REKLAMA

Najlepsze i najgorsze giełdy października

Krzysztof Kolany2015-10-30 22:01główny analityk Bankier.pl
publikacja
2015-10-30 22:01
Najlepsze i najgorsze giełdy października
Najlepsze i najgorsze giełdy października
/ YAY Foto

Październik ma wśród inwestorów zasłużoną i złą opinię miesiąca krachów – żeby przypomnieć tylko te najbardziej spektakularne: 1929, 1987, 2008. Ale tegoroczny październik przyniósł inwestorom na (prawie) całej kuli ziemskiej solidne zyski. Rzecz jasna nie dotyczy to GPW.

Najwięcej – bo aż 27% - dał zarobić argentyński Merval, który odrabiał straty po wakacyjnym załamaniu. Od początku roku giełda w Buenos Aires zyskała nominalnie 45%, co w kraju galopującej inflacji (za publikację niezależnych od rządu statystyk można trafić za kratki) nie jest imponującym wynikiem. Dla porównania, nieuwzględniona w poniższym zestawieniu giełda w wenezuelskim Caracas wzrosła o 281% przy inflacji oficjalnie szacowanej na 68,5%.

Drugim najlepszym indeksem, ale z ogromną stratą do lidera był niemiecki DAX, który zyskał 12,3%, wyprzedzając amerykański Nasdaq100 (11,2%) i chiński Shanghai Composite (10,8%). Globalny indeks rynków akcji MSCI World w październiku poszedł w górę o 10%. Nasz WIG20 (-0,3%) był jednym z czterech głównych indeksów, który zakończył miesiąc ze stratą. Gorzej zaprezentowały się jedynie BUMIX (Budapeszt) i ukraiński UX.

Dla usprawiedliwienia dodajmy, że mniejsze spółki wypadły zdecydowanie lepiej. sWIG80 urósł w październiku o 3,8%, mWIG40 o 2,9%, a cały WIG zakończył miesiąc wzrostem o 0,9%.

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Analityk rynków finansowych i gospodarki. W zakresie jego zainteresowań leżą zarówno Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, jak i rynki zagraniczne: Nowy Jork, Londyn i Frankfurt. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Analizuje wpływ sytuacji gospodarczej na notowania akcji, kursy par walutowych i ceny surowców. Jest trzykrotnym laureatem organizowanego przez NBP prestiżowego konkursu im. W. Grabskiego dla dziennikarzy ekonomicznych w kategoriach dziennikarstwo internetowe (2010) oraz polityka pieniężna i stabilność finansowa (2018 i 2019). Otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego 2016 przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Tel.: 697 660 684

Tematy
Sprawdź jak zyskać 350 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać 350 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (11)

dodaj komentarz
~gjjjhjh
Mnie to juz nie obchodzi. Od paru ładnych lat grywam sobie na mforex.pl i musze powiedziec, ze co jak co, ale zawsze jestem na mniejszym lub wiekszym plusie i mam przynajmniej na rachunki.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~rambo
W przypadku Polski sprawdziło się powiedzenie że,giełda jest zwierciadłem gospodarki
~Piotrek
Dory artykuł. Ciekawe jest podobne porównanie do giełd swiatowych za ostatnie 8 lat rządów PO. Wnioski: bylismy jedną z najgorszych gield na swiecie, a PO byl najgorszym w historii rzadem dla nasze gieldy. Fenomenem tego zjawiska jest fakt, ze obecnie trafilismy z deszczu pod rynne - polecam wykres WIGu od dnia zwyciestwa A Dory artykuł. Ciekawe jest podobne porównanie do giełd swiatowych za ostatnie 8 lat rządów PO. Wnioski: bylismy jedną z najgorszych gield na swiecie, a PO byl najgorszym w historii rzadem dla nasze gieldy. Fenomenem tego zjawiska jest fakt, ze obecnie trafilismy z deszczu pod rynne - polecam wykres WIGu od dnia zwyciestwa A Dudy w maju 2015
~Sceptyk
Do wakacji WIG20 poniżej 1500pkt.
~mk
ok, dzięki za rekomendację, teraz będę bogaty
~walsie
Szukałem WIG-u od dołu tabeli i nie zawiodłem się. Bandyckie peło...
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~Suryt
Tego nie da sie nawet skomentowac

Powiązane: W co warto teraz zainwestować?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki