Najlepsze lokaty bankowe na 6 miesięcy – grudzień 2016 [Ranking Bankier.pl]

redaktor Bankier.pl

Decydując się na zdeponowanie 10 000 zł na lokacie półrocznej, o zysku w wysokości co najmniej 100 zł klient może zapomnieć. Nawet najlepsza lokata bankowa nie wypracuje takich odsetek. 2,40 proc. to najwyższa stawka na rynku dostępna dopiero po spełnieniu dodatkowych warunków. Klient, który wybierze tę lokatę, otrzyma po zakończeniu jej trwania 97 zł odsetek.

Posiadacz wolnych 10 000 zł mógł liczyć na trzycyfrowy zysk jeszcze cztery miesiące temu, kiedy najlepsza lokata bankowa z dodatkowymi warunkami oferowała stawkę 2,70 proc. w skali roku. Od tego czasu, kwota 97 zł wydaje się nieprzekraczalną granicą. Lokaty 6-miesięczne nie należą do najwyżej oprocentowanych produktów oszczędnościowych. Z tego względu stawki na depozytach, które nie są obarczone dodatkowymi wymogami są niewiele niższe od lokat skierowanych do klientów z kontem osobistym lub przekazujących nowe środki. Wybierając najlepszą lokatę bankową na 6 miesięcy bez dodatkowych warunków, klientowi zostanie zaproponowane oprocentowanie 2,10 proc. w skali roku. Ta różnica w stawce przekłada się na zysk niższy o niewiele ponad 12 zł dla wkładów wynoszących 10 000 zł.

Najlepsze lokaty bankowe na 6 miesięcy – grudzień 2016 [Ranking Bankier.pl]
Najlepsze lokaty bankowe na 6 miesięcy – grudzień 2016 [Ranking Bankier.pl] (fot. Adiasz / YAY Foto)

Najlepsze lokaty bankowe na 6 miesięcy na kwotę 10 000 zł podzieliliśmy tradycyjnie na dwa warianty. Pierwszy z nich prezentuje depozyty, które mogą zainteresować klientów skłonnych do przystania na dodatkowe warunki. Druga tabela porównuje lokaty, które są dostępne bezwarunkowo dla wszystkich deponentów. W przypadku, kiedy dany bank oferuje więcej niż jedną lokatę spełniającą założenia rankingu - do zestawienia włączona została najlepsza z nich.

Najlepsze lokaty na 6 miesięcy na 10 000 zł z dodatkowymi warunkami

Na przedzie zestawienia półrocznych lokat bankowych dostępnych dla klientów, którzy dysponują kwotą 10 000 zł, uplasowała się Lokata Cloud od Idea Banku z oprocentowaniem 2,40 proc. w skali roku. Skorzystać z niej mogą klienci, którzy będą utrzymywać na powiązanym z nią koncie osobistym 10 proc. środków utrzymywanych na lokacie (w tym przypadku 1 000 zł).

Najlepsze lokaty 6M na 10 000 zł z dodatkowymi warunkami

Lp.

Bank

Lokata

Oproc.

Zysk

Warunki

1.

Idea Bank

Lokata Cloud

2,40%

96,91 zł

posiadanie Konta Idealnego i utrzymywanie na nim 10 proc. środków zgromadzonych na lokacie

2.

BOŚ Bank

EKOlokata Superprocentująca

2,10%

84,79 zł

posiadanie konta i aktywne korzystanie z karty debetowej

Nest Bank

Nest Lokata na Nowe Środki

2,10%

84,79 zł

posiadanie konta, tylko dla nowych środków

3.

Credit Agricole

Lokata w ofercie powitalnej

2,00%

80,76 zł

posiadanie konta, dostępna tylko w oddziale

Toyota Bank

Depozyt Plus

2,00%

80,76 zł

posiadanie konta

4.

Bank Zachodni WBK

Lokata bonusowa

1,90%

76,72 zł

posiadanie konta, dostępna tylko w oddziale po złożeniu wniosku o ubezpieczenie, limit kredytowy lub kartę kredytową

5.

Plus Bank

Lokata zakładana przez plusbank24

1,85%

74,70 zł

posiadanie konta

Sprawdź pozostałe lokaty w zestawieniu  »

Źródło: Bankier.pl, stan na 19.12.2016 r.

Drugie miejsce w zestawieniu zajmują dwie propozycje. Tyle samo na lokacie 6-miesięcznej oferują BOŚ Bank (EKOlokata Superprocentująca) oraz Nest Bank (Nest Lokata na nowe Środki). Stawka na obu depozytach wynosi 2,10 proc. w skali roku i jest niezmienna od listopada. W obu bankach warunkiem koniecznym do założenia lokaty jest posiadanie konta osobistego. W Nest Banku dodatkowo trzeba przynieść do banku nowe środki, z kolei BOŚ Bank ceni sobie korzystanie z karty debetowej.

Trzecią pozycję w rankingu najlepszych lokat 6-miesięcznych z dodatkowymi warunkami zajmują Credit Agricole (Lokata w ofercie powitalnej) oraz Toyota Bank (Depozyt Plus). Podobnie jak poprzednie oferty, również i te wymagają założenia rachunku bankowego. Stawka procentowa na wskazanych depozytach wynosi 2,00 proc. w skali roku.

Najlepsze lokaty na 6 miesięcy na 10 000 zł bez dodatkowych warunków

Najlepsza lokata bankowa na 6 miesięcy, która nie wymaga realizacji dodatkowych kryteriów, jest objęta stawką niższą o zaledwie 0,30 pp. od lidera zestawienia z dodatkowymi warunkami. Lokata Nr 1 od Idea Banku na 2,10 proc. w skali roku przyniesie niecałe 85 zł odsetek po pół roku rozstania z oszczędnościami. 

Najlepsze lokaty 6M na 10 000 zł bez dodatkowych warunków

Lp.

Bank

Lokata

Oprocentowanie

Zysk

1.

Idea Bank

Lokata NR 1

2,10%

84,79 zł

2.

Getin Bank

e-Lokata Tradycyjna

załóż lokatę»

1,95%

78,73 zł

3.

Toyota Bank

Lokata standardowa

1,90%

76,72 zł

4.

PBS w Ciechanowie

e-lokata granatowa

1,80%

72,69 zł

 5.

BOŚ Bank

EKOlokata Superprocentująca

1,75%

70,66 zł

Plus Bank

Lokata internetowa

1,75%

70,66 zł

Sprawdź pozostałe lokaty w zestawieniu »

Źródło: Bankier.pl, stan na 19.12.2016 r.

Kolejne pozycje w tabeli zajmują lokaty, których oprocentowanie nie przekroczy już 2,00 proc. w skali roku. Na drugim miejscu znalazła się e-Lokata Tradycyjna z oferty Getin Banku ze stawką w wysokości 1,95 proc. w skali roku. Depozyt można założyć przez internet, korzystając z wniosku online. Zaledwie 0,05 pp. mniej oferuje Toyota Bank (Lokata standardowa), która zamknęła pierwszą trójkę zestawienia.

Najlepsze lokaty półroczne – sytuacja na rynku

Klient porównujący najnowsze zestawienie z rankingiem opublikowanym w listopadzie, nie doszuka się zbyt wielu zmian. Oprocentowanie lokat półrocznych nie należy do najwyższych i trudno bankom redukować już i tak niezbyt wysokie oprocentowanie. Efektem tego jest niewielka różnica między stawkami obowiązującymi w przypadku lokat z dodatkowymi warunkami a tymi, które dotyczą lokat nie wymagających korzystania z produktów wiązanych.

Mimo niewielkiego pola do manewru, banki wciąż obniżają oprocentowanie lokat bankowych. W pierwszym zestawieniu zabrakło propozycji od BGŻOptima. Lokata elastyczna zajmowała do tej pory trzecią pozycję z oprocentowaniem w wysokości 2,00 proc. w skali roku. Obecnie objęta jest stawką o 0,30 pp. niższą. Na podobny krok zdecydował się PlusBank, obniżając oprocentowanie Lokaty zakładanej przez plusbank24 z 1,95 proc. do 1,85 proc. w skali roku.

Podobne zmiany można odnotować w przypadku depozytów dostępnych dla wszystkich klientów. Lokata listopadowa zajmująca pierwszą pozycję w poprzednim zestawieniu została zastąpiona przez Idea Bank innym depozytem – Lokatą grudniową, którą obecnie można założyć na 1, 2 lub 7 miesięcy. Jej miejsce w rankingu zajęła Lokata NR 1 ze stawką niższą o 0,05 pp. Obniżenie stawki nie ominęło też drugiej lokaty od PlusBanku – Lokatę Internetową można teraz założyć na 1,75 proc. w skali roku (wcześniej 1,85 proc.). O 0,05 pp. obniżył także oprocentowanie BOŚ Bank (EKOlokata Superprocentująca).

Klienci wyczekujący bardziej pozytywnych zmian, będą musieli jeszcze zaczekać. Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem, który wpłynie na wzrost oprocentowania najlepszych lokat bankowych na 6 miesięcy, będzie podwyższenie stóp procentowych przez Narodowy Bank Polski. 

Monika Dekrewicz

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 2 ~R_

W tej chwili tylko FRAJER trzyma pieniądze na lokacie !!! Wyżej oprocentowane są w przysłowiowej skarpecie !!! Banki kroją ludzi na maksa obracając pieniędzmi na giełdzie i udzielając kredytów !! Czemu kredyt jest oprocentowany dużo dużo wyżej niż lokata ?? Bo to łatwy zarobek wręcz lichwiarski !!!

! Odpowiedz
0 5 ~mhm

Uważasz, że jestem frajerem zgarniając co miesiąc kilkaset złotych z odsetek?

! Odpowiedz
3 2 ~ktuś

KUPTA se lepiej dolce,franka,euro lub funta i potrzymajta trochę.
Lepi wom wyjdzie niż na ty śmieszny lokacie.

! Odpowiedz
1 3 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 1 ~aleks

W tej chwili lokowanie złotówek na lokatach jest już bezsensowne. Lepiej wymienić złotówki na twardą walutę USD czy CHF i założyć sobie lokatę na 1% np. w Getin banku.

! Odpowiedz
3 6 ~bulkod

Umówmy się, 10 tysi się nosi w portfelu a nie deponuje w jakimś banku. Zapodajcie lokaty od 50 tyś i wtedy zobaczymy co oferują banksterzy.

! Odpowiedz
0 2 ~bankier

oferują to samo

! Odpowiedz
0 2 ~dojarka_mechaniczna odpowiada ~bankier

nie tyle to samo, co jeszcze mniej. Dla lokaty na 5 tys. zł dają nieco lepszy procent w nadziei na złowienie klienta do dojenia

! Odpowiedz
1 3 ~mhm odpowiada ~dojarka_mechaniczna

Lokaty Idea Banku praktycznie nie mają limitów kwotowych (za wyjątkiem Happy dla nowych klientów). Kiedyś miewali lepiej oprocentowane dla „nowych środków”, ale dawno już takiej nie u nic nie widziałem, zresztą tam też nie było limitu 5 tys., o którym piszesz.

Dlatego śmiało możesz założyć Lokatę Nr 1 na milion złotych, choć wiadomo, że lepiej 100 k EUR nie przekraczać (szczególnie w tym banku). Osobiście polecam też poczekać kilka dni, w Idea przed końcem miesiąca często oferują coś rzędu 2,75–3% (choć ostatnio na 1 do 4 M).

Rzecz w tym, że Ty nie masz ani miliona, ani nawet 5 tys., gdyż swoje kieszonkowe gimnazjalisty wydajesz na bieżąco.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 ~mhm

10 tys. to się nosi w podręcznej kieszeni na napiwki...

! Odpowiedz
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl