitowany przez Narodowy Bank Polski w 2006 r. Był to banknot „Jan Paweł II” o nominale 50 zł. Jego cena emisyjna wyniosła wówczas 90 zł. Dziś jest on oferowany na aukcjach po ok. 100-120 zł.

KK/NBP

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (19)

dodaj komentarz
znawca_wszystkiego
Mało co tak mnie rozsmiesza jak produkcja pseudo kolekcjonerskich przedmiotów. Przedmiotem kolekcjonerskim moze byc cos co w czasie pojawienia się nie było kolekcjonerskie, a stało się z powodu zniknięcia z rynku, jak np zabytkowa moneta, obraz czy samochód, puszki od piwa. Produkcja i sprzedawanie papierków o nominale 20zł Mało co tak mnie rozsmiesza jak produkcja pseudo kolekcjonerskich przedmiotów. Przedmiotem kolekcjonerskim moze byc cos co w czasie pojawienia się nie było kolekcjonerskie, a stało się z powodu zniknięcia z rynku, jak np zabytkowa moneta, obraz czy samochód, puszki od piwa. Produkcja i sprzedawanie papierków o nominale 20zł za 80zł jest niepoważne i nie jest to żadne kolekcjonerstwo tylko szukanie frajerów. Tych "kolekcjonerskich" Piłsudskich i Papieży to jest już do porzygu. Będą tyle warte co "kolekcjonerskie" znaczki produkowane na potęgę w latach 70tych i 80-tych.
karbinadel
Szkoda, że w folderze nie umieszczono informacji o dalszych losach gen. Rozwadowskiego, wykończonego przez tzw. piłsudczyków
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
jes
No jak to ???!!!
Miał być z Kaczyńskim !!!
karbinadel
Bądź spokojny, Kaczyński będzie następny. A po kolejnej kadencji Glińskiego już nie będzie za, ale przed Piłsudskim
omnes
Spróbuj kupić ten banknot przez oficjalną stronę.
wartenberger
Tradycyjnie w serwisie kolekcjoner nbp nie można było zakupić niczego! Banknoty, które krążyły od ponad tygodnia w internecie nie były dostępne na stronie banku - a właściwie były, ale serwis nie działał - zawieszał się przy każdym kliknięciu. Dziwię się, że w XXI wieku ciągle serwery rządowe i instytucji publicznych Tradycyjnie w serwisie kolekcjoner nbp nie można było zakupić niczego! Banknoty, które krążyły od ponad tygodnia w internecie nie były dostępne na stronie banku - a właściwie były, ale serwis nie działał - zawieszał się przy każdym kliknięciu. Dziwię się, że w XXI wieku ciągle serwery rządowe i instytucji publicznych się "zacinają". Zakup tego banknotu oficjalną drogą nie był w zupełności możliwy.
mikh
A ten socjalista na banknocie to jakieś nieporozumienie: 12 sierpnia 1920 r. Piłsudski złożył dymisję ze stanowiska Naczelnika Państwa i Naczelnego Wodza, po czym pojechał do kochanki pod Nowy Sącz, potem wrócił pod Warszawę na chrzciny i dopiero wtedy przypomniał sobie o obowiązkach żołnierskich..
khh
Pewnie, powinien byc dziadek Kaczynskiego albo Morawieckiego, prawdziwi bohaterowie tamtych czasow, a nie jakis tam Pilsudski! A swoja droga, twoja rodzina co robila w 1920? Dziadek czy pradziadek umial sie chociaz podpisac?
kumys odpowiada khh
khh: Tu nie ma miejsca na kpiny i pogardę do drugiego człowieka. Historię trzeba znać i nie łykać wszystkiego co polityka mówi. Rację ma "mikh": Piłsudski uznał, że walka będzie przegrana i na parę dni przed Bitwą Warszawską złożył na ręce Witosa dymisję. Uciekł następnie do kochanki (będąc żonatym).khh: Tu nie ma miejsca na kpiny i pogardę do drugiego człowieka. Historię trzeba znać i nie łykać wszystkiego co polityka mówi. Rację ma "mikh": Piłsudski uznał, że walka będzie przegrana i na parę dni przed Bitwą Warszawską złożył na ręce Witosa dymisję. Uciekł następnie do kochanki (będąc żonatym). Na polu walki pojawił się dopiero kiedy armia czerwona była w odwrocie. Bitwę od początku poprowadził skutecznie generał Rozwadowski ze swoim sztabem i to on powinien być na banknocie a nie Piłsudski. Pozdrawiam!

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki